Smoothie aneb zdravý a výživný nápoj

smoothies-intro-vegetables2

Pravděpodobně jste se s názvem smoothie už setkali. Někteří z vás však určitě ne, a tak nebude od věci vysvětlit, co to vlastně smoothie vůbec je. Jedná se o výživný rozmixovaný nápoj. Základem tohoto nápoje je ovoce nebo zelenina, ale je možné do něj přidat i jiné ingredience, jako jsou kakaové boby, ovesné vločky, různá semínka a podobně. V případě fitness a posilování je možné doplnit smoothie práškovým proteinem. V angličtině „smooth“ znamená jemný nebo hladký.

Tento mixovaný nápoj pochází z USA, kde byl nabízen již ve třicátých letech v některých obchodech se zdravou výživou. O pár let později se začaly objevovat smoothie recepty i v některých kuchařkách. Největší rozvoj však tyto nápoje zažily v sedmdesátých letech díky řetězci zvanému Smoothie King.

Ideálním nástrojem pro přípravu tohoto nápoje je takzvaný smoothie mixér. Jeho cena je různá, ale podle mě se kvalitní smoothie mixér dá sehnat i za cenu nižší než 1000 korun. Samozřejmě však na trhu najdete i mixéry za cenu kolem 5000 a více korun. Cena se samozřejmě odvíjí od různých funkcí a vybavenosti. Pokud nechcete do tohoto nástroje investovat, je zde možnost použít klasický mixér, i když to samozřejmě nebude tolik pohodlné.

fruit-smoothies_jqhttq

Existuje mnoho receptů na smoothie a pro příklad bych v tomto článku nějaké rád zmínil.

1) banánovo-špenátové smoothie
ingredience:
1 banán
100 gramů špenátu
1 čajová lžička arašídového másla
300 mililitrů neslazeného sójového mléka (či klasického mléka, popř. vody)

Stačí vše smíchat dohromady a rozmixovat. Možná nemáte rádi špenát, ale mohu říci, že toto smoothie opravdu nechutná jako špenát a budete překvapeni jeho skvělou chutí. Tento recept je zároveň i poměrně jednoduchý a dost výživný. Můžete v něm najít zhruba 16 gramů bílkovin a zhruba 40 gramů sacharidů.

2) mangovo-rajčatové smoothie
ingredience
1 mango
100 mililitrů mandlového mléka
2 rajčata
1 šálek nakrájeného ananasu
1 šálek koriandru
3 šálky baby špenátu

Toto smoothie obsahuje například 67 gramů sacharidů. Zajímavý je obsahu vitamínu A, což je 545% doporučené denní dávky nebo vitamínu C, což je 252% doporučené denní dávky.

3) ranní smoothie
ingredience:
1 šálek mandlového mléka
1 banán
1 šálek mraženého ovoce (je na vás, co si vyberete, např. jahody, maliny)
1 lžíce kokosového oleje
1 – 2 lžíce chia semínek
1 čajová lžička práškového zázvoru (můžete nahradit 0,5 čajové lžičky čerstvého zázvoru)

Opět můžete vidět, že se jedná o výživný recept. Například chia semínka jsou bohaté na vlákninu nebo antioxidanty. Kokosový olej podporuje myšlení a takto bych mohl opět dále pokračovat.

Receptů na tyto nápoje je obrovské množství a uvedl jsem tyto tři pro příklad, abyste si lépe mohli utvořit představu o smoothie. Existují i různé knihy, ve kterých můžete najít nespočet různých receptů. Můžete si koupit například i knihu, která nabízí pouze veganské smoothie recepty. Pokud nechcete, nemusíte utrácet za knihu, protože takovýchto receptů je plný internet.

I když má smoothie mnoho výhod, je tu věc, na kterou byste si měli dávat pozor a to je doslazování. Ať už do svého nápoje přidáváte hodně medu, různých sirupů nebo nějakého slazeného mléka, může to být minimálně při dietě kontraproduktivní. Je tedy potřeba si uvědomit, že doslazovat je možné buď s mírou, nebo je zde možnost přidání některého z přírodních sladidel (např. stévie).

Chcete-li tedy vyzkoušet něco nového, myslím si, že smoothie je něco pro vás. Je potřeba dodat, že ne každému tyto nápoje chutnají nebo vyhovují. Někteří lidé určitě nemají rádi rozmixované jídlo a pokud k nim patříte, doporučuji vám se tomuto nápoji vyhnout. Většina lidí z mého okolí si však smoothie chválí.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>