Profil: Ronnie Coleman

Ronnie_Coleman_8_x_Mr_Olympia_-_2009

Ronnie Coleman? Myslím, že o této žijící legendě jste již slyšeli. Tento muž je držitelem osmi titulů v soutěži Mr. Olympia v řadě. Kromě Mr. Olympia byl úspěšný v mnoha dalších soutěžích. Často je považován za nejlepšího kulturistu v historii.

Coleman se narodil v malém městečku zvaném Bastrop v Louisianě ve Spojených státech (1964). Už na střední škole hrál americký fotbal a věnoval se atletice. Navštěvoval státní univerzitu, na které studoval účetnictví. Na univerzitě hrál americký fotbal a navíc se zde poprvé seznámil s posilováním. Po dokončení univerzity se stal policistou v Texasu.

V roce 1990 získal titul Mr. Texas a Mr. Metroflex Classic. V této době vážil už 97 kg a trénoval pod dohledem Briana Dobsona – majitele posilovny Metroflex. Ronnie se velmi rychle zlepšoval a dosahoval neuvěřitelných úspěchů. Následovala výhra několika dalších titulů a Coleman chtěl ve své sportovní kariéře pokračovat, ale kdyby v roce 1995 nevyhrál svou první profesionální soutěž – IFBB Montreal Pro Classic, pravděpodobně by odešel ze scény. Tuto soutěž pak vyhrál v roce 1996 znovu. O dva roky později obhájil první místo na Russian Grand Prix.

Nakonec se dostal i na Mr. Olympia. Mr. Olympia se Coleman zúčastnil v letech 1998 až 2007. Titul Mr. Olympia však získal „pouze“ v letech 1998 až 2005. V roce 2006 byl druhý za Jayem Cutlerem. Coleman natočil několik videí z jeho přípravy na tuto legendární soutěž. Známým videem je například The Unbeliavable z roku 2000, ve kterém pár týdnů před soutěží předvádí neuvěřitelné výkony. Další videa, ve kterých Coleman ukazuje své schopnosti, se nazývají The Cost of Redemption (2003) a The Relentless (2006). V těchto videích zvedá opravdu vysoké váhy, ale podle jeho trenéra zde není zobrazen jeho absolutní vrchol. Ronnieho nejvyšší váhy na tréninku prý nejsou nikde zaznamenány. Coleman na jednom z tréninků údajně zvládnul udělat 14 opakování tlaků se stokilovými jednoručkami v celé dráze pohybu. Jeho oficiálním rekordem je mrtvý tah se 410 kilogramy nebo dřep se 388 kilogramy.

Za zmínku stojí i jeho jídelníček, díky kterému vám bude jasné, proč se Colemanova váha v objemu pohybuje kolem 150 kg. K snídani v roce 2007 spořádal 2 celá vejce, 12 vaječných bílků, 300 gramů ovesných vloček a koktejl s převahou bílkovin. Za den vypije kolem 9 litrů vody. Pokud si chce zpestřit jídelníček, dá si občas kousek pizzy. Je vhodné dodat, že Ronnie nepije alkohol.

A trénink? Sám Coleman řekl, že je fanatikem na základní cviky – základem jeho úspěchu jsou volné váhy a vícekloubové cviky. Navíc používá supersérie, aby trénoval ještě tvrději. Coleman doporučuje dělat cviky v plném rozsahu pohybu. Nebudu zde uvádět, jaké konkrétní cviky dělá na tréninku, protože jeho tréninkové plány se často mění.

Coleman je křesťan a má mladšího bratra. V současnosti už má pět dcer a je ženatý se svou osobní trenérkou – Ronaidou Christine Achkarovou. Jeho životním krédem je: „Dokáži všechno, co chci. Nic mě nezastaví.“ Ronnie už prošel dvěma operacemi kyčelního kloubu. S novými kyčelními klouby v současné době opět dřepuje a posiluje dál.

A jaká jsou tajemství úspěchu Ronnieho Colemana? Vyplývá to z toho, co sám řekl:

„Každý chce být kulturistou, ale nikdo nechce zvedat velmi těžké váhy.“

„Tvrdá práce a trénink. Neexistuje žádný tajný recept. Zvedám těžké váhy, trénuji tvrdě a zaměřuji se na to, abych byl nejlepší.“

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>