Představujeme suplementy: kreatin

sh_kreatin_protein_800x462

Pokud jste se alespoň trochu otřeli o posilovnu, bojové nebo i jakékoliv jiné sporty, pravděpodobně jste slyšeli o kreatinu. Slovo kreatin pochází z řeckého slova pro „maso,“ a byl poprvé objeven francouzským vědcem Michelem Chevreulem v devatenáctém století.

Kreatin je přírodní dusíkatá organická kyselina. Přes 95% kreatinu v lidském těle se nachází přímo ve svalové tkáni. Kreatin je vytvářen z aminokyselin (konkrétně z argininu, glycinu a methioninu) hlavně v ledvinách a játrech. Většina kreatinu v lidském těle – něco přes polovinu – pochází z potravy. Protože v rostlinách není kreatin obsažen, jeho hlavním zdrojem je maso.

Hlavní úlohou kreatinu v těle je zásobování svalových buněk energií. Pokud nebudeme příliš zabíhat do biologických detailů, jde o to, že kreatin je uložen ve svalech a využíván jako zdroj velmi rychlé energie (ATP) v případech, kdy je v krátké době potřeba vynaložit velkou sílu. Když je kreatin ve svalech vyčerpán, nastává svalová únava.

Kreatin je suplementován proto, že vyšší hladina kreatinu přináší nárůst svalové výdrže a síly. Ve svalech také zadržuje vodu, což způsobuje nejen to, že vypadají větší – zvýšení objemu svalu má i anabolické účinky. Signalizuje totiž svalovým buňkám, že sval narostl, a ty následně zvyšují produkci nezbytných bílkovin. Kreatin také omezuje tvorbu kyseliny mléčné, což umožňuje dosáhnout větší počet opakování.

Nejstarší formou kreatinu, určeného k suplementaci, je kreatin monohydrate. Je prodáván od roku 1993 a opakovaně byl po spoustě testů označen jako funkční a bezpečný k užívání. Výrobci suplementů se neustále snaží přijít s inovacemi, které by se lépe vstřebávaly atd., na trhu je proto hned několik dalších (a většinou dražších) variant kreatinu. S původní verzí kreatinu monohydrate, však nemůžete šlápnout vedle.

Co se týká dávkování, existuje několik přístupů. Jednou z nich je využívání plnící fáze, kdy v průběhu pěti dnů suplementujete 20 gramů kreatinu denně (4×5 g), abyste doplnili jeho množství ve svalech. Po plnící fázi denně suplementujete 5-10 gramů.

Řada lidí využívá i u kreatinu cyklů. To proto, že lidské tělo si na suplementaci kreatinu – ostatně jako na všechno – může jednoduše zvyknout. Proto je běžné kreatin 8-12 týdnů suplementovat a dalších 8-12 týdnů suplementaci vynechat.

Další běžnou a funční záležitostí je přijímat kreatin s jednoduchými sacharidy, např. ovocným džusem. Sacharidy zvýší hladinu inzulinu, což pomáhá dostat kreatin do svalů rychleji a efektivněji.
Kreatinu také pomáhá dostatečná hydratace.

Závěrem lze říct, že pokud hledáte suplement, který by vám pomohl dát v posilovně o pár opakování víc, a který je funkční a bezpečný, pak sáhněte po kreatinu. Mějte ale na paměti, že jde o suplement, tedy doplněk – doplněk kvalitní stravy a dobrého tréninku. Neexistuje suplement, který by vám toto mohl nahradit. Pokud ale dobře jíte a správně cvičíte, může vám kreatin pomoct na cestě nahoru.

kvalitní kreatin monohydrát koupíte například zde

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>