Osm výhod studené sprchy

Huge Tidal wave crashing onto the beach with man

Když se řekne „studená sprcha“, mnoho lidí z toho nemá zrovna příjemný pocit, obzvlášť pokud jde o ranní studenou sprchu. Ale pojďte se na to podívat z jiného úhlu pohledu a zjistit nějaké benefity této pro mnohé lidi nepříjemné záležitosti. Proč si tedy místo klasické teplé sprchy dát sprchu studenou?

1) Posílení imunity a cirkulace krve
První výhodou studené sprchy je posílení imunity, což se dá i celkem logicky odvodit. Bylo prokázáno, že lidé, kteří se pravidelně sprchují studenou vodou, mají menší riziko vzniku rýmy, kašle, hemeroidů, ale třeba i rakoviny. Studená voda navíc zlepšuje cirkulaci krve, což ve finále může pomoci lepšímu zdraví kůže a srdce.

2) Zvýšení hladiny testosteronu v těle
Že je testosteron prospěšný pro kulturisty, asi většina z vás ví. Studená sprcha je skvělým nástrojem pro zvýšení hladiny testosteronu v těle. Neexistuje mnoho naturálních cest, jak navýšit úroveň tohoto hormonu, a proto lze studenou sprchu opět doporučit.

3) Zbavování stresu
Skočení do studeného moře – stejně tak studená sprcha bez určitého aklimatizování pomáhá zvýšit toleranci ke stresu. Je možné, že studená voda pomáhá poklesu hladin kyseliny močové.

4) Spalování tuku
V těle jsou dva typy tuku – bílý a hnědý tuk, přičemž bílý je špatný. Pokud konzumujete více kalorií, než vaše tělo potřebuje, uloží se do bílé tukové tkáně. Hnědá tuková tkáň slouží k tomu, aby zahřála naše tělo, a když je hnědý tuk vystaven zimě, pálí kalorie, aby tělo udržel v teple. Samozřejmě nejde o nějaké závratné zhubnutí, ale studená sprcha vám může být nápomocna.

5) Zlepšení nálady
Pokud zkusíte studenou sprchu, jakmile ze sprchy vylezete, pravděpodobně zjistíte, že máte lepší pocit a možná i trochu více energie. Samozřejmě záleží na konkrétním jedinci, ale většinou to tak funguje. Pokud tedy potřebujete trochu nabudit nebo nemáte zrovna skvělou náladu, zkuste studenou sprchu. Rozhodnete-li se studenou sprchu praktikovat ráno, může být skvělou náhražkou kávy.

6) Pomůže lepší regeneraci po tréninku
Mnoho atletů si často dává ledovou lázeň po tréninku – pomůže jim snížit bolest. Není potřeba zrovna ledová lázeň, bude vám stačit studená sprcha. Měli byste pak alespoň v menší míře dosáhnout lepší regenerace svalů.

7) Zlepšení plodnosti
Pro mnohé lidi je v současné době neplodnost velmi nepříjemným problémem. Studená sprcha je skvělou možností pro zlepšení plodnosti. Je už poměrně známé, že teplá voda není pro muže z hlediska plodnosti moc vhodná – mluvím však o teplé koupeli, teplá sprcha nebude mít tak radikální vliv, i když na tom samozřejmě něco bude.

8) Překonávání se
Na závěr bych chtěl uvést podle mě asi největší pozitivum studené sprchy – studenou sprchou si budujete určitou disciplínu. Ledová voda pro vás bude něco, kvůli čemu se budete muset překonat, je to něco, co je pro většinu lidí nepohodlné. V životě se člověk setkává s mnoha nepohodlnými věcmi a místo toho, aby se překonal a přesvědčil bez výmluv svou mysl, nedělá radši nic a dělá jen pro něj příjemné věci.

A jak začít?
První se musíte odhodlat k tomu, že budete studenou sprchu praktikovat nějakou delší dobu. Pokud se k tomu odhodláte, můžete začít. Důležité však je to, že jakmile vlezete do sprchy, měli byste na sebe studenou vodu pustit rovnou – na nic nečekejte. Prostě otočte kohoutkem a ihned namočte celé tělo, je to tak nejlepší. Většina lidí zkusí studenou sprchu jednou, dvakrát a později už se k tomu neodhodlá. Budete i vy tím, kdo to vzdá, nebo si vybudujete určitou disciplínu?

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>