Sláva kamenům a jiným neforemným objektům

ross1

Ross Enamait je ve světě posilování legendou. Proslavil se tréninky v minimalistických podmínkách a s minimálním vybavením, které ale v jeho podání přináší výborné výsledky. Trénuje ve své malé garáži s vybavením, které si sám vyrobil prakticky z odpadu, a inspiruje lidi po celém světě. Přinášíme překlad jeho článku o práci s neforemnými těžkými objekty: kameny, kládami atd.

Po mém článku o zimním tréninku přišel čas na to, začít velebit neforemné objekty. Jsou nedílnou součástí mého venkovního tréninku. Mohou být různých tvarů a velikostí. Společným jmenovatelem je, že jsou těžké a neforemné. Příkladem mohou být pytle s pískem, vodou naplněné sudy, míče s vodou, kameny a klády. Není možné pochopit nesnáze spojené s jejich zvedáním, nošením nebo házením bez toho, aniž byste si to zkusili.

Neforemným objektům se ve fitness průmyslu naneštěstí dostává jen velmi málo pozornosti. To by nemělo být překvapení; výrobci vybavení a majitelé posiloven nemají žádný důvod propagovat věci, které jsou často k dispozici zadarmo. Spousta fitness trenérů neforemné objekty zvedat neumí a tak raději jejich potenciál přehlíží. Marketingoví specialisté si pravděpodobně myslí, že ignorovat neforemné objekty je lepší, než aby veřejnosti ukázali svoji neschopnost.

Zbytek z nás naštěstí může využívat potenciálu neforemných objektů, aniž bychom si lámali hlavu s tím, co ve fitness oblasti právě frčí. Nepotřebuju žádný časopis o cvičení, aby mi potvrdil a popsal potenciál, který v nich dřímá. Neforemné objekty zvedám několik let a stále k nim cítím pokoru. Opět musím říct, že je nemožné popsal slovy to, jak těžké je poradit si s těžkými, neforemnými a zcela rozdílnými objekty.

I když získáte jistotu s jednou věcí (třeba pytlem s pískem), neznamená to, že budete vynikat i v práci s jinou (např. kládou). Samozřejmě, že funguje určitá přenositelnost schopností, ale abyste se stali mistrem, potřebujete zkušenost. Jiná cesta není.

ross2

V poslední době jsem strávil dost času zvedáním klád. Léta před tím jsem pracoval spíš s pytli s pískem a kameny. Zvedání a přenášení klád pro mě znamenalo jedinečnou výzvu. Pořídil jsem si pár klád, se kterými hnout je prostě brutální. Jinak se to nedá popsat. Jeden den se můžu cítit jako bestie, když zvednu 270kg na mrtvý tah, ale druhý den mě kláda z příkopu vrátí zpátky na zem. Nedá se popsat, jak těžké je zvedat a nosit klády.

Co je na kládách ještě lepší je to, že jsou zadarmo. Obstaral jsem si tisíce kilo klád bez toho, aniž bych zaplatil jedinou korunu. Energetická společnost pokácela stromy okolo cesty a nechala je tam. Byly k mání pro kohokoliv, kdo o ně stál. Využil jsem příležitosti a odvezl si je. Teď mám doma tuny váhy zadarmo, které příští rok proměním na tuny tepla zadarmo (protože je spálím v kamnech).

Co se týká možnosti tréninku, neříkám, abyste zavrhli konvenčnější metody. Myslím si, že neforemné objekty je nejlepší využívat jako doplňek. Jde jen o to, že jsou extrémně náročným doplňkem, který ale také přináší velká pozitiva. Využívám klády stejně, jako kterékoliv další věci. Neorganizuju okolo nich svůj trénink; klády mi slouží jako cenný doplněk. Například si dám několik sérií přenášení těžkých objektů na konci tréninku. Přenášení také často kombinuji s taháním. Nemusím s kládou strávit spoustu času, abych z ní čerpal prospěch. Jak už jsem psal v jiných článcích, několik malých doplňků může mít v součtu výrazný dopad.

Abych to shrnul: neforemné objekty nejsou jen výzvou, a to výzvou velmi efektivní, ale jsou také často tu nejlevnější váhou, kterou lze sehnat. Malé rozšíření tréninku o práci s těmito objekty může být extrémně cenné. Zvedání neforemných objektů vyžaduje speciální typ síly, kterou jiným způsobem nerozvineme. Takže, až příště potkáte velký kámen nebo kládu, neignorujte je. To, co jeden vyhodí, je pro jiného poklad.

+++++
„Nehledět na mínění společnosti je první podmínkou k tomu, dokázat něco velkého.“ – Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>