RBSD camp 2015

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Téměř padesát lidí se sešlo na již třetím ročníku tréninkového kempu olomouckého RBSD klubu, zaměřeného na rozvíjení bojové atletické báze s přesahem jak do bojových sportů, tak do sebeobrany.

Kemp, jako ostatně celá RBSD, stojí na třech hlavních pilířích: nekompromisní agresivní sebeobraně podle metodiky Urban Combatives britského instruktora Lee Morrisona, sportovně pojatém boxu s přesahem do sebeobrany jehož základy lze dohledat u systému Crazy Monkey Rodneyho Kinga, a sportovního grapplingu. Pro ranní ptáčata nechybí trénink zaměřený na silovou přípravu a samozřejmostí jsou i večerní aktivity zaměřené na teoretické vzdělávání (a následně na budování družby).

Za dva a půl dne se na kempu stihlo rovnou deset tréninků. Ráno se začínalo základy posilování na nízkých bradlech. Pro mě a řadu dalších účastníků šlo o naprostou novinku – výuka však byla přizpůsobena našim nulovým schopnostem a začínalo se opravdu od základů. Trénink tak spočíval hlavně v různých variantách kliků, visu a základních pohybů v něm.

Trénink sebeobrany

Trénink sebeobrany

Druhý dopolední trénink byl věnován Urban Combatives (UC). Pracovalo se na lapách pod vedením Martina Mikoláška, oficiálního UC instruktora, který s Lee Morrisonem jezdí vyučovat semináře i do zahraničí. Ačkoliv se drilly mnohokrát změnily, pracovalo se pouze na základních úderech, tedy „přímce“ a kladivu.

Odpolední trénink vedl Lukáš Wolf, trenér v brněnském Fight clubu a dlouholetý zápasník v různých plnokontaktních disciplínách s několika velmi cennými trofejemi (mistr světa v kickboxu atd.). Opět se pracovalo na základních úderech, tentokrát ve sportovním podání, a základních kombinacích vhodných ke kontrování. Druhý den pak přišla řada na sportovní klinče. Každý trénink zcela samozřejmě končil několika koly sparringu.

Lukáš Wolf ve sparringu

Lukáš Wolf ve sparringu

Večerní grappling trénink pak vedl opět Martin Mikolášek. Zaměřil se na škrcení, první den na guillotine a obranu proti ní, druhý den na headlock. Oba dny se v druhé půlce tréninku hodně spárovalo.

Večerní program se sestával s pouštění videí, které z internetu za rok nashromáždil Martin, s patřičným komentářem. Druhý den jsem pak vystoupil já (autor článku) s prezentací na téma nutné obrany a její zákonné úpravy. S následnou diskusí se přednáška protáhla skoro na dvě hodiny.

Jak jste si nejspíš všimli, v množství větším než malém se v textu objevuje slovo „základy.“ RBSD kemp měl jako hlavní heslo „nejsou pokročilé techniky, jen základy udělané dobře.“ Oba trenéři ho na kempu naplnili měrou vrchovatou, přesto si na své přišli i zkušení borci – na základech je totiž pořád co zlepšovat.

Na akcích RBSD klubu je pro mě osobně nejzajímavějším faktorem to, že se na nich sejdou lidé z celé republiky, a to jak z oblasti sebeobrany (například všechny největší organizace Krav-maga – KMG, IKMF, lidé z Kappapu atd.), tak sportu (kluci z Falcon fight z Velkých Losin atd.), přičemž celá řada z nich má zápasové zkušenosti. Přesto, nebo možná spíš právě proto, na nich panuje vřelá, kamarádská atmosféra. Není to fráze, odráží se to například ve sparringách, kde i pro začátečníka není problém poválet se na matraci s velmi zkušenými zápasníky nebo si „zapinkat“ s mistrem republiky a nebýt pro něj jen „boxovacím pytlem,“ ale něco se od něj přiučit. Jak se říká: a o tom to je.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>