Sebeobrana proti noži – 5. díl (Vyrovnej)

příspěvek na web

Druhý z principů 3xV, postupu obrany proti útočníkovi s nožem, který učím své studenty, se jmenuje „vyrovnej.“ Uplatnění najde v situaci, kdy máme alespoň krátký čas na to, se na útok nožem připravit. Řekli jsme si, že útok nožem bude zpravidla překvapivý a náhlý – přesto se může stát, že dostaneme šanci (byť pár vteřin) se na útok připravit, a zároveň budeme v situaci, kdy situaci nelze řešit útěkem (například proto, že se s útočníkem nacházíte v uzavřeném prostoru).

Princip „vyrovnej“ nás učí vyrušit výhodu, kterou útočníkovi nůž dává, a to nejčastěji pomocí nějakého předmětu, nebo chcete-li zbraně. Protože mluvíme o sebeobraně pro běžné civilisty v podmínkách moderního města, nemám zde nutně na mysli zbraně k tomuto účelu vyrobené, jako je například pistole či taser, ale spíše zbraně improvizované – běžné předměty okolo nás, které při správném použití mohou pomoci k důraznější obraně.

Rozeznáváme zhruba čtyři skupiny takových předmětů. Obranu se všemi je nutné zařadit do pravidelného tréninku, samozřejmě za použití adekvátních ochranných prostředků, chráničů a pomůcek. Jedním z možných drillů je ten, kdy po tělocvičně několik takových předmětů poházíte a necháte skupinu útočníků útočit na volně se pohybující obránce. Ty je v obraně mohou, pokud to stihnou, využít a zvýšit tak své šance na úspěch.

Do první skupiny patří takové předměty, které nám útočníka pomohou udržet v takové vzdálenosti, ze které nás nožem nemůže zasáhnout. Typicky sem patří židle. Pokud bychom ji použili jako pasivní bariéru, byla by pro útočníka jen slabou překážkou. Při dostatečně agresivním použití židle (především „bodáním“ a tlakem do útočníka) je však pro útočníka velmi těžké se přes ni dostat. Dokonce jej lze s pomocí židle i dostat do defenzívy a vytvořit si tak podmínky k taktickému ústupu. Využít lze samozřejmě i přirozené bariéry jako rohy, zdi, těžké nebo k zemi přišroubované stoly, reklamní poutače, kontejnery na odpadky nebo třeba zaparkovaná osobní auta.

K další skupině předmětů, které lze použít k vyrovnání útočníkovi výhody, patří zbraně, se kterými lze útočit na dlouhou vzdálenost a zasahovat tak útočníka, aniž bychom se mi sami vystavili riziku zásahu. Nejčastěji půjde o zbraně tyčovitého typu – klacek, deštník, tágo, tyč z plotu (eventuálně teleskopický obušek). Ano, boj s tyčí proti noži je poměrně komplexní záležitostí a zcela jistě vyžaduje trénink. Nicméně, je na místě seznámit se alespoň se základní principy obrany s tyčí ve vztahu k útočníkovi s nožem a ty trénovat.

Do třetí skupiny předmětů patří také cokoliv, co lze po útočníkovi hodit. Je jasné, že se tím útočníka málokdy zbavíme – vyloučeno to ale rozhodně není, například zásah cihlou nebo popelníkem do hlavy jistě udělá své – nicméně ani zpomalení jeho postupu, narušení útoku a tím i morálky není od věci. Pomoci udržet útočníka od těla nám může i pepřový sprej, lak na vlasy nebo třeba hasící přístroj (a po jejich použití máme stále v ruce něco, čím můžeme útočit).

Poslední skupinou předmětů využitelných k sebeobraně proti útočníkovi s nožem jsou ty, které lze použít jako štíty. Namísto vlastních rukou se v takovém případě schovávám za něco jiného – může to být například taška s věcmi na trénink nebo s notebookem, batoh, monitor od počítače. Mezi menší štítky může patřit bunda omotané kolem ruky atd. Štít nám navíc dává šanci, že se v něm útočníkovi nůž zaklíní nebo o něj při útoku přijde jiným způsobem. Protože je štít čistě defenzivní záležitostí, musí být naše obrana okamžitě následována útočnou reakcí, a to podle posledního principu 3xV, „vymaž.“ Tomu se budeme věnovat v dalším dílu tohoto seriálu.

Předchozí díly seriálu:

Úvod
Pozornost
Tasení
Vypadni

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>