Říkal(a) si Hurikán: Heather Jo Clark

heather-clark

Tato účastnice právě běžící série The Ultimate Fighter nepatří mezi nejslavnější jména, nicméně tato tréninková partnerka Mieshi Tate patří mezi tajné favority celé série. Třiatřicetiletá bojovnice s přezdívkou „Hurikán“ začala profesionální MMA kariéru v roce 2010 a zatím drží skóre 6 výher (2x KO), 5 proher (1x KO).

Devět let se živila jako profesionální fotografka. Fotila hlavně intimní portréty žen. Bavilo jí na tom pozvedávat ženám sebevědomí a učit je líbit se sama sobě. K foťáku se dostala na vysoké škole, kde studovala divadlo… Jak se ale křehká umělkyně dostala k profesionálním ultimátním zápasům? Na škole hrála lední hokej v první ženské divizi; následně dokonce i profesionálně v Kanadě a Švýcarsku. Od hokeje se pak dostala k boxu a následně k MMA.

Jejím hlavním trenérem je kickboxerská legenda Benny “Tryskáč” Urquidez, pionýr fullkontaktních disciplín se skóre 49–1–1 (35x KO). Mezi další trenéry patří např. Mike Winkeljohn (trénuje např. Ginu Carano), a seznam by mohl pokračovat dlouho – trénovala například i s Andersonem Silvou. Nepřekvapí tedy, že její hlavní doménou je boj v postoji.

Zajímavý a netypický je její mentální přístup k boji: „Zápas je z 99,9% o emocích,“ říká. Drtivá většina MMA koučů přitom své svěřence učí, že do oktagonu je nutné vstupovat bez emocí, které musí zůstat v šatně… „Nemůžeš zahodit všechny emoce. Neexistuje bojovník, který by tam šel ve stadiu absolutní meditace, který by během boje nic emočně necítil,“ vysvětluje Heather. „Zkoušíš tam jít a reagovat bez emocí, ale ty se samozřejmě stejně objeví, jak při zápase, tak před ním,“ dodává.

Svůj nejdůležitější zápas kariéry popisuje takhle: „Byl to ten, který skončil prohrou na body nejednomyslným rozhodnutím. Pořád jsem přesvědčená, že jsem vyhrála. Důležitost tohoto zápasu nicméně není v tom, jak dopadl, ale v tom, co jsem si z něj odnesla za poučení. Jedním z nich je, že se nikdy nevzdám, ať se stane cokoliv. Ve druhé minutě druhého kola jsem si zlomila kost předloktí. Nemohla jsem tou rukou nic dělat, tak jsem se snažila vyhrát tou druhou.“

Bez zajímavosti není ani to, že Heather je od osmnácti let vegetariánkou, čímž boří další stereotyp o ženských MMA bojovnicích. „Jím velmi zdravou vegetariánskou dietu. Snažím se jíst vegansky, jak to jen jde, ale pořád jsem se neodhodlala vynechat z jídelníčku sýr a zmrzlinu, které si čas od času dám. Dneska už je ale k dostání tolik rostlinných alternativ, že je to o dost jednodušší,“ říká o své stravě.

A co tedy jí například večer před zápasem? „S tím jsem dost experimentovala. Na začátku kariéry jsem jedla burrito s fazolemi, rýží a avokádem. Tehdy jsem zápasy ukončovala rychle, takže nemůžu říct, jaký by to mělo vliv na výdrž. Pár dalších zápasů jsem jedla těstoviny. Cítila sem se fakt dobře, ale teď jsem zjistila, že mi to nedá tolik energie rozložené do delšího času, jako kdybych jedla různé škroby jako sladké brambory, hnědou rýži nebo dýni. Taky jsem jsem zjistila, že když zvedám železa, pomáhá mi dát si hned potom hroznové víno a meloun, abych do sebe dostala nějaké zdravé cukry a vodu. Pak následují proteiny a škroby.“

Když šla do série The Ultimate Fighter, její trenér Benny Urquides se jí zeptal, čeho se bojí. Odpověděla mu, že neúspěchu. On jí na to odpověděl, že na to musí zapomenout, protože úspěšná už dávno je. „Dej pryč tu střechu, limituje tě jen obloha. Toho strachu se zbav,“ řekl jí. A Heather dodává: „A měl pravdu. Já jsem úspěšná. Pás nebo titul není síla, která by mohla říct, jestli jsem nebo nejsem úspěšná. Musím si uvědomit, že každý den, kdy se vzbudím a dělám to, co miluji, znamená, že jsem úspěšná.“

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>