Reportáž: RBSD kemp 2014

rbsd1

Již druhý letní RBSD kemp se tentokrát konal v horském středisku v srdci Hrubého Jeseníku, nedalo od Pradědu. Vysoká nadmořská výška (přes 800 metrů) se odrazila na proměnlivém počasí s častými přeháňkami, to však náladu nikomu nezkazilo.

Na programu byly čtyři tréninky denně. Začínalo se v sedm hodin ráno vzpíráním s velkou činkou. Ve třech dnech se pracovalo na technice základních cviků – mrtvém tahu, čelního dřepu a military pressu až do konečného nadhozu. Často se proto cvičilo pouze se samotnou osou, popřípadě nízký počet opakování s nízkými váhami.

RBSD3

Dalším tréninkovým blokem byl RBSD Boxing. První den se pracovalo na nových metodách lapování (například na pěnový válec, nebo lapování dvěma lapaři) a nových drillech. Končilo se několika koly sparringu. V dalších dvou dnech se navázalo na večerní teoretickou přednášku o typologii boxerů a piloval se přístup čtyř základních boxerských stylů. To mělo dva cíle: poznat, jaký typ boxera jsme, ale také naučit se funkční taktiku na každý z těchto stylů. Troufám si říci, že pro většinu účastníků se jednalo o zcela nový přístup k tréninku boxu, ze kterého si odnesli maximum.

RBSD6

Třetím blokem byl grappling. První den se cvičila práce v dolní obranné pozici – guardu, a to s údery (MMA). Druhý den přišel na řadu trénink již zmíněného zatýkání. Oba bloky byly uzavřené lehkým sparringem, ve kterém šlo mnohem spíše o spolupráci spíše než o to dokázat si, kdo je lepší. Nebylo výjimkou, že vás váš zkušenější sparringpartner upozornil, že jste blízko ukončení a poradil, jak máte techniku dotáhnout, a celkově šlo spíše o to se sparringem něco naučit.

RBSD7

Posledním blokem byla samozřejmě sebeobrana. Makalo se především na lapách, na programu byl nácvik tzv. flankingu, tedy obcházení soupeře do pro obránce příznivějšího postavení na útočníkově boku. Kromě jiného došlo i na zapracování trénovaných boxerských drillů do sebeobranného pojetí.

RBSD4

Martin Mikolášek na konci kempu říkal, že každá akce stojí a padá na dobré partě lidí. Na RBSD kempu 2014 se to opravdu ukázalo. Sešly se zhruba čtyři desítky lidí z různých koutů republiky, z RBSD klubů i mimo ně. Všichni účastníci a účastnice dokázali vytvořit parádní atmosféru, do které se neprosakovalo ego bojovníků, ale daleko spíše šlo o spolupráci a chuť se něco naučit. To bylo vidět i mezi tréninky, kdy část lidí zůstávala na hřišti a dále trénovala, nezřídka i něco mimo obsah kempu.

rbsd1

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>