Sacharidové vlny – jedna z nejúčinnějších diet !

23675

Sacharidové vlny.  Jste po objemové fázi a potřebujete vyrýsovat své svaly? Právě pro vás je určen tento článek. Sacharidové vlny jsou jednou z nejúčinnějších a zároveň nejobvyklejších diet v oblasti kulturistiky. Jde o jeden ze základních postupů, jak spalovat podkožní tuk a zároveň si zachovat svalovou hmotu. Z názvu vyplývá, že se jedná o dietu, která je založena na jakémsi „vlnění“ – v tomto případě cyklování. Cyklování čeho? Sacharidů.

To znamená, že první den budete konzumovat například 50 gramů sacharidů, druhý den 100 gramů, třetí den 200 gramů, čtvrtý den 300 gramů, pátý den 350 gramů, šestý den 400 gramů, sedmý den 500 gramů. Jde o pouhý příklad a příjem sacharidů samozřejmě záleží na vaší hmotnosti. Tento příklad by se mohl týkat zhruba 85-kilogramového jedince.

Pro sedmdesátikilovou ženu by množství denně přijatých sacharidů mělo vypadat zhruba následovně:

  1. den – téměř žádné sacharidy   2. den – 50 g   3. den – 100 g   4. den – 150 g   5. den – 200 g   6. den – 250 g   7. den – 300 g

(Pokud vážíte méně, za každých 10 kg snižte dávky o 20%. Vážíte-li více, snažte se s dávkami příliš nehýbat, popřípadě přidávejte 10% za rozdíl 10 kg.)

nizkokaloricke ovoce

Možná vám vrtá hlavou, proč cyklovat množství přijímaných sacharidů. Odpověď je jednoduchá. Člověk, který se snaží zhubnout většinou omezí konzumaci jídla – konzumuje menší porce a méně často. Zpočátku to funguje a podaří se mu nějakou váhu shodit – tělo je totiž zmatené a musí si vzít energii ze svých tukových zásob. Po nějaké době si však tělo na menší množství přijímané energie zvykne a vaše hmotnost se už nesnižuje. Naopak to často může být i kontraproduktivní, protože se rozhodnete boj s váhou vzdát a začnete jíst jako dříve – nastoupí jo-jo efekt. Sacharidové vlny jsou ale založeny na tom, aby se tělo na příjem energie neadaptovalo a tak neustále docházelo k redukci váhy. Vaše tělo si tedy díky sacharidovým vlnám není schopno zvyknout na snížený příjem energie. Organismus nemá tak potřebu zpomalovat metabolismus. Samozřejmě se dá disponovat i s bílkovinami nebo tuky, které také dodávají tělu energii, ale nemá to moc velký efekt. Primárním zdrojem energie jsou pro naše tělo sacharidy. Množství přijímaných sacharidů samozřejmě záleží na mnoha individuálních faktorech – výška, váha, věk, pohlaví, somatotyp a podobně. Proto se nedá obecně říci, kolik sacharidů by se mělo přijímat. Doporučuji vám toto téma konzultovat s odborníkem, který se vyzná v oboru. Pokud byste chtěli ušetřit, na internetu v angličtině můžete najít různé tabulky, které vám dle vaší výšky, váhy a podobně dokážou spočítat, jak by měl být váš příjem sacharidů vysoký. Tyto nástroje však samozřejmě musíte brát s rezervou – například http://www.realfitnessblog.com/carb-cycling-calculator/. Nezapomínejte, že je rozdíl mezi jednoduchými cukry a pomalými sacharidy – v sacharidových vlnách se jedná zejména o pomalé sacharidy.

ovoce

Musíte samozřejmě brát na vědomí, že ve dnech s nižším příjmem sacharidů budete mít méně energie – tělo bude sahat po vašich energetických rezervách a to i v podobě podkožního tuku. Ve dnech s nejvyšším příjmem sacharidů – v příkladu uvedeno 500 gramů, což už je opravdu velká porce, doporučuji dát si volný den bez tréninku, aby se svaly pořádně naplnily glykogenem. Nezapomínejte ani na suplementaci během diety. Doporučuji multivitamín a vitamín C. Chcete-li udržet co nejvíce svalové hmoty, nezapomínejte na vysoký příjem bílkovin, tedy i na suplementaci proteinem. V dietě jsou velice přínosné BCAA, které vám pomohou v udržení co největšího množství svalů.

Obecně by tato dieta měla umožňovat shození zhruba 1 až 2 kilogramů za týden. Samozřejmě však záleží na mnoha okolnostech. Je potřeba docházet na klasický posilovací trénink a zároveň vám doporučuji zařadit na svůj program určitý pohyb. Můžete si vybrat, zda budete jezdit na kole, chodit běhat nebo něco jiného. V každém případě určité kardio doporučuji, jelikož vám vaše úsilí dokáže v určité míře zjednodušit.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>