Spánek základ úspěchu

spanek

Abyste dosahovali úspěchů musíte kvalitně trénovat, jíst a odpočívat. Dnes se zaměříme hlavně na to, jak kvalitně odpočívat. A pokud chcete, aby svaly rostly, měli byste vědět, že velice důležitým procesem regenerace je spánek. Mnoho lidí považuje spánek za ztrátu času, přitom je pro lidské tělo základním regeneračním procesem.

Jak dlouho spát? Minimální doporučovaná délka spánku pro dospělé je 6 hodin. Nejdéle byste měli spát zhruba 9 hodin. Záleží však hlavně na vás, nesmíte se přes den cítit unaveni, vhodnou délku spánku si prostě musíte najít sami, každému vyhovuje něco jiného. Rozhodně však nespěte pouhých 5 hodin a méně.

Pokud si nemůžete přes noc dovolit spát dlouho a potřebujete zůstat vzhůru, „dejte si dvacet“ během dne. Mnoho kulturistů si přes den dává 20 minut spánku, což podle různých studií pomáhá k lepší soustředěnosti.

Chcete-li bez problémů usnout, neměli byste před ulehnutím do postele jíst ani cvičit. Pozor byste si měli dávat hlavně na kofein a alkohol. Alkohol zhoršuje kvalitu spánku. Neměli byste zapomínat ani na to, že máte spát pravidelně. Lidské tělo má rádo, když ví, co čekat.

Délku a kvalitu spánku však nedokážete ovlivnit pouze vy. Vědecké studie tvrdí, že úplněk ovlivňuje kvalitu a dobu nejen spánku, ale i usínání. Někteří vědci se přiklání k tomu, že to souvisí s hladinou hormonu melatoninu, který v době úplňku a několik dní před ním klesá. A nezapomeňte si spánek užívat, vždyť i sny mohou mít hlubší význam. Tomu, že úplněk má vliv na spánek však nemusíte věřit, může to být úplně jinak.

Jaké má nedostatek spánku nevýhody? Myslím, že se budete divit.

1) Nedostatek spánku zvyšuje chuť k jídlu

Nechcete-li nabrat zbytečně tukovou hmotu, měli byste více spát. Pokud spíte málo a nekvalitně, vaše hladina hormonu ghrelinu je vyšší, což způsobuje zvýšení chuti k jídlu. Mozek cítí nedostatek energie a stimuluje tak člověka, aby více jedl. Nedostatek spánku může v dlouhodobém měřítku napomoci vzniku závažné obezity, přinejmenším nadváhy. Pokud jste tedy v dietě nebo potřebujete dodržovat nějaký jídelníček, určitě není dobrý nápad, chodit spát v pozdních večerních hodinách a brzo vstávat.

2) Bolest hlavy

Je možné, že bolestí hlavy jste si všimli sami. Otázkou však je, zda vás napadlo, že bolest hlavy může být způsobena nedostatkem spánku. Nedoporučuji vám, „cpát“ do sebe paraleny a podobné léky. Je potřeba vyřešit příčinu a to tak, že prostě budete chodit dříve spát. Je potřeba dodat, že byste to se spánkem však neměli ani přehánět, protože hlava vás může bolet i kvůli zbytečně dlouhému spánku. Určitě není příjemné chodit na trénink unavený s bolestí hlavy.

3) Horší vnímání

Pokud chodíte na tréninky nevyspalí, je to pro vás poměrně nebezpečné. Nedostatek spánku totiž zhoršuje reflexy a celkové vnímání. Zvedáte-li na tréninku těžké váhy a málo jste se vyspali, stačí trochu nepozornosti a může vám spadnout činka třeba na nohu, což není zrovna příjemná záležitost, a to nezmiňuji ještě horší věci.

4) Horší paměť, méně energie

Asi je logické, že když málo spíte, jste unaveni. Únava je však velice nepříjemná a ještě horší, když se spojí se zhoršením paměti. Pokud podceňujete spánek, určitě nebudete na pracovišti nebo ve škole tak výkonní, jako za normálních podmínek. Hůře pak zvládáte své úkoly, což vám akorát tak komplikuje život.

5) Větší riziko vzniku nemocí

Nedostatek spánku zvyšuje riziko vzniku nemocí. Snižuje se vaše imunita a jste mnohem více náchylní na různé choroby. Nedostatek spánku navíc může přivodit i vznik cukrovky nebo zvýšit riziko infarktu. Málo spánku může dokonce vést i k rakovině. Chcete-li se tedy posilování věnovat co nejdéle, nepodceňujte kvalitní odpočinek.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>