Zkuste full body trénink!

bj-emom

Pravděpodobně jste obeznámeni s takzvaným split tréninkem, což znamená, že na každém tréninku v týdnu cvičíte jiné svalové partie. Split trénink je v současné době dost populární a v posilovně ho vidím nejčastěji. Full body trénink je založen na tom, že na každém tréninku procvičíte svaly celého těla. Možná, že se vám cvičení celého těla na každém tréninku zdá moc náročné a nebo vám to přijde zvláštní. Ve skutečnosti však takový trénink není o moc náročnější než klasický split trénink.

V prvé řadě bych chtěl zmínit, že neexistuje žádná „nejlepší“ tréninková metoda. Existuje však mnoho metod, které fungují. Jednou z touto metod je full body trénink. Samozřejmě, že i split trénink má své výhody. Pokud jste však split tréninkem znuděni a chcete zkusit něco nového, je trénink celého těla vhodný právě pro vás.

box-squats-leg-workout-1

První výhodou full body tréninku je jeho nižší časová náročnost. Trénink celého těla můžete provádět maximálně 3x týdně, aby se svaly stihly připravit na další trénink. Chodit na trénink 4x týdně je většinou nesmysl, protože byste museli cvičit svaly celého těla 2 dny po sobě a tělo by tak nemělo čas na regeneraci. Na split tréninky se často chodí 4x až 5x týdně, a proto vám může full body trénink přinést více volného času.

Trénink celého těla je stejně tak skvělou volbou pro začátečníky. Pokud jste začátečníkem a máte málo rozvinuté svaly, doporučoval bych právě trénink celého těla. Pro začátek je dobrý například program HST, který je založen na vědeckých poznatcích. Než však začnete chodit do posilovny, není od věci začít cvičit s vlastní vahou těla.

Faktem je, že full body trénink bývá celkově doporučován spíše začátečníkům. Není však špatnou volbou ani pro pokročilé kulturisty, kteří se potýkají s nedostatkem času a nebo si čas od času chtějí zpestřit svůj trénink a po nějaké době se vrátit ke klasickému splitu. Jelikož je pro růst svalů důležité šokovat tělo, je dobré občas přejít právě k full body tréninku.

Existují různé cvičební plány, které mají procvičit svaly celého těla. Jedná se o již zmíněné HST, Korte, TBT a podobně. Problémem některých lidí je, že si myslí, že full body trénink je o tom, že udělají minimálně 10 cviků za trénink. Odpověď je jasné NE! Při full body tréninku bych doporučoval udělat maximálně 6 až 8 cviků. Dále je potřeba si uvědomit, že vícekloubové cviky můžete provádět intenzivněji – někdy můžete provést klidně i 5 sérií a naopak u izolovaných cviků bohatě postačí 2 až 3 série.

1382300119000-XXX-160294540

Možná, že si říkáte, že full body trénink není nic pro vás, protože nejste zvyklí například po odcvičení ramen cvičit ještě bicepsy. Uvědomte si však, že si můžete různě cyklovat intenzitu a náročnost konkrétních cviků. Můžete tak ramena cvičit pouze lehce, a pak bicepsy těžce. Na dalším tréninku to můžete udělat naopak – tzn. ramena těžce, a pak bicepsy lehce.

Na závěr bych rád řekl něco o HST, což je ověřený funkční trénink, se kterým mám i osobní zkušenost. Tento tréninkový rozpis je založen na vědeckých poznatcích a jeho autorem je Američan Bryan Haycock. Trénink je založen na 4 základních principech. Je vhodný jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Nebojte se tedy začít například s tímto tréninkem.

Nejlépe uděláte, pokud si necháte sestavit full body trénink na míru. Doporučoval bych kontaktovat někoho, kdo se v této problematice opravdu vyzná. V mnoha posilovnách vám bude doporučován pouze split trénink a to bez jakýchkoliv kompromisů – a to je samozřejmě špatně. Přehnaná efektivnost split tréninku je totiž někdy vrytá i v mozku majitelů některých posiloven. Na závěr vám tedy přeji hodně úspěchů při provádění full body tréninku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>