Sherdog: 10 nejhorších zranění hlavy v historii MMA

cislo5

Server Sherdog zveřejnil žebříček deseti nejkrutějších zranění hlavy při MMA zápasech. Kochat se můžete i vy:

10. Kevin Ferguson vs. James Thompson
EliteXC “Primetime”
31. květen 2008 | Newark, N.J.

head_10

Číslo 10 si vysloužil soboj Ferguson vs. Thompson v soutěži EliteXC, živě přenášené televizí CBS. Thompson si během z boje na zemi odnesl extrémně nafouknutý květák na uchu, který jeho soupeř ve třetím kole několika údery prasknul. Diváci u televizních obrazovek i v sále tak mohli sledovat stříkající potoky krve. Ihned poté zápas ukončil rozhodčí TKO, což bylo považováno za kontroverzní rozhodnutí, protože Thompson v podstatě neutrpěl žádné zranění.

9. Kim Couture vs. Kim Rose
Banner Promotions “Night of Combat”
20. červen 2008 | Las Vegas

Kim Couture, manželka UFC legendy Randyho Couture, dostala během svého debutu v MMA slušnou nakládačku od Kim Rose. Hned v první kole utrpěla dvojitou zlomeninu čelisti, přesto odbojovala celá zápas, který je dodnes v paměti mnoha fanoušků pro svou výjimečnou brutalitu.

8. Kazushi Sakuraba vs. Marius Zaromskis
K-1 “Dynamite!! Power of Courage 2010”
31. prosince 2010 | Saitama, Japan

Tenhle boj se zapsal do dějin částečně utrženým uchem. Ano, čtete správně. Sakurabovo ucho bylo zraněno po první minutě boje, definitivně bylo doslova odtrženo po neúspěšném pokusu o takedown. Zápas zastavil ringový lékař. A slova Sakuraby po zápase? „Omlouvám se, ale moje ucho šlo tak trochu do háje, sakra.“

7. Ali Bagautinov vs. Vadim Zhlobich
Fight Nights “Battle of Desne”
17. září 2012 | Bryansk, Russia

Záznam zápasu zde: http://www.tudou.com/programs/view/k0BdmT0bidQ/?resourceId=0_06_02_99

Opět ucho, roztržené napůl při pokusu o takedown.


6. Anderson Silva vs. Rich Franklin

UFC 64 “Unstoppable”
14. říjen 2006 | Las Vegas

Silva vyřídil Franklina a poslal ho domů s hodně rozbitým nosem, který trefil kolenem v klinči. Franklin po operaci, která mu nos dala dohromady, prohlásil, že šlo o nejbolestivější zranění jeho kariéry.

5. Yves Edwards vs. Aaron Riley
HOOKnSHOOT “Showdown”
14. červenec 2001 | Evansville, Ind.

cislo5_cele

První zápas těchto dvou bojovníků, při kterém byly povoleny pouze úder otevřenou rukou. Ze zápasu se nedochovalo mnoho záznamů, ale o zraněních obou bojovníků se dodnes vykládají legendy.

4. Jose Aldo vs. Mark Hominick
UFC 129 “St. Pierre vs. Shields”
30. dubna 2011 | Toronto

cislo5

Hematom na čele Marka Hominicka sice vypadá hrůzostrašně, ale vlastně jde jen o větší bouli, která ho nějak zdravotně neohrožovala. Zápas byl dobojován až do konce, Hominick prohrál na body.

3. Jon Jones vs. Brandon Vera
UFC Live 1 “Vera vs. Jones”
21. března 2010 | Broomfield, Colo.

cislo3

V tomto zápasu dokázal Jones jedním loktem zlomit Verovu klíční kost hned natřikrát… Na chirurgii do ní putovali dva kovové plátky, které znamenali deset měsíců pauzu od MMA…

2. Igor Vovchanchyn vs Enson Inoue
Pride Fighting Championships 10 “Return of the Warriors”
27. srpna 2000 | Saitama, Japan

Záznam zápasu zde: http://v.youku.com/v_show/id_XNDc0OTc2NTI0.html

Dnes bychom si jen těžko dokázali představit, že by takovýto zápas mohl proběhnout bez zásahu rozhodčího. První varování nastalo, když se zápasníci při boji na zemi dostali k provazům a rozhodčí museli Inouea odtáhnout doprostřed ringu, protože tam sám nebyl schopný dojít. Když zápas pokračoval, Vovchanchyn zjevně válcoval oponenta, který se zoufale otočil na bok, zjevně neschopný se krýt. Vovchanchyn se postavil, protože zápas považoval za skončený a čekal, že rozhodčí odpíská konec. To se ale nestalo, Inouea dostával skoro až do konce kola. Do rohu mu musel pomoci trenér a není divu – Inoue měl otřes a otok mozku, zlomenou čelist a proražený bubínek.

1. Ricardo Arona vs. Kazushi Sakuraba
Pride Fighting Championships “Critical Countdown 2005”
26. června 2005 | Saitama, Japan

Sakaruba se ze všech sil snažil Arona dostat na takedown, ale vždycky ho čekalo nepříjemné koleno. To nejprve otevřelo Sakarubovo ucho a obličej brzy následoval. Sakarubův tým zápas zastavil ve druhém kole. Z následků zranění se Sakaruba léčil čtyři měsíce.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>