Přerušované hladovění

Eat-Big-and-Gain-Nothing-But-Muscle

V poslední době se poměrně dost mluví o přerušovaném hladovění a to nejen ohledně posilování, ale celkově ve fitness. Co to však přerušované hladovění je? Obecně by se dalo říci, že se jedná o záměrné hladovění v průběhu dne po určitou dobu.

Tento způsob stravování se vyvinul z paleo diety. Před velmi dlouhou dobou se člověk nenajedl, dokud si něco neulovil, což znamená, že byl bez stravy delší dobu (po dobu spánku + do doby než něco ulovil).

Jak takové přerušované hladovění může vypadat?
Asi nejčastějším typem je 16/8, což znamená 16 hodin hladovění a 8 hodin určených ke konzumaci potravy. Do 16 hodin hladovění samozřejmě můžete započítat spánek a v této době můžete pít vodu, kávu nebo nějaké jiné tekutiny bez energetické hodnoty.

Při hladovění není dobré jíst jídlo z fast-foodu a celkově nezdravé jídlo. Někteří odborníci zastávají názor, že by se měla jíst strava, která obsahuje vyšší množství tuků.

Kromě 16/8 však existují i další typy přerušovaného hladovění, někdy se doporučuje začínat metodou 12/12 a po nějaké době přecházet například na 13/11, 15/9 až třeba na 16/8. Záleží na vás, jak moc extrémní variantu zvolíte.

intermittent-fasting-science-and-supplementation-header-v2-830x467

Je přerušované hladovění přínosné?
I když tento způsob stravování bývá často vychvalován, určitě není od věci dodat, že nevyhovuje každému. Pokud jste člověk, který do sebe nedokáže dostat hodně jídla najednou, ale raději jí častěji a po menších porcích a vyhovuje to vašemu tělu, pak pro vás pravděpodobně tento způsob stravování vhodný nebude.

Další nevýhodou pak může být to, že si bude potřeba počítat přijaté kalorie. Navíc se nemusíte setkat s pochopením okolí. Tyto dvě nevýhody však platí u většiny ostatních diet, takže to by neměl být zas takový problém.

Podíváme-li se na to však z vědecké stránky, tak má přerušované hladovění řadu výhod. Jednou z výhod je například zvýšení hladiny testosteronu. Dále to je lepší spalování tuku. Často se také vyzdvihuje zvýšení inzulínové senzitivity (buňky jsou více citlivé na inzulín – to je lepší pro růst svalů).

Kromě toho vám přerušovaný půst uspoří dost času. Jelikož budete jíst méně častěji, ale po větších porcích, ušetříte nejen čas, který byste strávili jezením, ale i čas, který byste strávili přípravou jídla.

Pro koho je tento typ stravování vhodný?
Dalo by se říci, že téměř pro každého, kdo je zdravý a chce si zkusit něco nového. Přerušované hladovění je však možná zbytečné pro začátečníky a rozhodně není vhodné, aby ho dodržovali lidi, které nemají základní přehled o tom, jak fungují makroživiny a kolik jich potřebují přijmout. V takovém případě je nejlepší zaplatit si profesionála, který vám vytvoří jídelníček na míru.

Slyšel jsem, že se musí jíst každé 3 hodiny, protože tělo dokáže vstřebat pouze 30 gramů bílkovin při jednom jídle. U přerušovaného hladovění je to jinak?
Toto je obrovský mýtus, ale 90 % lidí se domnívá, že to tak doopravdy je. Tělo si poradí i s více bílkovinami najednou, jen mu trvá déle, než je stráví. Při vstřebávání bílkovin navíc záleží na mnoha faktorech (například jestli se jedná o syrovátkový protein o kasein nebo o sójový protein atp.) To, že se jedná o nesmysl navíc dokládá i to,  že většina lidí, která zkusila přerušované hladovění s ním má pozitivní zkušenosti.

Přerušované hladovění navíc boří řadu dalších stereotypů, jako například to, že snídaně je základ jídelníčku a kdo nesnídá, dělá velmi špatně. Řada lidí, která dodržuje přerušované hladovění však vynechává právě snídani, aby se vešla do určeného limitu a žádné problémy nepřicházejí.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>