Ronda Rousey: talentovaná, zlá, surová a nebezpečná

ronda

Do kin právě vstupuje osmdesátkové retro Expendables 3. Pro svět bojových sportů je tento film zajímavý hlavně jednou vedlejší postavou, Lunou, jedinou ženou v hvězdami nabitém trháku. Lunu totiž nehraje nikdo jiný než Ronda Rousey, veteránka bojových sportů a suverénně nejlepší současná bojovnice MMA.

Ronda Rousey je i přes nízký věk živoucí legendou MMA. Byla to právě ona, kdo dokázal sponzory, promotéry i diváky přesvědčit, že ženské MMA je stejně kvalitní jako to mužské. Kromě nesporných bojových kvalit do něj vnesla i pro mužské MMA tradiční předzápasové verbální výpady na své soupeřky, což dále zvýšilo atraktivnost jejích zápasů. „Co změnilo můj názor – a jsem si jistý, že i názor spousty ostatních lidí – na ženské MMA, byl zápas Tate vs. Rousey. To byl zápas rovný zápasům mužů,“ řekl o ní prezident UFC Dana White. Dnes je Ronda všeobecně považována za nejlepší bojovnici planety.

Její cesta na vrchol ale byla trnitá. Ronda se vlastně musela prát celý svůj život, i když ne vždycky v oktagonu. Poprvé musela zabojovat hned, jak přišla na svět, 1. února 1987. Narodila se s pupeční šňůrou omotanou okolo krku. Smrti unikla jen o vlásek, nedostatek kyslíku jí však poškodil mozek. V důsledku toho se naučila mluvit až v šesti letech a později měla problémy se školou – jak na základní, tak střední škole musela být částečně vyučována doma.

Další rána ji potkala, když její otec Ron nešťastně upadl a zlomil si záda. Kvůli vrozené chorobě krve se nikdy úplně neuzdravil a když zjistil, že do pár let skončí na vozíku, spáchal sebevraždu. Rondě bylo osm.

Únikem z frustrací se pro Rondu stalo judo, které ji její matka, velmi úspěšná závodnice a světová šampionka z roku 1984, začala v 11 letech učit. Už v patnácti byla nominována do olympijského reprezentačního týmu, v šestnácti se stala nejmladší Američankou, která dosáhla na nejvyšší místo žebříčku v polostřední váze. V roce 2004 vyhrála Světový šampionát juniorů a Panamerický šampionát. V roce 2005 obhájila titul z Panamerického šampionátu, o dva roky později přidala stříbrnou medaili ze Světového šampionátu a zlatou z Panamerických her, a to navzdory přetrženému menisku. V roce 2008 završila svou kariéru bronzovou olympijskou medailí.

Dva roky se protloukala jako barmanka, aby se nakonec vrátila ke sportu a přidala se ke klubu Glendale Fighting Club. Své první tři amatérské zápasy ukončila vždy pod minutu na techniku, kterou dokola pilovala v dětství se svou matkou: armbar. V profesionálech si vedla podobně. Čtyři zápasy ukončené do minuty. Na armbar. Následoval titulový zápas ve Strikeforce. Ani ten nedošel do druhého kola; jakou technikou ho Ronda ukončila nemusíme asi zmiňovat. Své vítězství se slzami v očích věnovala svému otci s tím, že „doufá, že se díval, ať už je kdekoliv.“

Následovala velká událost nejen pro Rondu, ale i pro celé ženské MMA. Ronda Rousey jako první žena vůbec podepsala smlouvu s UFC. Dana White o ní tehdy řekl: „Je neuvěřitelně talentovaná, zlá, surová a nebezpečná. Má všechno.“ Doposud v UFC absolvovala čtyři zápasy, všechny vítězně. Poslední dobou se Ronda snaží ukázat, že umí víc než jen armbar: předposlední zápas vyhrála v postoji TKO kolenem na žebra, poslední ukončila údery na zemi.

Její aktuální profesionální skóre je 10 výher a žádná prohra. Jen jednou se Ronda podívala dál než do druhého kola, a to v odvetě s Mieshou Tate, kdy se ke svém armbaru dostala až v kole třetím. Prozatím se zdá, že vychází předpověď Dana Whitea: „Příští dekádu bude oktagonu pravděpodobně kralovat Ronda Rousey.“ Nemálo odborníků dokonce spekuluje, že by se v kleci mohla úspěšně měřit i s muži – v současnosti se nachází na devátém místě žebříčku nejlepších zápasníků UFC bez rozdílu vah (a pohlaví).

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>