Příběh firmy Lonsdale

lonsdale

Lonsdale je sportovní značka – hlavně boxerských potřeb, MMA a sportovního oblečení, která byla založena v Londýně v roce 1960. Firma Lonsdale je velice známá nejen ve Spojeném království, ale také v Evropě. Značka expandovala i do Austrálie nebo USA a myslím, že většina obyvatel ČR se s touto značkou ve svém životě již setkala.

Historie značky začala v roce 1959, když bývalý boxer Bernard Hart navštívil hraběte Lonsdalea, kterého požádal o oprávnění použít jeho jméno pro název nové značky boxerského oblečení. Toto oprávnění získal a v roce 1960 mohl business začít. Značka Lonsdale byla velmi brzo v módě. Oblečení od této firmy nosil dokonce i Paul McCartney, ale také další celebrity – například Tony Curtis nebo Gregory Peck. I známý Paul Weller nakoupil v roce 1979 tato trička a nosil je v Japonsku, což samozřejmě pomohlo rozšíření značky Lonsdale v Asii. V roce 1990 expandovala firma do Evropy a v roce 1998 do Austrálie.

Společnost Lonsdale měla problém s tím, že její oblečení začali nosit lidé, kteří inklinovali k neonacismu. Oblečení od této firmy se stalo populárním hlavně mezi neonacisty v Evropě – proč tomu tak bylo? Protože v názvu LoNSDAle najdete písmena NSDA, což bez písmena P pro neonacisty znamenal symbol nacismu – zkratka pro národně socialistickou německou dělnickou stranu (NSDAP). V evropských zemích se pak začaly vytvářet iluze o tom, že jde doopravdy o firmu, která podporuje neonacismus, dokonce bylo v některých školách zakázané tuto značku nosit.

Lonsdale se samozřejmě proti podporování neonacismu ohradila a začala sponzorovat různé kampaně proti rasismu. V roce 2003 byla například zahájena kampaň „Lonsdale Loves All Colours“, což v překladu znamená „Lonsdale miluje všechny barvy“ a vznikla různá barevná trička a podobně. Firmu podpořily i různé iniciativy bojující proti rasismu.

Firma Lonsdale sponzoruje i různé fotbalové kluby a od roku 2007 vyrábí fotbalové výstroje pro Millwall, Swindon Town a Brentford. 25. března 2010 bylo oslaveno padesáté výročí značky Lonsdale. Na oslavě se sešli i boxeři, které firma Lonsdale sponzoruje – například Carl Froca, Lennox Lewis, James Degale. Se společností je spojován i velice známý Muhammad Ali.

A co vše firma Lonsdale v současné době vyrábí? Už nejde jen o boxerské potřeby a o potřeby pro MMA. Vyrábí trička, mikiny, bundy, šortky, kalhoty, batohy, košile, plavky, obuv, ale dokonce i spodní prádlo nebo dětské oblečení. Společnost se rozhodla vyrábět také potravinové doplňky, takže není problém, sehnat například kreatin Lonsdale.

Výhodou firmy Lonsdale je to, že oblečení nabízí za poměrně lidové ceny. Levnější mikiny od této společnosti seženete bez problémů za pouhých 300 korun. Samozřejmě, že Lonsdale nabízí i mikiny mnohem dražší. Trička a tílka stojí zhruba 200 a více korun. Záleží však na konkrétních modelech a cenu jsem uvedl jen pro představu, pokud budete mít o nějaký produkt od této firmy zájem, myslím, že cenu si stejně zjistíte sami.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>