Nick Diaz: záporák UFC

Diaz-st

Před pár dny byl vedením UFC oznámen lednový „zápas století“: Nick Diaz vs. Anderson Silva. Síly poměří dvě vracející se legendy s podobným, pro diváky velmi atraktivním stylem bojem. Není divu, že na zápas se fanoušci už teď těší jako malé děti. Dnes si představíme prvního z bojovníku, „záporáka“ Nicka Diaze.

Nicholas Robert Diaz se narodil 2. srpna 1983 v Kalifornii rodičům s mexickými kořeny. Jeho matka ho v osmi letech přihlásila na kroužek plavání. U tohoto sportu, kterému vděčí za svou extrémní kondici, vydržel Nick dodnes. Když se jako dítě setkal s šikanou, začal se věnovat karate a aikido a zúčastnil se turnajů v zápase. Od šestnácti let trénuje také sambo. Jeho o dva roky mladší bratr Nathan je také profesionálního zápasníkem v UFC.

Když v televizi poprvé uviděl zápasy UFC, hned zatoužil v této organizaci zápasit. Profesionálním zápasníkem se stal hned v osmnácti letech, když v prvním zápase kariéry na IFC Warriors Challenge 15 svého soupeře uškrtil na triangl. Hned ve druhé zápase ho čekal titulový zápas, ze kterého vyšel vítězně, a stal se tak šampionem velterové váhy organizace IFC. Psal se rok 2002.

O rok později už byl Nick k vidění v oktagonu UFC. Na UFC 47 knockoutoval výrazného favorita Robbieho Lawlera. Toto vítězství ho katapultovalo mezi elitu. Po šesti výhrách a čtyřech prohrách v UFC se navzdory nabídce smlouvy na další zápasy rozhodl UFC opustit a podepsat smlouvu s Gracie Fighting Championships. Ta však měla finanční problémy, žádný zápas se nekonal, Nick si proto odskočil do STRIKEFORCE, kde jako první v historii třikrát obhájil titul šampiona velterové váhy.

Po několika zápasech v EliteXC se Nick v roce 2011 vrátil do UFC. Nejslavnějším zápasem tohoto období se stal dlouho odkládaný boj s Georgesem St-Pierrem, který Nick jasným způsobem prohrál na body. Letos oznámil definitivní odchod do zápasnického důchodu, nicméně s tréninkem nepřestal. Šéf UFC Dana White nicméně opakovaně naznačoval, že toto Nickovo rozhodnutí nemusí být definitivní. Dnes už víme, že nebylo. Zbytek už je budoucnost…

Špatný chlapec MMA

Nick se momentálně může pochlubit přesvědčivým profesionálním skóre 26 výher (z toho 13 KO, 5 na body) a 9 proher (2 KO, 7 na body), nicméně hvězdný prach na jeho jméně není způsoben pouze jeho zápasnickým uměním. Nick je označován jako „záporák“ světa UFC. Pro sprosté slovo nejde nikdy daleko, jeho mluvený projev obsahuje snad v každé větě slovo, které v psané verzi vypadá takto: f**k, případně s**t. Svým soupeřům, ale i novinářům rád vzkazuje, že jsou jedničky, a to vztyčeným prostředníčkem.

To je ale to nejmenší. Nick je známý svým pozitivním vztahem k marihuaně a negativním k povinnostem profesionálního bojovníka. Za pozitivní dopingový test na marihuanu byl opakovaně suspendován a pokutován. Na výtky, že marihuana kazí jeho kariéru, se nechal slyšet, že „zápasnická kariéra mu kazí kouření marihuany.“ Na serióznější notu dodal, že marihuana výkonu nějak nepomáhá, spíše naopak, což potvrzují i odborníci. Jeho soupeři nicméně tvrdí, že mu pomáhá omezit vnímání bolesti…

Před plánovaným zápasem s Georgesem St-Pierrem na UFC 137 se opakovaně bez vysvětlení nedostavil na tiskové konference k zápasu, ze kterého byl kvůli tomu nakonec stažen (uskutečnil se až mnohem později). Renomé zlého muže mu získalo i několik strkanic a bitek mimo zápasy. V roce 2006 se do sebe pustili se svým soupeřem z UFC v nemocnici, kam oba odjeli na rutinní pozápasovou kontrolu. V roce 2010 odstartoval jako člen teamu Jacka Shieldse bitku v přímém přenosu přímo v oktagonu, když se pěstmi pustil do provokujícího zápasníka Jasona Millera, který narušoval pozápasový rozhovor žádostí o zápas se Shieldsem.

Triatlon

Když zrovna nezápasí v ringu, věnuje se Nick triatlonu, ve kterém i aktivně závodí. V rozhovorech opakovaně říká, že kdyby za triatlon dostal tolik peněz, jako za zápasy, byl by profesionálním triatlonistou, protože ten ho na rozdíl od zápasení baví. Triatlonu také vděčí za neuvěřitelnou kondici a výdrž, kterou odborníci hodnotí jako nejlepší mezi zápasníky v UFC.

„Zápasení je z 90% o psychice. A když víte, že vydržet 15 nebo 25 minut v ringu je hračka, dává vám to nad protivníkem psychickou výhodu. Co je 25 minut oproti tomu, když funguju na 80% mého maximálního atletického výkonu tři hodiny?,“ říká o triatlonu jako o přípravě na zápasy v jednom z rozhovorů Nick. K vynikajícím výkonům mu pomáhá také bezmasá a většinou veganská strava, ke které ho přivedl právě Jack Shields už ve velmi mladém věku, a které se od té doby drží.

Nick style

Ačkoliv má Nick černá pás v jiu-jitsu pod Cesarem Gracie a v jiu-jitsu nejen aktivně závodí, ale i působí jako trenér, je znám spíše svým netypickým boxerským stylem, který jde proti všemu, co bývá označováno jako „správný“ box. Nick bojuje s dopředu vystrčenou hlavou, se kterou téměř neuhýbá před ranami soupeře, ruce drží daleko od hlavy, odkud ji nemůže krýt schováním se do dvojáku, a vahou na patách. Rozdává spíše lehké rány, do kterých jen občas pustí „granát.“

Jeho styl je však velmi efektivní, dokonce bývá označován za nejlepšího boxera UFC. Podle MMA statistik od CompuStrike rozdal Nick Diaz v zápase s Carlosem Conditem 181 ran, což je největší množství v historii měření. Vysvětlení může poskytnout hojně rozšířený článek, který jeho styl srovnává se zapomenutou legendou boxu bez rukavic Danielem Mendozou. Mimo jiné naznačuje, že Nick se od soupeře nechává úmyslně trefovat do tvrdých částí hlavy, kde je díky tvrdému nárazu šance na poranění soupeřových rukou. Upozorňuje na to, že oba dva soupeři, kteří se s Diazem utkali hlavně v postoji, si ze zápasu odnesli zlomenou ruku…

Netypický styl má i na zemi. Mnozí jeho styl označují jako jiu-jitsu modifikované pro MMA, on sám říká, že do jeho stylu boje na zemi se hodně promítá sambo, které cvičí nepřetržitě od šestnácti let dodnes.

Diaz vs. Silva

Zápas s „pavoukem“ Silvou tak bude nejspíš jedním z nejzajímavějších zápasů UFC. Očekává se, že se bude odehrávat v postoji, a podle mnohých půjde o doposud největší bitvu v historii UFC a MMA vůbec. Inu, nechme se překvapit a doufejme, že Nick se dostaví na nějakou tu tiskovou konferenci…

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>