Sebeobrana proti noži – 2. díl (Pozornost)

příspěvek na web

Naprosto zásadním – a pohříchu také nejopomíjenějším – prvkem sebeobrany proti útočníkovi s nožem je pozornost a předvídavost. Pokud útočník používá nůž, jen málokdy nás bude předem výrazně varovat. Nebude nám s ním mávat výrazně před obličejem, ani zde – na rozdíl od tělocvičny – nebude žádný trenér, který by nám řekl: „dneska cvičíme s nožem.“ Pokud útočník použije nůž, udělá to zpravidla tak, aby měl co největší šanci na úspěch: co nejnenápadněji se nám ho pokusí doručit do břicha.

O úspěchu obrany z velké části rozhodne, zda jsme schopni poznat, že se útok chystá. Existují určité způsoby chování a pohybové vzorce, které nám to mohou spolehlivě napovědět. Základním pravidlem je, že bychom vždy měli očima kontrolovat ruce potenciálního útočníka. Pokud se kdokoliv neznámý snaží nepozván dostat do naší intimní zóny, nikdy bychom mu to neměli dovolit bez toho, abychom si pohledem zkontrolovali jeho ruce. Prastaré gesto prázdných dlaní jako symbolu míru a čistých úmyslů nevzniklo náhodně – pokud neznámý příchozí ruce skrývá, má k tomu pravděpodobně ne zrovna vznešený důvod. Drží v nich připravenou zbraň.

Existuje celá řada způsobů, jakými může útočník zbraň skrývat, všechny ale mají jednoho společného jmenovatele: neukáže mi při příchodu dlaně. Zkuste si dát jednoduchý úkol a pár dní se soustřeďte na to, jakým způsoby k vám lidé během dne přistupují, kde mají ruce a jak se pohybují. Získáte tak velmi dobrý přehled o obvyklém pohybovém vzorci. Pokud vás potom pozdě v noci někdo osloví, půjde k vám a bude mít ruku za zády nebo v kapse, praští vás to do očí.

Pozornost a předvídavost se samozřejmě dají trénovat. Existují na to různé drilly a postupy, které z logiky věci musí být nedílnou součástí tréninku sebeobrany proti útočníkovi s nožem. Pokud sebeobranu cvičíte a vaše tréninkové drilly začínají vždy tak, že proti vám stojí partner-útočník s nožem v ruce připravený k útoku, tak je mi líto, ale trénujete na to, nechat se zabít nebo těžce zranit. Dostáváte totiž do hlavy vzorec, že takto vypadá a začíná útok nožem. Ale to platí možná pro zákop ve válce, ne pro ulice moderního města.

Pokud se k vám cizí člověk snaží přiblížit, aniž by vám ukázal dlaně, vyzvěte ho k tomu: „zastavte a ukažte mi ruce!“ Přímá a samozřejmě nezvyklá žádost je dobrým testem úmyslu. Pokud se cizí člověk opravdu chtěl například jen zeptat na cestu, bude reagovat dvěma způsoby: řekne si, že narazil na magora a půjde pryč, nebo se zastaví a ukáže vám ruce. Jakmile se začne vymlouvat, být agresivní a podobně, dá se čekat, že před sebou máte hrozbu.

V takovém případě je na místě začít pracovat se vzdáleností. Nenechejte takového člověka k sobě přistoupit na vzdálenost, ze které vás může jedním pohybem zasáhnout, a připravte si vhodné podmínky pro obranu. Zaujměte vhodnou pozici, připravte si zbraň, určete ústupovou trasu…

Pokud se k vám útočník – za kterého je nutné člověka, který se k vám bez pozvání přibližuje a nereaguje na vaše pokyny – přiblíží na kontaktní vzdálenost, jsou možná dva postupy. Potřebný prostor si lze „vynutit“ razantním odstrčením útočníka – pak ale samozřejmě čekejte, že útok bude v nejbližších okamžicích eskalovat. Druhou volbou je razantní preventivní úder.

Toto vše – a mnohem víc, o čemž budu psát v dalším díle seriálu – se odehrává ještě před tím, než je nůž „ve hře“ tak, jak to zpravidla známe z tréninku v tělocvičně (útočník s jasně viditelným nožem v ruce a jasným úmyslem zaútočit). A toto vše je fáze, kdy mohu nad útočníkem s nožem zvítězit ještě před tím, než začne střet, což by měl být cíl každé sebeobrany hodného tohoto označení.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>