Sebeobrana proti noži – 1. díl (Úvod)

příspěvek na web

Nůž je jedna z nejobávanějších pouličních zbraní. Právem. Patří ke zbraním nejdostupnějším, tudíž nejužívanějším, a četnost jeho použití v pouličních útocích stoupá i u nás.

Pokud jde o sebeobranu proti noži, setkáme se zpravidla se dvěma přístupy. Část trenérů nás při dotazu na možnosti obrany proti noži vybaví následující radou: „pokud uvidíte nůž, utečte.“ Takový přístup prozrazuje naprosté nepochopení toho, co sebeobrana znamená, protože už ze samotné její podstaty vyplývá, že pokud můžete z potenciálního konfliktu utéct – ať už je útočník ozbrojený nebo nikoliv – tak byste to rozhodně měli udělat. Rada „když vidíte nůž, utečte“ nicméně zpravidla většinou prozrazuje spíš to, že daný trenér vychází z některého bojového sportu, kde se se zbraněmi zkrátka nepočítá a sám je tváří v tvář ke zbrani bezradný.

Druhý přístup je přesně opačný. Část trenérů a škol, které o sobě prohlašují, že vyučují sebeobranu, noži věnují adekvátní pozornost, a tvrdí, že co se týká nože, mají na něj jedinečnou a komplexní odpověď. Zpravidla vychází z některého původně vojenského bojového systému, který – logicky – vychází ze zkušeností z vojenského konfliktu a je jen obtížně přenositelný do civilního života. Průběh vojenského střetu má však s civilní sebeobranou jen málo společného. Tyto systémy také zpravidla neberou v potaz moderní poznatky a vývoj a rigidně trvají na svých postupech.

Pravda je taková, že pravděpodobně žádný systém na světě nemá perfektní a kompletní odpověď na obranu proti útočníkovi ozbrojenému nožem. Za dlouhou dobu, kdy se věnuji studiu boje a bojových umění, jsem studoval celou řadu stylů a systémů, a poznal dlouhou řadu technik a postupů, co se sebeobrany proti útočníkovi s nožem týká. Některé velmi funkční, vycházející z reality. Jiné vysloveně sebevražedné, kdy bylo zjevné, že daný systém se pouze křečovitě snaží aplikovat své techniky na obranu proti útoku s nožem, aniž by se snažil poznat realitu takového útoku mimo tatami v tělocvičně.

Mezi systémy s nejúčinějším postupem patřily ty, které se primárně věnují výuce boje s nožem. Je to logické – když poznáte, jak použít nůž v útoku, budete se proti němu snažit vyvinout účinnou obranu i v případě, že jste zrovna neozbrojeni (nebo jste třeba o svou zbraň přišli v boji). Nicméně, i v jiných oblastech jsem měl možnost poznat a cvičit velmi funkční záležitosti.

Výsledkem mé zkušenosti je, že pokud se chce člověk naučit ubránit útočníkovi ozbrojenému nožem v podmínkách moderní civilizace, je nezbytný přístup, který bychom akademickým slovníkem popsali jako „interdisciplinární.“ Nejenom, že k tomu nejlepšímu výsledku dojdeme pouze kombinací technik a postupů různý stylů a škol, ale ještě jej musíme doplnit o poznatky z dalších oborů jako je medicína, kriminologie, právo a další.

V následujícím několikadílném seriálu vás postupně seznámím s přístupem obrany proti útočníkovi ozbrojenému nožem v souladu s touto mou zkušeností tak, jak jej učím své studenty. Zcela úmyslně píši „obrany proti útočníkovi ozbrojenému nožem“ a nikoliv „obrany proti noži,“ protože – jak uvidíte dále v textu – bez ohledu na to, co má útočník v ruce, se vždy bráníme proti němu a nikoliv neživému nástroji. Stejně tak úmyslně používám slovo „přístup“ a nikoliv technika, protože pokud sebeobranu postavíte na technikách, zemřete. Boj vyhrává ten, kdo ovládá přístup, koncepci, a dokáže se pružně přizpůsobit, ne ten, kdo rigidně aplikuje techniky. Ale i tom již v dalších dílech…

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>