Podceňované cviky

1200-510793424-rope-climbing-techniques

Určitě už jste nesčetněkrát slyšeli, že byste měli do tréniku často zařazovat bench-press nebo dřepy. To je sice pravda, ale přijde mi, že poslední dobou se o těchto cvicích mluví až moc. A proto si můžete přečíst dnešní článek, ve kterém se dozvíte o těch nejčastěji podceňovaných cvicích.

1) Dřepy na jedné noze

Ať už máte v posilování jakékoliv cíle, dřepy na jedné noze jsou vždy důležité. Tento cvik pomáhá k rozvoji síly, rovnováhy, pohyblivosti a koordinace. Málokdo dřepy na jedné noze zvládne. Zkoušeli jste je někdy? Kdybyste řekli náhodným lidem v posilovně, ať vám je předvedou, více jak 90 % z nich by to nedokázalo. A vy přece chcete být mezi těmi 10 % vyvolených ne?

 

2) Shyby

Zajímalo by mě, proč se tak často zdůrazňuje, že každý musí dělat bench-press, dřepy nebo mrtvý tah, ale nikdy se nezdůrazní shyby. Shyby jsou přitom snad tím nejlepším cvikem na „křídla“ neboli široký sval zádový. Sice je můžete nahradit například přítahy horní kladky, to vám ale nikdy nepomůže dosáhnout takových výsledků jako pravé nefalšované shyby.

Tento cvik navíc můžete provádět v různých variantách – se širokým nebo úzkým úchopem, podhmatem nebo nadhmatem a podobně.

 

3) Šplhání po laně

Možná jste po laně šplhali naposledy na základní škole. Není se ale čemu divit – ve většině posiloven lano určené ke šplhání nenajdete. Pokud však doma máte kam lano umístit, určitě bystě měli se šplhem začít. Další možností je najít fitness centrum, které je lanem vybavené.

Tento cvik je základem ve vojenském výcviku a zapojuje se při něm řada svalů, ať už biceps, zádové svaly nebo ramena. Kromě toho musíte při jeho provádění mít i pevný střed těla. Mimo posílení svalů tento cvik zlepšuje i koordinaci a pohyblivost.

Rope-Climbing

 

4) Dřepy s činkou nad hlavou

Viděli jste někdy někoho dřepovat s činkou nad hlavou? Myslím si, že je to velmi nepravděpodobné. Dřepy s činkou nad hlavou totiž skoro nikdo neprovádí. Je to škoda. Určitě byste tento cvik měli vyzkoušet, nohy s ním pravděpodobně nebudou mít takový problém. Horší to však bude s ostatními svaly, které při tomto cviku musí udržovat tělo ve stabilní poloze.

 

5) Bicepsové zdvihy na spodní kladce

Většina lidí v posilovně cvičí biceps buď pomocí jednoruček, nebo obouruční činky. Málokdo však zařazuje do tréninku bicepsové zdvihy na kladce, které jsou pro posílení bicepsů velmi účinné. Výhodou tohoto cviku je, že biceps je opravdu izolovaný a omezuje se tak práce asistujících svalů. Tento cvik je navíc skvělý k co největšímu prokrvení bicepsů.

Kromě spodní kladky se dá tento cvik provádět i na protisměrných horních kladkách, což může být opravdu skvělým zpestřením.

 

6) Plavání

Plavání není tak úplně typickým kulturistickým cvikem, ale nemohu si dovolit ho nezmínit. Plavání je totiž skvělé k rozvoji prsních svalů a zpevnění celého těla. Kromě toho je skvělou aerobní aktivitou, takže můžete spálit i nějaké kalorie. Nebojte se tedy občas zajít do bazénu. Můžete to třeba brát tak, že si aktivně odpočinete a ještě k tomu uděláte něco dobrého pro svoje tělo.

 

7) Good morning

Tento cvik není moc známý, přitom si myslím, že by ho měl každý pokročilý kulturista znát. Jedná se de facto o předklánění s velkou osou na zádech. Při provádění good morningu se zapojují hlavně hamstringy, ale i spodní záda a hýždové svaly.

Good morning je poměrně náročný na technické provedení. Můžete ho provádět buď s nataženými nohami nebo nohy při provádění trošku krčit. Podívejte se v přiloženém videu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>