Proteinové tyčinky – přinejmenším praktická záležitost

landscape-1460046922-best-protein-bars

Proteinové tyčinky stále nabírají na oblíbenosti. Jejich výběr je stále větší a některé z nich už obsahují i 50% bílkovin. Tyčinky jsou navíc velice syté, při jejich konzumaci tak nejen doplníme bílkoviny, ale zároveň zaženeme hlad. Vyplatí se však tyto tyčinky kupovat? To si rozebereme v dnešním článku.

Vyplatí se proteinové tyčinky finančně?
Pro objektivní zhodnocení bude nejlepší porovnat reálné produkty. Proto jsme vybrali 2 produkty z našeho eshopu – tyčinky Nutrend Deluxe a syrovátkový protein Nutrend Whey Core 100.

Pět tyčinek Nutrend Deluxe o hmotnosti 60 gramů stojí 237 korun. Jedna tyčinka tak vyjde zhruba na 47 korun. Tyto proteinové tyčinky obsahují 30% proteinu, což znamená, že konzumací jedné tyčinky doplníme 18 gramů bílkovin.

1 kilogram syrovátkového proteinu Nutrend Whey Core 100 vyjde na 578 korun. Po jednoduchém výpočtu zjistíme, že 18 gramů čistého proteinu nás v tomto případě vyjde zhruba na 13 korun.

Tyčinky se tedy finančně nevyplatí a jsou skoro čtyřikrát dražší než klasický protein. Samozřejmě bychom mohli porovnat i jiné produkty a test by dopadl o trochu jinak. Faktem však je, že proteinové tyčinky jsou v drtivé většině případů dražší než klasický sypký protein.

Má vůbec smysl proteinové tyčinky kupovat?
To je samozřejmě na vás. Jedná se sice o trochu dražší, ale dost praktickou záležitost. Proteinové tyčinky jsou praktické v tom, že se nemusíte starat o svůj shaker a protein zdlouhavě připravovat. Tyčinku stačí jednoduše načnout a sníst. Pokud se například ráno připravujete do práce nebo do školy a chcete ušetřit čas, stačí si tyčinku hodit do batohu a trable se svačinou máte vyřešené.

Další výhodou je, že proteinové tyčinky jsou velice syté a zaženou hlad. To se v případě klasického proteinového nápoje nestává. Faktem však je, že tyto tyčinky rozhodně nejsou náhradou pestré stravy a nemělo by to dopadnout tak, že jediné, co budete konzumovat, budou právě proteinové tyčinky.

Na co si dávat při výběru tyčinky pozor?
V prvé řadě si musíme zjistit, kolik procent bílkovin tyčinka obsahuje. Pokud by obsahovala například jen 10 nebo 15% bílkovin, pak se pravděpodobně nevyplatí ji kupovat. Dále bychom se měli podívat, zda tyčinka neobsahuje umělá sladila, jako je například aspartam nebo acesulfam K. Optimální je, když je tyčinka slazena stévií, což je přírodní sladidlo. Dalším problémem jsou pak ztužené tuky, které nejsou nic zdravého.

Dá se na proteinových tyčinkách nějak ušetřit?
Ano, dá. Nabízí se možnost si upéct vlastní tyčinky. Dají se připravit z klasického sypkého proteinu, který však NESMÍ obsahovat aspartam. Při vysokých teplotách se z něj totiž uvolňují nepříznivé látky.

A jak na to?

Budeme potřebovat:
150 gramů ovesných vloček
150 gramů proteinového prášku (BEZ aspartamu)
125 mililitrů mléka
100 gramů strouhaného kokosu
75 gramů drcených nebo mletých ořechů
3 lžíce skořice
půl lžíce medu

Všechny ingredience stačí jednoduše smíchat, dát do pekáče vyloženého pečícím papírem a péct zhruba 40 minut na 175 stupňů Celsia.

Receptů však existuje více a budete-li trochu brouzdat internetem, určitě něco najdete.

18_healthy_homemade_peanut_butter_budge_protein_bars

Jak často se mohou proteinové tyčinky jíst?
Někteří výrobci na svých tyčinkách uvádějí, že tyčinkou je možné nahradit až dvě jídla denně. To bych však doporučoval pouze ve výjimečných případech. Jedna tyčinka denně je určitý strop, protože i při konzumaci jedné tyčinky přijmete dost jednoduchých sacharidů a trans-mastných kyselin v polevě. Samozřejmě však také záleží na konkrétní tyčince, některé jsou například slazeny přírodní stévií.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>