Stresem aktivované jídlo

Hofmekler

Ori Hofmekler je autor věhlasné Warrior Diet. Ta v zásadě znamená stravování v souladu s denním cyklem (pra)člověka. Protože člověk je uzpůsoben na aktivitu přes den a odpočinek v noci, Hofmekler navrhuje půst během dne a najedení se do sytosti v noci.

Když tento bývalý izraelský voják, politický umělec a emigrant (jeho životní příběh je mimochodem velmi zajímavý sám o sobě, ale to je na jiný článek) koncept Warrior Diet představil v roce 2002 světu, byl na všech frontách odmítán. Koncept Warrior Diet jde doslova proti všemu, co vám ve světě fitness a bodybuildingu kdy říkali – jíst malé porce, každé dvě hodiny… Hofmekler doporučuje jíst jednou, dvakrát denně, ale zato pořádně, a velmi obhajuje dlouhé období bez jídla (koncept přerušovaného půstu).

Po deseti letech se ale karta začala obracet a dnes na Warrior Diet přísahají takoví lidé jako mma zápasník Herschel Walker nebo Ronda Rousey a studie za studií potvrzují její pozitivní vliv na zdraví i výkonnost. Ori Hofmekler kromě knihy „Warrior Diet“ napsal několik dalších knih, například „The Anti-Estrogen Diet“ nebo „Maximum Muscle, Minimum Fat“ a zůstal na špici zkoumání vlivu stravy na fyzický výkon a dlouhověkost.

V poslední době stále intenzivněji propaguje nový trend, Stress Activated Food (Stresem aktivované jídlo), o kterém se začíná hovořit jako o jeho dalším vizionářském počinu. Pojďme se proto na Stress Activated Food (SAF) podívat.

Celá myšlenka SAF stojí na tom, že při současném způsobu zemědělství chybí v jídle některé živiny, které jsou v něm aktivované tím, že rostliny prožijí stres. Rostliny ve stresu (při nedostatku živin, světla, částečně i vody) produkují živiny, které je chrání před negativními následky nedostatku. A ty samé živiny působí stejně i na člověka – při jejich konzumaci mají moc udržet ho zdravým a fit.

Fit? Ano, Hofmekler tvrdí, že jakmile tyto živiny proniknou do systému člověka, napodobují v něm efekt způsobený půsty a fyzickým cvičením. Jde dokonce tak daleko, že říká, že konzumace SAF dokáže prodloužit lidský život až o dvojnásobek.

Při vysvětlování konceptu SAF se podobně jako u Warrior diet vrací do dávné minulosti staré (deseti)tisíce let. Připomíná, že lidé v minulosti konzumovali kořínky a rostliny, což ale dnešní běžná dieta postrádá. Stresem aktivované živiny v zelenině atd. naprosto chybí zejména kvůli používání umělých hnojiv, pesticidů a podobně, díky kterým mají rostliny ideální podmínky pro růst a tyto živiny tak vůbec neprodukují.

Jako lidé jsme ztratili své dávné instinkty a namísto rostlin se stresem aktivovanými živinami toužíme po muffinu. Jako příklad těch, co instinkty neztratily, uvádí Hofmekler některá domácí zvířata, například psy nebo kočky. Ty čas od času vidíme, jak venku okusují trávu, a podle něj se právě takto snaží konzumovat SAF. Dokonce jde tak daleko, že nedostatku SAF v přírodě připisuje i syndrom kolapsu včelstev.

Za potraviny, které mají nejvíce škodlivé účinky na organismus, dnes Hofmekler považuje cukr, maso a zvířecí tuk. Tyto tři druhy potravin doporučuje zcela vypustit. Vejce a další živočišné potraviny jsou v omezené míře přípustné, pokud pro jejich získání nebylo nutné zvíře zabít. Hofmekler totiž upozorňuje, že navzdory populárnímu mýtu byly – což potvrzují i nejnovější výzkumy – lidé spíše sběrači, než lovci, a na trávení masa není lidský trávicí trakt vůbec uzpůsoben. Mimo jiné v něm chybí klíčové enzymy na jeho zpracování.

Na praktické úrovni je podle Hofmeklera jedním z nejlepších a nejdostupnějších zdrojů SAF ve stravě kurkuma. Mezi další látky z oblasti SAF patří např. resveratrol (k nalezení např. ve zralých bobulovinách, hroznovém vínu, arašídech a čokoládě) a salicin.

Nechme se překvapit, zda-li bude Ori Hofmekler opět vizionářem a za pár let bude vegetariánská strava obohacená o zdroje SAF novou Warrior Diet. Odborné studie tomu zatím nasvědčují…

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>