Shawn Ray

Scan16

Slyšeli už jste někdy jméno Shawn Ray? Jedná se o známého kulturistu pocházejícího z kalifornského města Placentia. Čím je tento kulturista známý a čeho všeho ve své kulturistické kariéře dosáhl, se dozvíte v dnešním článku.

Jako dítě to neměl jednoduché, narodil se do rodiny, která měla osm dětí a on byl nejmladším z nich. Ke sportu si začal budovat vztah díky svému bratrovi, který hrál fotbal. Později pak začal posilovat a stále ve větší míře se o kulturistiku zajímat.

„Nedělej to tak, jak nejlépe můžeš. Dělej to, ať už ti vezme cokoliv.“ Shawn Ray

Sám Shawn Rey prohlásil, že dva hlavní důvody proč se začal věnovat kulturistice, byli bodybuildeři Chris Dickerson a Bob Paris. Stejně tak jako svou inspiraci zmínil jméno Francois Benfatto.

Po určité době ho amatérské posilování omrzelo a začal se účastnit různých soutěží, ve kterých se umisťoval na velmi dobrých pozicích. V roce 1988 podepsal svůj první kontrakt, byl součástí šestidílného seriálu o fitness.

Stejně tak je Ray zmíněn v knize Nová encyklopedie moderní kulturistiky od Billa Dobinse a Arnolda Schwarzeneggera. Napsal navíc i svou vlastní knihu, kterou pojmenova Cesta Shawna Raye. Kromě toho se za dobu své kariéry objevil na titulních stránkách řady časopisů.

„Pokud se neřídíš dobrým nutričním plánem, posiluješ s jednou rukou za zády.“ Shawn Ray

Shawn Ray není moc vysoký, měří pouze 1,65 metru, což je i v profesionální kulturistice o něco méně než normálně. V sezóně vážil 93 až 97,5 kilogramů. Off-season váha pak bývala zhruba 105 až 110 kilogramů.

Shawn_Ray_09

Zajímavá je i jeho účast na soutěži Mr. Olympia, které se účastnil třináctkrát, ale ani jednou se mu nepodařilo vyhrát. Jeho největším úspěchem byl rok 1994 a 1996, kdy skončil na druhém místě po prvním Dorianu Yatesovi. O Yatesovi dokonce prohlásil poměrně legendární větu: „Dorian Yates a já nemáme nic společného, mluvím-li o našem těle. On je Volkswagen. Já jsem Porsche.“ Čtenáři magazínu FLEX dokonce v roce 2003 vyhodnotili Shawna jako nejlepšího kulturistu, který nikdy nevyhrál Mr. Olympia.

V rozhovoru na stránce bodybuilding.com byl tázán na to, zda by se zdal všech svých výher od roku 1983, pokud by za to získal první místo na Mr. Olympia. Na to odpověděl, že zkušenosti a zážitky, které získal během dvanácti soutěží Mr. Olympia, by nevyměnil za první místo na jedné Mr. Olympia. Zmínil se také o tom, že jako dospělý si uvědomuje, že nepotřebuje někoho, kdo bude na soutěži soudit to, co dokázal. A že jeho fanoušci ukazují na to, že jako kulturista opravdu něčeho dosáhl.

A co by vzkázal šestnácti nebo sedmnáctiletým osobám, které se chtějí věnovat kulturistice a být profesionální kulturistou, jako je sám Shawn? Na tuto otázku odpověděl, že člověk, který chce být profesionálním kulturistou, by měl tvrdě trénovat a neměl si ihned trénink spojovat s kariérou. On také na kariéru ze začátku nemyslel. Chtěl pouze být velký a silný. Malé postupné krůčky vás pak podle něj vedou k jednomu velkému cíli, kterým může být i kariéra v bodybuildingu.

Co by se tedy dalo označit za jeho největší úspěch? Pravděpodobně IFBB Arnold Classic v roce 1991.

A co jeho osobní život? V prvé řadě je potřeba zmínit, že v roce 2001 se přestal věnovat kulturistice. V roce 2003 se oženil se ženou Kristie. V roce 2005 jejich rodina přibyla o dceru Asia Monet. V roce 2008 se jim pak narodila další dcera Bella Blu. Ray je navíc zapojen do řady různých seminářů týkající se kulturistiky a soutěžení v kulturistice. Kromě toho asi není od věci zmínit, že Shawn je křesťan.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>