Negativní opakování – jak zvýšit svou sílu

bench-press-technique

O negativních opakováních mnoho lidí vůbec neví a je to škoda, protože se jedná o velmi účinnou metodu, která přispívá k rozvoji síly svalů. Svalová síla se dá samozřejmě rozvíjet mnoha způsoby, ale negativní opakování může být pro vaše tělo něco nového – něco, co dá vašim svalům impuls k růstu. Pokud máte například problém se stagnací, je tato metoda právě pro vás!

Co je to negativní opakování?
Představte si, že děláte například benchpress. Při provádění benchpressu tlačíte činku pomalu pouze nahoru, dolů ji spouštíte poměrně rychle. Co kdybyste však činku tlačili pomalu nahoru a zároveň i pomalu spouštěli dolů? Právě toto je jeden ze způsobů negativního opakování.

Druhou extrémnější a nejznámější metodou je pak to, že vám váš sparing partner například na bench-pressu podá činku se závažím, které při klasickém bench-pressu nezvládnete. Vy však provedete pouze opakování směrem dolů –  v takovém případě zvládají vaše svaly i vyšší zátěž.

U této metody můžete cvičit takovým stylem, že například při benchpressu každé 1 až 2 POSLEDNÍ opakování budou negativní. Například pokud děláte bench-press a obvykle děláte 10 opakování, deváté a desáté opakování bude negativní.

Negativní opakování se dá samozřejmě provádět i u jiných cviků než jen u benchpressu. Zajímavé to může být například při provádění shybů. Někteří cvičenci negativní opakování zařazují dokonce třeba i při provádění kladivových zdvihů na bicepsy. Je však potřeba si uvědomit, že negativní opakování se u některých cviků provádět téměř nedají, například u mrtvého tahu.

Ve videu můžete vidět, že negativního opakování mohou ve výjimečných případech využít i začátečníci. Aneb pokud máte problém udělat shyb, zkuste začít shyby s negativním opakováním. Toto je však pouhá výjimka a s vysokými zátěžemi by začátečníci negativní opakování rozhodně provádět neměli.

Proč?
Díky negativním opakováním je váš sval o něco delší dobu pod napětím a svaly na to samozřejmě reagují růstem. Tato metoda vám také může pomoci v tom, že se lépe soustředíte na pohyb při různých cvicích.

Pro koho je to vhodné?
Negativní opakování rozhodně není vhodné pro začátečníky. Rozhodnete-li se zařadit do vašeho tréninku tento typ opakování, musíte velmi dobře zvládat technické provedení. Pokud si nejste vašim technickým provedením jistí, pak na něm zapracujte a negativní opakování zkuste až po nějakém čase.

Určitě není dobré negativní opakování provádět moc často. Jedná se o něco, co vám může pomoci překonat stagnaci, nikoli o běžnou součást tréninku. Pokud byste tuto metodu zařazovali třeba každý trénink, hrozí vám velké riziko poranění. Obvykle se doporučuje zařadit tento způsob pouze jednou až třikrát do měsíce. Frekvence však záleží na mnoha dalších faktorech.

Závěr
Pokud už cvičíte delší dobu a chcete zkusit něco nového, pak se negativního opakování rozhodně nebojte. Nezapomeňte se však ujistit, že zvládáte správné technické provedení. A nezapomínejte na to, že v případě častější metody negativního opakování je potřeba mít dobrého sparing partnera, na kterého se při cvičení můžete spolehnout.

Na druhou stranu, metod jak zvýšit sílu svalů, je celá řada. Někomu třeba negativní opakování nemusí vyhovovat a pokud vám tato metoda „nesedí“, pak ji prostě nedělejte. Je také potřeba trochu poslouchat své tělo.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>