Výzkum: gladiátoři jedli rostlinnou stravu

gladiatori

Analýza kostí ze hřbitova, kam byli pohřbívání římští gladiátoři, ukázala, že se živili převážně vegetariánskou stravou.

Nová studie, vedená akademiky z Lékařské univerzity ve Vídni a švýcarské Bernské univerzity, ukázala, že strava gladiátorů byla založena převážně na obilí. Skládala se hlavně z pšenice, ječmene a fazolí. Neobsahovala téměř žádné mléčné výrobky ani maso.

Studie zkoumala hroby 22 gladiátorů z doby před zhruba 1800 lety v bývalém římském městě Ephesus, které se dnes nachází v Turecku. Pouze kosti dvou zkoumaných bojovníku vykazovaly odchylku v tom smyslu, že obsahovaly zvířecí bílkoviny.

Na podporu regenerace po tréninku a léčby zranění (především kostí) pili „sportovní drinky“ z popela rostlin. Fabian Kanz z katedry forenzní medicíny vídeňské Lékařské univerzity to přirovnává k tomu, jak dnes bereme po těžkém výkonu suplementy s vápníkem nebo magnesiem.

Podle výzkumníků byli gladiátory zejména váleční zajatci, otroci a odsouzenci. Byli mezi nimi ale i dobrovolníci, kteří se nabídli k tréninku a bojům. Při každém boji měli šanci jedna ku devíti, že budou zabiti.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>