Trapézový sval

anatomy-of-the-shoulder-muscles-2-2

Trapézový sval mnoho kulturistů podceňuje. Často si však kladu otázku proč. Jedná o sval, který je dost důležitý a dokáže pořádně pozměnit estetiku postavy jak zepředu, tak zezadu. Hodně lidí trapézy buď vůbec necvičí, nebo dělá pouhé krčení ramen a myslí si, že to jim bude k pořádným trapézům stačit. To je však velký omyl.

Částečně se trapézový sval procvičuje při tréninku zad a ramen. Pokud však usilujete o co největší nabrání svalové hmoty a chcete mít pořádné trapézy, rozhodně byste do tréninku měli zařadit cviky přímo na jejich procvičení. A ty nejznámější cviky na tento sval si probereme v dnešním článku.

CVIKY

Krčení ramen
Nejznámějším cvikem na tento sval je krčení ramen, které se dá provádět jak s obouruční činkou, tak s jednoručními činkami. Tento cvik rozhodně není špatný, dokonce je velmi účinný a jedná se o jeden z mála cviků na horní část trapézového svalu. Chybou však je, pokud na posílení trapéz používáte jen tento cvik. Cviky na trapézy je potřeba obměňovat, a proto byste rozhodně neměli zůstat u pouhého krčení ramen.

Krčení ramen se dá navíc provádět v mnoha různých variantách. Můžete ho dělat například ve stoje, v sedě, před tělem, za tělem…

Budete-li stále dělat například jen krčení ramen s jednoručkami, nepovede to k žádným závratným výsledkům. Aby svaly začaly růst, je potřeba je šokovat. To znamená, že musíte neustále měnit způsob provedení cviku, zvyšovat váhu a podobně.

Přítahy k bradě
Přítahy k bradě nejsou tak známé jako krčení ramen, ale na procvičení trapézového svalu jsou velmi účinné. U tohoto cviku je potřeba dbát na správné technické provedení. Někteří cvičenci mají s tímto cvikem problém, protože je náročný i na pohyblivost zápěstí. S trochou píle se však může naučit tento cvik provádět většina kulturistů.

Tlaky s činkou nad hlavou
Při tomto cviku se zapojují hlavně ramena. Faktem však je, že celkem dostanou zabrat i trapézy. Pokud tedy nemáte čas na trapézy, zařaďte tento cvik a „zabijete dvě mouchy jednou ranou“. Izolovanému cviku na trapézy se to však rozhodně nevyrovná.

Mrtvý tah
Tento cvik není cílený přímo na trapézy, ale při jeho provádění se zapojuje řada svalů, včetně svalu trapézového. Je potřeba si uvědomit, že trapézový sval se nenachází jen v horní části zad, ale tvoří jakýsi trojúhelník, který sahá zhruba až do dvou třetin zad. Krčení ramen sice procvičí vrchní část, ta spodní část se však sama neprocvičí. A právě mrtvý tah je skvělým cvikem, kterým tuto část procvičíte. Mnoho lidí se sice mrtvému tahu vyhýbá, ale není jediný důvod proč. Pokud se naučíte, jak ho správně provádět, nemáte se čeho bát.

The-Simple-Deadlift-Program

Veslování
Veslování je dalším z cviků, při kterém se zapojují i trapézy. V případě úzkého úchopu to je převážně jejich spodní část, v případě širšího to pak je spíše jejich horní, popřípadě střední část. U tohoto cviku si dávejte pozor na správné technické provedení.

Dělám tyto cviky a trapézy nerostou, co dělám špatně?

Těžko říct. Jednou z možností je, že cvičíte s příliš nízkou zátěží. Druhou možností pak může být naopak nedostatečná regenerace a problém s moc častým trénováním těchto svalů. Nezapomínejte také na správné technické provedení.

Problémem může být také to, že nepřidáváte zátěž. Pokud chcete, aby trapézy (stejně jako každé jiné svaly) rostly, musíte postupně přidávat zátěž. Budete-li půl roku v kuse cvičit se stejně těžkou činkou, pravděpodobně moc dobrého výsledku nedosáhnete.

V případě stagnace můžete zkusit například supersérie nebo si pohrát s počtem sérií a počtem opakování.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>