„Přežít“ útok nožem?

knives-in-a-gunfight-cover

autor: Gabe Suarez

Útok nožem a možnosti obrany jsou v důsledku nedávných smutných událostí předmětem široké veřejné diskuse. Pojďme se podívat na to, co o obraně proti útoku nožem říká Gabe Suarez, jeden z předních světových instruktorů obranné střelby, v jehož portfoliu nechybí ani boj nožem a obrana proti němu.

Je sranda, že v současné době pořád existují lidé, kteří předpokládají, že chlapíci s nožem jsou nešikovní šašci, kteří jsou moc chudí nebo blbí na to, aby si pořídili bouchačku. A je zarážející, kolik lidí od zbraní se posmívá obyčejným ženským, co se bojí zbraní, ale sami si nadělají do kalhot, když se ukáže nůž. A konečně tu máme mýtus, že střelná zbraň vždycky trumfne zbraň chladnou.

Všechny zbraně mají svou oblast použití. Některé z těchto oblastí jsou rozsáhlejší než jiné, ale každá ze zbraní vládne té své. Nůž nad pistolí na tři metry nevyhraje, pokud mluvíme o zkušeném střelci v kondici. Pokud se bavíme o pomalém střelci s nadváhou, pak se ručička začíná vychylovat k noži. Pokud zvětšíme vzdálenost na 6 metrů, trénovaný střelec s dobrou fyzickou kondicí zvítězí v každém případě. Změňme prostor na výtah, toaletu, zpovědnici nebo podobný stísněný prostor, a nůž má navrch nad jakoukoliv pistolí, ať je v pouzdru, nebo vytažená v ruce.

Všechno to, co jsem doteď napsal vysvětluje, proč moji zaměstnanci nejsou „instruktoři střelby,“ ale instruktoři boje. Ale teď odbočím.

Často slýcháme o „přežití útoku nožem.“ Za prvé, tohle je špatný přístup. Můžete přežít smrtelnou chorobu, noc ve vánici při teplotách okolo nuly, nebo leteckou havárii. Boj je něčím, do čeho člověk vstoupí, dobrovolně nebo ne, s myšlenkou na to, že budu bojovat jako lev a s takovou mírou zlého úmyslu stran útočníka, že vaše duševní rozpoložení nejlépe popíší slova „kontrolovaná zuřivost.“

Tady není prostor na to, strachovat se o právní otázky nebo slušné chování. Porušíte jakýkoliv zákon nebo sociální normu, abyste zvítězili. Jinými slovy, neplatí tu žádná pravidla.

Krátce se zmíním o mých zkušenostech, co se nožů týká, abyste rozuměli tomu, z jakých pozic hovořím. Byla to moje první opravdová zbraň a nosil jsem ji navzdory přání mých rodičů a zřejmě i proti zákonu. Celý život cvičím bojová umění a s nožem jsem trénoval, když mi bylo – náct. Studoval jsem bohaté pohyby tanto jutsu, protože to bylo to jediné, co bylo v té době dostupné. Později jsem cvičil s chlapíkem, který fungoval jako „tunelová krysa“ ve Vietnamu. Jeho systém postrádal krásu, byl násilný a přímý. První, co mi jako instruktor řekl, bylo: „Fajn.. Tohle není bojové umění.“

O pár let později jsem studoval filipínské systémy a cvičil s lidmi jako je Mike Janich (jeho systém je nejvíce strukturovaný a zapamatovatelný), Tom Sotis (chlapík, kterého bych chtěl mít vedle sebe, kdybych se dostal do boje s nožem, a jehož studenti se s nožem v ruce několikrát utkali) a James Keating (opravdový mistr klasického stylu a národní poklad). Cvičil jsem i s lidmi, kteří byli a pravděpodobně stále jsou, kriminálníky. Jeden z nich, jehož jméno jsem úmyslně zapomněl, měl hodně zkušeností z bojů na ulici a ve vězení. Jeho přístup mi připomínal chlapíka se zkušenostmi z Vietnamu.

Co se týká operačního nasazení, čas od času jsem se setkal s nožem jak v obraně, tak útoku. Ano, vím, jaké to je, někoho bodnout. Naštěstí jsem sám nebyl pobodán ani pořezán.

Nesprávné předpoklady ohledně nože:

1) Chlapík s nožem nebude nic umět.
Tohle pochází z předsudku, že nůž je pro hlupáky, žebráky nebo kriminálníky, co nic neumí. Jasně, že existují kriminálníci, co nic neumí, hlupáci a žebráci s nožem, ale to samé se týká střelných zbraní… Možná dokonce i víc. Stačí se podívat na pana Sotise a jeho studenty, abychom na tuhle hloupou myšlenku zapomněli. Předpokládejte, že chlapík s nožem je cvičený a má zkušenosti.

2) Vždy budete pořezáni.
Tohle je to samé jako říct, že v přestřelce budete vždy postřeleni. Víme, že to není pravda, a to samé platí pro boj s nožem. Je to možné, nebo dokonce pravděpodobné? Samozřejmě, ale není to nevyhnutelné. Pokud znáte pravděpodobnost zranění, měli byste zásadně zvýšit úroveň svého násilí. Čím jste násilnější, tím spíše vyhrajete. Čím déle boj trvá, a je jedno, jakými je veden zbraněmi, tím spíše budete zraněni.

3) Útočník s nožem na vás zaútočí jako ve filmech, nebo (nádech) jako v tělocvičně.
Když učím semináře týkající se střelných zbraní, učím studenty držet se ne delší vzdálenost, než je dosah paží. Učíme se, jak se rychle a dynamicky hýbat. Z jednoduchého důvodu. Střelná zbraň může sílu doručit na vzdálenost, zatímco nůž funguje na dotyk. Naši kluci si poradí ne jen na šest metrů, ale i na dva!

Ale kdybych učil, jak s nožem proti střelné zbrani, učil bych toho s nožem, aby nůž držel skrytě. Řekl bych mu, aby zaútočil v omezeném prostoru jako je hala, box v restauraci, výtah atd. Další instrukcí by bylo nenápadně se přiblížit a zaútočit náhle, bez varování. Nemyslete si, že ostatní na tohle nepřišli taky.

Řešení:

1) Je to prosté, chlapci a děvčata. Studujte nůž, abyste mohli nůž porazit.
Když jsem se vzdělával na počátku já, neexistoval Google ani internet. Dnes je trénink s nožem dostupný všude. Doporučuji naše věci, protože v nich je reflektováno to, co jsem právě popsal. Nemusíte být Sotis nebo Janich, abyste vyhráli boj. Ale pokud pokud budete nůž ignorovat a věřit tomu, že mýty jsou fakta, budete zabiti.

2) Naučte se techniky boje holou rukou, abyste měli schopnosti i na vzdálenost 0-1,5 metru.
Chlapík, který umí tasit za vteřinu, ale neumí se prát holýma rukama, zemře, ať je jakkoliv dobrý nebo rychlý, protože neodkloní nebo neodvrátí první útok. Nesouhlasíte? Fajn. Přijďte na můj Force on force seminář a ukažte to. Dnes už dokážeme otestovat cokoliv.

3) Naučte se hýbat. Neexistuje kompromis.
Útok nožem na krátkou vzdálenost není rovnocenným bojem, kde každý dostane medaili, aby se neurazil. Pokud jste moc tlustí, abyste se hýbali, prohrajete. To se dá napravit trochou disciplíny a dietou, na rozdíl od přeříznuté krční tepny. Pokud se umíte hýbat, můžete odvrátit útok a vytvořit si podmínky, abyste vytáhli svou zbraň (nůž nebo pistol). Pokud se neumíte hýbat, pistole vám nepomůže.

4) Zvažte, kde nosíte.
Kde se do pouzdra dostane nejrychleji? Kde nosit pistoli tak, abyste ji na cíl zamířili s minimální přípravou? Kde nosit tak, abyste mohli tasit i v klinči, na zemi na zádech, nebo naraženi na stěnu s nožem u těla? Kde nosit tak, abyste mohli tasit a zabít jakoukoliv rukou? Řeknu vám to..musíte si najít svou vlastní odpověď.

Nůž je stejně jako boj na zemi reálnou možností. Ignorovat ji ze strachu, nebo z lenosti hledat výmluvy, je jistá cesta k prohře. Studujte. Sbírejte znalosti a data. A pak zorganizujte své schopnosti tak, aby útočník s nožem čelil stejnému nebezpečí od vás, jako vy od něj.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>