Wanderlei Silva toho má dost!

silva

Wanderlei Silva, „Zabiják se sekerou,“ oznámil o víkendu odchod ze zápasnického důchodu. V emotivním čtvrthodinovém videu na youtube, kde si dikcí nezadá s profesionálními politiky, uvedl několik důvodů, které ho vedou ke konci kariéry. Otevřeně a nevybíravě útočí na UFC, které ho údajně tlačilo do zápasů tak, že neměl dost času na přípravu, a adekvátně ho neplatilo (což si údajně uvědomil, když mu za zápas na poslední chvíli nabídli dvojnásobnou částku, než byla původně na stole). „Mám toho dost. Nerespektují nás jako sportovce,“ zvedá hlas Silva na videu.

Zahraniční MMA servery nicméně upozorňují na to, že jeho útok na UFC má možná jinou motivaci: a to odvést pozornost od Silvových problémů s Nevadskou sportovní komisí ohledně podezření z dopingu. Silva totiž před pár měsíci utekl před dopingovým komisařem a jako vysvětlení poskytl své vlastní dopingové testy, zpracované nezávislou agenturou. Jak nezávislá asi byla, vzhledem k tomu, kdo jí platil, je asi jasné každému… Stání sportovní komisí je naplánováno na 23. září a je velmi pravděpodobné, že skončí některým z opatření proti Silvovi. Vzhledem k nekompromisnímu postoji UFC k dopingu je také nasnadě, jaký by asi byl jeho další osud.

Wanderlei Silva je průkopníkem MMA, které, jak říká ve videu, pomohl „budovat svým potem a krví.“ Dávno před UFC se v Brazílii, odkud pochází, zúčastnil bojů bez rukavic a v MMA samotném zápasí už 20 let. Za tu dobu absolvoval 49 zápasů. Na každý z nich se připravoval v průměru 4 měsíce, kdy měl třikrát do týdne sparringy, což se, jak připomíná, projevilo na jeho zdraví: „některá zranění se nikdy nezahojí. Bolí mě kolena, boky, klouby na rukou,“ říká ve videu.

Premiéru v UFC zažil v roce 1998, kde se v rámci vůbec prvního turnaje UFC v Brazílii utkal s krajanem Vitorem Belfortem. Inkasoval KO v první minutě zápasu. O rok později na UFC 20 v Alabamě, poprvé vyhrál na KO. Největší úspěchy ale sklízel v organizaci PRIDE, kde debutoval v září 1999. V roce 2001 se stal šampiónem střední váhy PRIDE a stal skutečnou hvězdou MMA. Titul držel 6 let; až v roce 2007 jej porazil Dan Henderson. Silva také vyhrál eliminaci Grand Prix v roce 2003, a několikrát zápasil i v těžké váze.

Po krachu PRIDE se v roce 2007 vrátil do UFC. Hned první zápas proti americké legendě Chucku Liddellovi sice prohrál, nicméně byl z toho zápas roku. Ve druhém zápase tvrdě knokautoval Keitha Jardina za 36 vteřin boje a bylo z toho KO roku 2008. V UFC pak střídal výhry s porážkami, nicméně jeho zápasy byly vždy zárukou velké show. V posledních třech zápasech bral tři bonusy za zápas večera a jeden bonus za KO večera. Jeho poslední zápas s Brianem Stannem z loňského března na UFC v Japonsku, kde Silva vyhrál KO ve 2. kole, se objevil v letošní nominaci na zápas roku MMA. V v roce 2004 byl uznávaným webem sherdog.com zvolen zápasníkem roku.

Jeho dosavadní bilance se zastavila na 49 zápasech, z toho 35 výher (25 KO), 12 proher, 1 remíza a 1 zápas skončil bez výsledku.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>