Zuby i v kleci jako v bavlnce

zuby1

Doby, kdy jste poznali boxera podle vymláceného úsměvu, už jsou naštěstí pryč. Nejen vzhledem k neustálému zdražování zubní lékařské péče si bojovníci a bojovnice snaží své zuby řádně chránit. Minulostí je éra, kdy jsme si kupovali levné hokejové, jednovrstvé chrániče, které nešly kloudně vytvarovat a na zubech beztak neseděly – když člověk dostal slušnou ránu, chránič byl ten tam. Není se čemu divit, designován byl totiž k použití pod helmu.

Dnes je nabídka speciálních chráničů na zuby přímo pro bojovníky více než široká, v nabídce jsou chrániče nejrůznějších konstrukcí i materiálů. V rámci uživatelských testů se dnes podíváme na dva modely chráničů zubů od značky Venum, a to Challenger a Predator.

Oba modely po vybalení

Oba modely po vybalení

Challenger je chráničem zubů střední třídy, určený pro bojové sporty. Predator je pak nejvyšším modelem vůbec, propagován je jako „rolls-royce“ mezi chrániči a Venum se dokonce chlubí, že se na jeho vývoji podíleli hvězdy UFC José Aldo a Lyoto Machida.

Chránič Challenger a detail loga výrobce

Chránič Challenger a detail loga výrobce

Oba chrániče jsou gelové, Challenger je dvouvrstvý, Predator třívrstvý, vždy v kombinaci guma + gel. Zabaleny jsou stejně, kromě samotného chrániče a návodu k použití (který doporučuji přečíst, protože oba chrániče se připravují o dost jiným způsobem) obsahují i krabičku na uskladnění.

Na první dobrou mě překvapilo, jak snadno šly oba natvarovat. Bylo to snad poprvé, kdy jsem chrániče natvaroval napoprvé, za což musím Venum pochválit. Je nutno poznamenat, že na testování zubních chráničů jsem opravdu ten pravý, protože můj chrup má k pravidelnosti daleko a na tvarování a přizpůsobení (mému netypickému) chrupu mám o dost zvýšené nároky oproti průměrné populaci – takže, pokud projdou u mě, nebude s nimi mít problém vůbec nikdo…

Chránič Challenger po vytvarování

Chránič Challenger po vytvarování

U Challengeru je natvarování otázkou desítek vteřin, Predator se musí „vařit“ i tvarovat o něco déle a výrobce ho po vytvarování doporučuje 10 minut chladit v ledové vodě. Počkat se rozhodně vyplatí, o tom už ale dále.

Pojďme se podívat na praktické použití. Challenger je vynikající na delší tréninky – díky požitému materiálu bych se o něm nebál říct, že je příjemný a v puse ani po delší době nezavazí. Sedí jako ulitý a vnější materiál je příjemně měkký. Ani při fyzicky náročnějším tréninku, kdy jsem byl „u konce s dechem,“ jsem neměl tendence ho plivat ven, ani jsem neměl pocit, že mi nějak překáží. Na druhou stranu, díky vnější měkkosti jsem neměl pocit, že jsem nějak extra chráněn. Sice šlo opravdu jen o pocit (vnitřní šasi chrániče je dostatečně tvrdé a má dobrou schopnost roznést náraz) a nejspíš i o zvyk, ale i ten se samozřejmě počítá.

Chránič Predator po vytvarování - opravdu precizní otisk zubů

Chránič Predator po vytvarování – opravdu precizní otisk zubů

Pro sporty, kde se používají lokty a kolena, bych určitě volil Predatora. Zuby mi obemknul opravdu těsně, dokonce až tak, že jsem měl trochu problém ho sundat – rozhodně ze zubů nespadne sám, ale musí se aktivně, docela silným tahem dostat pryč. To je ovšem samozřejmě výhodou, protože se opravdu nemusíte obávat, že by během boje nedobrovolně opustil své místo.

Díky konstrukci do něj navíc na několika strategicky vybraných místech obtiskujete i spodní zuby, takže při skusu máte „úsměv“ opravdu zpevněný a pocit, že máte zuby v bezpečí, je maximální. Díky tomu, že plochy na obtisknutí spodních zubů jsou vyvýšené, máte i při skusu spoustu mezer na dýchání.

Detail otisku spodních zubů u chrániče Predator

Detail otisku spodních zubů u chrániče Predator

Pochválit musím i přiloženou krabičku. Velmi jednoduše a lehce se otevírá, a to i v rukavici, a po jedné straně je perforovaná, aby z použitého nebo opláchlého chrániče mohla odcházet voda a nedocházelo k jeho zapaření.

Pokud mám celou recenzi shrnout, Challenger je skvělou volbou pro „ruční“ sporty, skvěle sedí a je velmi příjemný. Predator je pak robustním řešením pro sporty, kde se používají i nohy, kolena a lokty, a poskytuje vašemu chrupu opravdu maximální ochranu.

Chrániče Challenger můžete zakoupit v našem e-shopu zde, Predator pak zde.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>