Zbraně pro sebeobranu: kubotan

FB foto(6)

Kubotan je malá úderová zbraň, používaná zejména v civilní sebeobraně. Její moderní verzi světu představil Japonec Takayuki Kubota v šedesátých letech, který ji také dal jméno. Zároveň si ho ale nechal patentovat, proto se setkáte i s jinými názvy této zbraně: kubotan, yawara či self-defence stick.

Kubotan je v zásadě malá tyčka do dlaně, která při sevření v pěst přečnívá na obou koncích dlaně o několik centimetrů. Tyto přečnívající konce slouží k úderům a tlakům na citlivá místa, kubotan lze také efektivně použít na páky. Zásadní odlišností od tradiční japonské yawari je kroužek na klíče, kde se má podle myšlenky pana Kubotana nosit jako přívěsek (první věcí, kterou mým studentům doporučuji, je tento kroužek sundat a kubotan na klíče v žádném případě nevěšet. Představa, že se bráním rozezlenému útočníkovi a snažím se ve stresu odepnout kobutan z klíčů je poměrně nepříjemná – a o nic lepší není varianta, že mi kolem mé zbraně rotuje tlustý svazek klíčů, který jsem sundat nestačil. Kubotan zkrátka patří do kapsy, kde je připraven k okamžitému použití.)

Velkou výhodou kubotanu je, že na rozdíl od zbraní bodných a sečných při použití nepřináší do konfliktu krev, která obránci vždy hrozí rizikem nákazy. Je to zbraň velmi skladná a lehká a nevyžaduje speciální pouzdro, takže není problém nosit ji neustále u sebe. Vejde se do kapsy u kalhot, saka – díky své velikosti ji lze dát takřka kamkoliv. Je velmi nenápadná, dá se v ruce dobře ukrýt a na první laický pohled nevypadá jako zbraň. Všechno výše řečené dělá z kubotanu jednu z nejlepších zbraní pro civilní použití.

Setkat se lze s nejrůznějšími provedeními této zbraně. Vyrábí se z širokého spektra materiálů, od dřeva přes kov po tvrzený plast. Z hlediska použití v boji je důležitější jeho tvar. Základní kubotan je opravdu jenom tyčka s plochými konci, na trhu se ale setkáte s verzemi s kónickými či rovnou špičatými konci, vyfrézovanými prohlubněmi pro prsty pro lepší úchop atd.

Používání verzí se špičatými konci nelze doporučit. Při použití takové verze kubotan velmi lehce perforuje kůži a způsobuje krvácení, aniž by však zastavil či vážněji zranil útočníka. Jediným efektem, který zaostřená konec způsobí, je tedy krvácení, a to to je to poslední, co obránce potřebuje.

Doporučit nelze ani verze s vyfrézovanými drážkami pro prsty, či dokonce se šňůrkou, která má po navlečení na ruku zabránit vypadnutí kubotanu. Problémem je, že tyto úpravy zásadně omezují použití kubotanu a umožňují jedno jediné (základní) držení. Možných způsobů držení kubotanu je ale mnohem více – já sám učím na mých seminářích 5 typů držení, a to jde jen o ty základní.

Tím se dostáváme k jediné nevýhodě kubotanu jako zbraně určené pro sebeobranu, kterou je nutnost alespoň základního tréninku. Jeho použití není intuitivní, nemá žádné tlačítko, tudíž vyžaduje určitou míru nácviku. Tato malá zbraň má překvapivou škálu použití a lze ji použít na nepřeberné množství technik, od těch drtivých s velmi vážnými následky přes vyváděcí páky po bolestivé podněty.

Běžnému civilistovi samozřejmě na vlastní obranu stačí několik základních technik. Ty je ale nutné nacvičit. Kubotan v ruce je po takovém nácviku velmi efektivní a účinnou zbraní, razantně zvyšující šanci na úspěšnou obranu. Takový trénink nemusí být nějak dlouhý; podle mých zkušeností se lze základy sebeobrany s kubotanem naučit za jedno odpoledne (5 hodin) – ostatně, pravidelně se o tom přesvědčují moji studenti a studenty na semináři Už nikdy neozbrojen.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>