Představujeme suplementy: BCAA

BCAA-supplements

Aminokyseliny jsou základním stavebním prvkem bílkovin. Devět z nich je esenciálních, což znamená, že jsou pro tělo nezbytné – lidské tělo si je totiž na rozdíl od ostatních neumí vyrobit samo. Bez jejich příjmu potravou bychom zemřeli. Tři z těchto esenciálních aminokyselin tvoří zhruba třetinu svalové tkáně. Jde o valin, leucin a izoleucin, tedy trojkombinaci známou jako BCAA, větvené aminokyseliny. BCAA jsou jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších suplementů.

BCAA jsou samozřejmě přítomny i v potravě: luštěninách, ořeších, semenech atd. Proč bychom je tedy měli suplementovat? Teorie říká, že protože při náročném tréninku se rozkládá svalová tkáň, suplementace BCAA ji pomáhá získat „palivo“ a chránit ji před poškozením. Tím, že je svalům BCAA k dispozici přímo, nemusí tělo brát energii jinde.

Zatímco efekt BCAA u vytrvalostního tréninku nebyl spolehlivě prokázán a některé studie ho potvrzují a jiné vyvracejí, u silového tréninku jsou přínosy zjevné, zejména díky pozitivnímu vlivu na produkci hormonů.

Suplementace BCAA totiž v kombinaci se silovým tréninkem zvyšuje hladinu testosteronu a snižuje hladinu kortizolu, katabolického hormonu, zodpovědného za „pálení“ svalů na energii během výkonu. Výsledkem je příznivé anabolické prostředí, které podporuje růst svalové hmoty. Leucin také zvyšuje hladinu insulinu, čímž dále zvyšuje kapacitu pro růst svalové tkáně.

BCAA také umí povzbudit zároveň pálení tuků i růst svalové hmoty, tedy za jiných okolností dva protikladné procesy. Napomáhá tak tomu, že i během fáze rýsování vám svaly mohou stále růst. Některé výzkumy naznačují, že BCAA se chovají jako „Jánošík mezi živinami,“ když berou tuk z buněk, kde je ho dostatek, a dodávají ho tam, kde ho je málo.

Největší pozitivní efekt pak BCAA mají na zrychlení regenerace poškozené tkáně po tréninku. Zde je logika jasná: čím dříve budete zregenerováni, tím dříve můžete jít znovu cvičit. A víc tréninku znamená větší pokroky. Zdá se, že BCAA také pomáhá utlumit bolest svalů po těžkém tréninku (opožděnou bolest svalstva – DOMS).

Co se týká dávkování, doporučení se značně liší. Protože některé studie ukázaly, že efekt BCAA se zvyšuje, pokud jsou přijímány s malou dávkou sacharidů, určitě nic nezkazíte, když se tím budete řídit.

A k samotnému dávkování. Někteří sportovci a trenéři doporučují brát jednu dávka BCAA (5-10g) během silového tréninku nebo bezprostředně po něm, spolu s malou dávkou sacharidů. Pro kadio trénink pak doporučují brát jednu dávku před tréninkem.

Klasický způsob dávkování BCAA je po jedné dávce ráno a večer a taktéž po jedné před, při a po tréninku.
BCAA doporučují také někteří běžci pro dlouhé běhy jako prevenci úbytku svalové hmoty.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>