Vícekloubové cviky

lifter2

Pokud chodíte do posilovny, určitě jste si všimli mnoha osob, které zahajují trénink cvikem na biceps. Tyto osoby samozřejmě dělají obrovskou chybu a většinou o posilování neví téměř nic. Základem většiny cvičebních plánů jsou totiž takzvané vícekloubové neboli komplexní cviky, které jsou velice důležité. Samozřejmě nesmíte zapomínat ani na izolované cviky, ale komplexní musí mít vždy navrch. Musím však dodat, že výjimka potvrzuje pravidlo, takže určitě existují tréninkové plány, u kterých je mnoho izolovaných cviků cíleně. Většina lidí by však měla dělat hlavně cviky komplexní.

Jak asi víte, komplexní cviky jsou cviky, které zaměstnávají více svalových skupin naráz. Opakem komplexních cviků jsou cviky izolované, které zaměstnávají pouze jednu svalovou skupinu. Pro příklad vícekloubovým cvikem je dřep a izolovaným cvikem jsou bicepsové zdvihy s jednoručkami.

Vícekloubové cviky velice prospívají začátečníkům, kteří ještě nemají pořádný svalový základ. Problémem je, že mnoho začátečníků se již od počátku soustředí na tvarování svalů, nikoliv na vytvoření určitého svalového základu. Obecně by se dalo říci, že čím déle člověk cvičí, tím více by měl dělat izolovaných cviků, záleží však na mnoha faktorech – například na tom, jestli chce cvičenec nabrat co nejvíce svalové hmoty nebo svaly už jen tvarovat a podobně.

Další výhodou komplexních cviků je nízká časová náročnost. Pokud na tréninku děláte mnoho různých izolovaných cviků, určitě často nestíháte a končíte trénink později, než byste měli. Čas v posilovně je dost omezený. Jak asi víte, objemový trénink by měl trvat maximálně hodinu (cca).

Samozřejmostí však je, že nemůžete trénink složit jen z nejnáročnějších vícekloubových cviků. Pokud byste na tréninku dělali bench-press, dřepy, mrtvý tah, a pak ještě shyby, tělo by určitě mělo velký problém zvládnout tak velkou zátěž zregenerovat. Je tedy potřeba cviky kombinovat a nepřehánět to.

Dřepy
Prvním komplexním cvikem, který zmiňuji, jsou dřepy, které jsou výborným cvikem na nohy. Tento cvik je velmi účinný – dochází k růstu kvadricepsů, hýžďových svalů a hamstringů. Na dřepy byste určitě neměli zapomínat. Pokud budete dřepovat bude se navíc do vašeho těla vyplavovat růstový hormon.

Mrtvý tah
Mrtvý tah je také velmi známým cvikem. Mnoho lidí se tomuto cviku snaží vyhýbat, protože se bojí, že si udělá něco se zády. Pokud se však mrtvý tah provádí technicky dobře, není se čeho bát. Máte-li strach, že vaše technické provedení tohoto cviku pokulhává, zeptejte se trenéra ve vaší posilovně, který vám určitě rád poradí.

Tento cvik zapojuje mnoho svalových partií. Musím však dodat, že mrtvé tahy nejsou cvikem pro začátečníky, a pokud se ho rozhodnete dělat, je potřeba mít zpevněný střed těla. Náhradou tohoto cviku mohou být hyperextenze, které procvičí spodní záda, nejsou však zdaleka tolik účinné jako klasický mrtvý tah.

Bench-press
Bench-press je v posilovně asi jedním z nejoblíbenějších cviků. V posilovně vidím tento cvik provádět téměř každého, za to dřepy u nás v posilovně skoro nikdo nedělá. Bench-press je ale samozřejmě účinným cvikem, díky kterému procvičíte hlavně prsní svaly. Provedení tohoto cviku je poměrně nenáročné, na správné technické provedení však nesmíte zapomínat.

Shyby
Shyby jsou docela známým cvikem i mezi lidmi, kteří nenavštěvují posilovnu. Tento cvik je výborný na procvičení tzv. „křídel“. Jsou posilovány však i bicepsy a rombické svaly. Existuje mnoho různých variant shybů.

Samozřejmě existuje mnoho dalších vícekloubových cviků, zmínil jsem však ty, které jsou dle mého názoru hodně účinné. Chtěl bych však dodat, že určitě byste neměli skončit jen u těchto cviků.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>