Plavání, aneb cesta k většímu hrudníku

swimming

Nebaví vás stereotypní chození do posilovny? Trénink si můžete zpestřit a to poměrně jednoduše. Plavání je něco, čemu se můžete věnovat i za špatného počasí v krytých bazénech. Máte-li však rádi přírodu, v létě si můžete plavání užívat v různých zatopených lomech nebo pískovnách, kde bývá voda poměrně čistá. Můžete využít i venkovních koupališť, pokud tedy koupaliště ve vaší blízkosti, nebývají přeplněná.

Pokud vám půjde o pouhé zpestření tréninku, bude stačit, když budete chodit plavat jedenkrát týdně. Když vás plavání začne bavit, upravíte si pak pravidelnost tréninku podle sebe. Pravidelné plavání vám pomůže nejen k růstu svalů, ale i ke zlepšení celkové kondice, zlepšení srdeční činnosti a poslouží vám jako prevence před různými chorobami.

Plavání je navíc vhodné i pro lidi trpící obezitou nebo nadváhou. Pohyb ve vodě ulehčuje pohybovému aparátu. Nesmíte zapomínat na techniku plavání, která je velice důležitá a více si ji rozebereme v následujících odstavcích. Pokud nebudete plavat technicky správně, můžete pak mít problémy s bolestí zad či nadměrnou únavou.

Nejznámějším a zároveň nejlepším způsobem plavání pro růst hrudníku je plavecký způsob prsa. Tento způsob má nejmenší účinnost, co se týče rychlosti. Chcete-li však zvětšit svůj hrudník, rychlost není důležitá. Tento způsob navíc patří k těm nejstarším.

A jak tedy plavat? Je nesmysl plavat stylem klasického amatéra – s hlavou nad vodou, protože tím namáháte svou krční páteř. Pokud budete plavat s hlavou nad vodou, bude se navíc vytvářet velký odpor vody, který vás bude v plavání zpomalovat. Hlava musí být v optimální poloze, nesmí být předkloněná ani zakloněná.

Každý z vás asi ví, jak zhruba styl prsa vypadá. Při záběru pažemi do stran si musíte dávat pozor na to, aby záběr nebyl příliš široký. Nesmíte zapomínat ani na nohy. Nekrčte kolena příliš do stran ani pod břicho. Pro kulturisty je velice výhodné využívat plavecké placky na ruce, které pomohou většímu zapojení svalů.

Nezapomínejte navyšovat zátěž. Pokud na prvním tréninku zvládnete například 20 bazénů, na dalším si už dejte 21 bazénů a na následujícím tréninku 22 až 23. Pokud na každém tréninku uplavete 20 bazénů a nikdy více, nebude to mít takový účinek. Trénink by měl trvat maximálně hodinu, pro začátek však bude stačit zhruba půlhodinový trénink.

V průběhu tréninku nezapomínejte dodržovat pitný režim. Plavání je zrádné v tom, že málokdy poznáte, že máte žízeň. Pro uhašení žízně vám bude stačit klasická voda, pokud však chcete do tekutin investovat, můžete si zakoupit iontový nápoj. Nezapomeňte na to, dodržovat předtréninkovou a potréninkovou stravu. Po ukončení tréninku se nezapomeňte pořádně osprchovat. V prostředí bazénu byste navíc měli nosit nějakou obuv a ne tam chodit bosí, pokud tedy nechcete mít problémy například s bradavicemi.

Trénink si můžete zpestřit i jinými plaveckými styly, které však nejsou tak efektivní, jako v předchozích odstavcích zmíněná prsa. Nicméně vám mohou pomoci k posílení jiných částí těla. V mnoha bazénech je navíc hrazda. Máte tedy možnost, posilovat záda. Můžete si vždycky dát pár bazénů a pak jednu sérii shybů na hrazdě. Pokud se vám plavání zdá příliš jednoduché a moc vás neunavuje, využijte hrazdy.

Tip na závěr: Využijte vaší zdravotní pojišťovny. Zdravotní pojišťovny často nabízejí různé programy pro prevenci onemocnění a k těmto programům patří i plavání. Bylo mi proplaceno 500 korun za návštěvy bazénu. Vystačilo mi to zhruba na 12 vstupů. Není to sice nějaká závratná částka, ale myslím, že je škoda toho nevyužít. Záleží však na konkrétní zdravotní pojišťovně, některé vám chození do bazénu neproplatí.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>