RBSD: atletická báze, box a sebeobrana

rbsd_ol

RBSD je původně olomoucký klub sebeobrany, vedený Martinem Mikoláškem. Sebeobrana se tu učí v nekompromisním, tvrdém combatives stylu podle anglického instruktora Lee Morrisona, jehož oficiální zastoupení v ČR klub tvoří. Nicméně, pojetí RBSD se od klasického combatives ještě trochu liší. Staví totiž na několika sportovních disciplínách, které tvoří jakési pomyslné nohy, na kterých teprve stojí sebeobrana. Dnes se podle metodiky RBSD učí v několika dalších klubech po celé ČR.

V RBSD je tak trénována specifická varianta boxu – původně se v klubu učil systém Crazy Monkey Defense Program od Rodneyho Kinga, nicméně dnes už jde o vlastní styl (RBSD boxing), obohacený vlastními zkušenostmi. Těmi nemalou měrou přispěl dlouholetý zápasník v plnokontaktních disciplínách (zejména kickboxu, kde získal titul mistra Evropy, a thai-boxu, kde získal titul vicemistra světa) Lukáš Wolf, který vede brněnský klub RBSD Fightclub.

Box v podání RBSD je slovy Martina Mikoláška „atletickou bází“ pro trénink sebeobrany. „Moji studenti si nikdy nestěžují, že jim scházely techniky nebo nápady. Dochází jim výdrž a fyzička,“ vysvětluje Martin. Právě box je přitom perfektní fyzickou přípravou, která je navíc zábavná a motivující. Další myšlenkou RBSD boxu je maximální přenositelnost do sebeobrany, což znamená mimo jiné například modifikované kryty a údery, ale i specifický přístup k tréninku. Box zároveň umožňuje všechny učené techniky prověřit ve sparringu, což je něco, co v klasické reálné sebeobraně téměř vždy chybí. „Jak v sebeobraně můžete věřit něčemu, co se nedá odspárovat?,“ dodává Martin.

Druhou sportovní disciplínou v RBSD systému je grappling. Ten tvoří „měkkou část“ bojového celku a je spíše umění nebo hrou, plnící podobnou funkci jako kaligrafie nebo skládání haiku starých japonských mistrů válečného umění. Na rozdíl od nich je ale perfektní přípravou pro sebeobranu, zejména kondičně. Dá se ale v modifikované podobě velmi dobře použít i prakticky, například v podobě zatýkání v případě ozbrojených složek nebo ochranek. Třetí a poslední disciplínou je v RBSD ComFit, tedy posilování zaměřené na získání síly a výbušnosti metodou kondičního tréninku podle Lee Morrisona.

Jakýmsi pomyslným vrcholem těchto disciplín, budujících zmíněnou atletickou bázi, je pak samotná sebeobrana. Nekompromisní, tvrdá, zaměřená na co nejrychlejší, brutální zlikvidování útočníka. Sebeobrana podle systému Urban Combatives obsahuje minimum technik, které jsou o to univerzálnější a ničivější. Zejména pro nácvik sebeobrany si olomoucká RBSD vybudovala tzv. „Battle House,“ tréninkovém centrum v areálu olomouckého letiště, kde se trénink více blíží reálným podmínkám.

Podle RBSD metodiky se v současnosti vedle Olomouce trénuje také v Brně, Jihlavě, Rakovníku, Bruntále a Frendštátu pod Radhoštem.

Odkazy na kluby:
Olomouc (Facebook)
Brno (Facebook)
Jihlava
Rakovník (Facebook)
Bruntál (Facebook)
Frendštát pod Radhoštem (Facebook)

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>