Zkuste hydrolyzovaný syrovátkový protein!

Whey protein scoupe. Sports nutrition.

Asi už jste slyšeli o různých typech proteinů. Slyšeli jste však o hydro proteinu? Hydrolyzovaný syrovátkový protein se v poslední době stává více a více populárnějším. Pojďte si o tomto nejrychleji vstřebatelném typu proteinu přečíst více.

Co to vlastně hydro protein je?

Jedná se o enzymaticky upravenou syrovátkovou bílkovinu. Stupně hydrolýzy tohoto typu proteinu jsou od 5 do 32. Čím větší číslo, tím lepší a rychleji vstřebatelnější protein, ale zároveň také hořčí chuť. Výrobci hydro proteinu jsou však v dnešní době schopni vyrobit protein se stupní hydrolýzy 32 a hořkost ani nezaznamenáte. Naopak si na proteinu většinou skvěle pochutnáte.

Hydro protein je skvělý i pro vaši trávicí soustavu. Budete-li ochotni si za tento protein připlatit, pak nebudete zbytečně zatěžovat trávicí trakt. Tento protein je totiž enzymaticky štěpený – dalo by se říci předtrávený. Dokonce by měl být vhodný i pro osoby s trávicí poruchou.

Na kolik korun hydrolyzovaný syrovátkový protein vyjde?

Samozřejmě záleží na výrobci. Pokud bych však měl říci rozpětí, tak je to zhruba od 600 do 1000,- korun za 1 kilogram tohoto proteinu. Záleží však také na již zmiňované stupni hydrolýzy a celkové kvalitě.

Pro příklad mohu uvést protein Prom-IN Essential Hydro Optimal Whey – 1000g, který pořídíte za 725,- korun. Výhodou tohoto proteinu je také to, že není slazen umělými sladidly (například aspartam), ale přírodní stévií.

prom-in-essential-hydro-optimal-whey-1000g

Kdy tento protein užívat?

Nejvhodnější je tento protein užívat po tréninku, protože je rychle vstřebatelný. Hydro protein je možné zařadit i ráno, kdy je tělo po dlouhé noci bez jídla a vy tak rychle doplníte bílkoviny. Můžete ho však užívat i jako náhradu klasického syrovátkového koncentrátu nebo izolátu. Rozhodně však není vhodné užívat hydro protein večer. Večer je nejlepší zařadit nějaký kaseinový protein, který se do těla vstřebává pomalu a dodává tak bílkoviny do těla po delší dobu.

Pokud nechcete za potravinové doplňky moc utrácet, pak bych vám doporučoval hydro užívat pouze po tréninku. Jedná se o dražší protein, a proto pokud si dopřáváte protein například ráno nebo ke svačině, pak si vystačíte s levnějším syrovátkovým koncetrátem.

Jak hydro protein vybrat?

V prvé řadě byste se měli podívat na stupeň hydrolýzy – čím vyšší stupeň, tím lépe. Pak už záleží na vašich prioritách. Pokud vám nejde o chuť, můžete si zakoupit levný hydrolyzovaný protein bez příchutě. Pokud vám však nevadí investovat více peněz, můžete si zakoupit protein s příchutí, popřípadě značku, kterou preferujete.

Zároveň se také můžete podívat na recenze proteinů od ostatních kulturistů. Je potřeba dávat si například pozor, aby protein moc nepěnil, dobře se rozpouštěl a podobně. Takové recenze můžete najít například na portálu heureka nebo můžete použít google. A také si dejte pozor, abyste si hydrolyzovaný protein nespletli s hydrolyzátem kolagenu. Hydrolyzát kolagenu, jiným názvem želatina je totiž něco úplně jiného a je dobrý například na klouby.

Hydrolyzovaný syrovátkový protein je tedy vhodné užívat především po tréninku nebo ráno díky jeho rychlé vstřebatelnosti. Nezapomeňte vybírat protein s co nejvyšším stupněm hydrolýzy. Určitě tento protein minimálně vyzkoušejte, protože ho užívá mnoho kulturistů a je opravdu špičkou na trhu. Uvidíte, že jste neudělali chybu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>