XFN 2: jízda na úrovni

xfn

XFN má ambice stát se největším českým galavečerem MMA a její v pořadí druhý počin to jednoznačně potvrdil. Jaký byl? Na detailní a aktuální výsledky tu jsou jiné servery, my se zaměříme spíš na atmosféru, provedení, highlighty a zklamání.

Na prvním místě je potřeba zmínit dokonalou organizaci. Večer šlapal jako na drátkách, žádné zbytečné prostoje, žádná nuda a výplně, jen akce. Veškerý čas mimo zápasy samotné byl redukován na minimum – možná až tak, že za sebe bych trochu detailnější představení bojovníků a bojovnic uvítal… Vedle nezbytných informací typu klubu a skóre by klidně mohlo zaznít pár vět o osobnostech bojovníků (jak dlouho se věnují MMA, jestli mají za sebou kariéru v jiném bojovém sportu co dělají v občanském životě atd.).

Atmosféra byla dokonalá a připomínala své zahraniční vzory… Působivá brána pro bojovníky, umělá mlha a oheň – vkusné, nepřekombinované, efektivní. Trochu mě mrzelo, že nezazněla připomínka pravidel – přeci jenom, každá asociace má pravidla trochu jiná a divák se v nich nemusí nutně orientovat. Pár vět na začátek o případných odlišnostech by mohlo přispět k lepšímu chápání sportu a rozhodování rozhodčích veřejností mimo okruh skalních.

Co se zápasů týká… Veliká škoda, že jsme v ringu neviděli Karlose Vémolu, které si před zápasem poranil vazy v lokti. Na jeho zápas se silným soupeřem jsem se po sérii jednominutovek s českými protivníky, kteří by mu nestačili ani na lehký sparring doopravdy těšil a tak trochu si myslím, že Česku zápas s někým na úrovni dluží. Naneštěstí se zdá, že se asi nedočkáme – na turnaji jsme byli svědky předem připravené etudy s Pínem Ondrušem a jak se zdá, právě ten bude jeho dalším soupeřem. Velká škoda, Ondruš nemůže být Karlosovi důstojným oponentem a pro diváky to znamená, že uvidíme další minutový zápas zcela v režii Karlose Vémoly…

Zklamáním večera pro mě byl Jan Malach. V zápase nepředvedl prakticky nic, byl velmi pasivní a na soupeře z Kypru nemohl najít zbraň. Ve srovnání s tím, co se od něj čekalo (ukončení v prvním kole) to byl opravdu slabý výkon. Dokonce si myslím, že kdyby se zápasilo na Kypru a ne v Čechách, neodcházel by ze zápasu bodově vítězně.

Highlightem večera pro mě naopak byl Petr Kníže, který ukázal, že nepatří do starého železa a i když do ringu doslova dopajdal, dokázal jako „starý mrzák“ (jak ho v předzápasovém trashtalku označil Karlos Vémola) rozjet nádherný boxerský koncert a neztratil se ani na zemi. Za mě palec nahoru!
Velice se těším na pokračování a galavečer XFN III – pokud udrží, nebo ještě zvedne nastavenou laťku, bude se na co koukat!

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>