Šest tipů pro snadnější hubnutí

mike_mahler

Mike Mahler je jedním z nejlepších instruktorů cvičení s kettlebells. Vedle toho je také expertem na optimalizaci hormonů (nejen) pro účely silového a kondičního tréninku. Na svých stránkách právě publikoval článek, který se zabývá hubnutím právě ze strany hormonů a jejich rovnováhy. Přinášíme plný český překlad:

1) Jezte méně často

Mezi jídly dělejte delší pauzy. Namísto toho, abyste během dne snědli několik menších jídel a celý den cítili hlad, jezte denně dvě tři jídla, která vás nasytí, a mezi nimi mějte šestihodinové pauzy. To vám pomůže optimalizovat dva nejdůležitější hormony pro zbavení se tuku: insulin a leptin.

Časté jezení brání uvolňování tělesného tuku jako zdroje energie. Když ale máte mezi jídly delší pauzy, několikrát denně si tělo dá svačinku z uloženého tělesného tuku. Tři hodiny po jídle začne klesat hladina krevního cukru a tělo si začne brát energii z uloženého tuku, aby ji udrželo stabilní. Méně časté jezení také zlepší vaše zažívání, protože s každým jídlem bude k dispozici více enzymů pro optimální trávení živin.

Když budete jíst méně často větší porce, budete méně hladoví. Když jíte malé porce, nikdy nemáte pocit nasycení a celý den se točí okolo toho, kdy dostanete další kousek k jídlu. Po jídle se nemáte cítit přecpaní, ale rozhodně byste se měli cítit spokojeně a několik dalších hodin nemyslet na jídlo.

2) Jezte pomalu a více žvýkejte

Většina lidí jí jako můj pes. Ten žere tak rychle a zuřivě, že to vypadá, jakoby nikdy nic nekousal. Jakoby to byl vysavač na jídlo. Prospívá a i ve čtrnácti se mu daří dobře. Nicméně, neřiďte se jeho příkladem. Dejte si s jídlem na čas a každé sousto pořádně rozkousejte. Zpočátku se to bude zdát jako děsná nuda. Postupem času ale zjistíte, že si jídlo víc užíváte a nebudete muset sníst tolik, abyste se cítili najezeni. Také se jednou pro vždy zbavíte nepříjemností jako je nadýmání, plynatost a spousty dalších nežádoucích vedlejších efektů toho, že jíme dobré jídlo špatným způsobem.

Nikdy nezhubnete ani nedosáhnete svých cílů v tréninku, pokud nebudete mít v dobrém stavu zažívání, takže si na to dejte pozor.

3) Občasný rychlopůst

Dávejte si 1-2x týdně rychlopůst. Při rychlopůstu jste prvních osm hodin dne pouze na vodě. Můžete si dát kávu, čaj, aminokyseliny, BCAA, ale vyhýbejte se jídlu nebo svačinkám. Rychlopůst zlepší citlivost inzulinu i leptinu a zvedne hladinu růstových hormonů. Růstové hormony jsou silným spalovačem tuku a mají velký podíl i na dlouhověkosti.

Pro ještě lepší výsledky si ráno vymačkejte do sklenice vody citrón a přidejte lžičku bio jablečného octa a špetku soli. Získáte silný nápoj na čištění jater a skvělý začátek dne.

4) Dejte si magnesium pro hluboký spánek

Dejte si před spaním 200-300mg magnesia, abyste se dostali do stavu uvolnění a relaxace pro kvalitní spánek. Kromě toho, že jde o jeden z nejdůležitějších minerálů pro zdraví čehokoliv, od srdce po kosti, je magnesium přírodním prostředkem pro uvolnění svalů, který vám pomůže dosáhnout hlubšího spánku.

Kvalitní, hluboký spánek je základem pro regeneraci. Zmírňuje také touhu po cukru a tendence k přejídání. Magnesium Citrate je pro ústní podání dobrou volbou, nicméně, mojí nejoblíbenější formou je olej, který se před spaním mažete na kůži.

5) Hejbejte se!

Začněte intenzivně cvičit. Pokud jste měli delší čas nadváhu, musíte šokovat váš systém. Pokud začnete méně jíst a občas obejdete blok, váhu neztratíte. Prvně se ale poraďte se s lékařem, zda je pro vás intenzivní cvičení a intervalový trénink vhodný.

Intervalový trénink je způsob cvičení, kdy ze sebe během jednoho krátkého intervalu dáte všechno a následně se několik dalších intervalů věnujete středně intenzivní aktivitě. Například dáte 50 metrů sprintu a pak se chůzí vrátíte na start. Toto opakujete 8-10x, a to 2-3x týdně. Jde o skvělý způsob jak zhubnout, ale také ztratit obavy ze cvičení. Po několika kolech sprintu se vždy cítím lépe a zcela jistě jde o mou oblíbenou formu intervalového tréninku.

Jiným příkladem je 30 vteřin plného nasazení na eliptickém trenažéru, následovaný 60 vteřinami střední intenzity, 10-15 opakování. Dejte si do uší nějakou dobrou hudbu a šup na to.

Swingy s kettlebell, několik kol po 15-20 opakováních, fungují také dobře. Mojí oblíbenou volbou je 10 opakování po 15 double kettlebell swing s minutovými pauzami.

Zkuste několik podob intervalového tréninku a vyberte si ten, který vám sedí nejvíc. Jinak u něj nevydržíte.

6) Potlačte dominanci estrogenu

Dominance estrogenu je zjevně na vzestupu, jak u žen, tak mužů. Čím dál více mužů s nadváhou ukládá tuk na místech, kde ho ukládají obézní ženy, což je minimálně děsivé.

Příliš mnoho estrogenu způsobí, že nikdy neshodíte přebytečný tuk. Také se díky němu budete cítit špatně, tudíž je nepravděpodobné, že začnete intenzivně cvičit a žít zdravě.

Muži potřebují zlepšit podíl testosteronu vůči estrogenu a ženy progesteronu vůči estrogenu. Muži i ženy pak potřebují zvýšit hladinu zdravého estrogenu estriolu a snížit hladinu pro-karcinogenního estrogenu estronu.

Vyhněte se konzumaci masa, vajíček a mléčných výrobků z průmyslových chovů, odkud naneštěstí pochází téměř veškerá produkce. Kromě toho, že v nich panují extrémně kruté podmínky pro zvířata, není konzumace těchto produktů zdravá a pokud si myslíte opak, žijete v iluzi. Nemůžete si myslet, že budete zdraví, když jíte nezdravá zvířata napumpovaná hormony, chemikáliemi, antibiotiky a kdo ví čím ještě.

Máte-li vysokou hladinu estrogenu (pokud máte nadváhu, tak ji téměř jistě máte), vyhýbejte se alkoholu. Konzumace alkoholu způsobuje přeměnu testosteronu na estrogen a ničí citlivost inzulinu. Obzvláště pivo je plné chmele, která je vysoce estrogenní. Ano, tohle je důvodem, proč má spousta pijáků piva prsa jak žena a vypadá jak v šestém měsíci těhotenství.

Zdravá strava se soustředí na vyrovnaný podíl zdravých tuků, sacharidů s nízkým glykemickým indexem a kvalitních bílkovin – taková strava vede ke zlepšení hormonální rovnováhy a zbavení se tuku.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>