Nate Diaz: zápasník, který nemá slabiny

nate-diaz_2419515b

Nate Diaz se narodil jako Nathan Donald Diaz 16. dubna 1985 v Kalifornii. Stejně jako jeho o dva roky starší bratr, také známý UFC zápasník Nick, chodil na střední školu Tokay High School, kde začal už ve 14 letech trénovat. Jak jinak, než s bratrem.

Nejdříve se vrhl jiu-jitsu Cesar Gracie, kde ještě v pubertě získal černý pás. Trénuje také box a kickbox, stejně jako sambo. Mezi jeho tréninkové partnery a kouče patří vedle jeho bratra také Jake Shields a Ronda Rousey.

V MMA světě je známý svým zvláštním stylem boje. Při boji v postoji naplno využívá délky svých paží a své oponenty doslova zasypává přívalem úderů. Jeho netypický postoj má ale zároveň spousty děr – díky vysoké frekvenci ran se však soupeř málokdy dostane k tomu, aby „pozvánek“ využil.

Nate je ovšem také excelentní v boji na zemi a vyhlášení jsou jeho netypické z juda převzané takedowny. Ustát vysoké tempo celý zápas Nateovi pomáhá excelentní fyzička, kterou s bratrem pilují aktivním závoděním v triatlonu. Jak sám zdůrazňuje, s bratrem trénují non-stop, ne jen před zápasy, a i v tom nejhorším období mají lepší fyzičku než kdokoliv jiný. Jinými slovy, v podstatě neexistuje oblast, ve které by se s ním jeho soupeři v oktagonu mohli cítit bezpečně. Jeho neortodoxní styl mu v UFC přinesl hned 11 pozápasových bonusů.

Nateova premiéra v profesionálním oktagonu proběhla v srpnu 2004 na WEC 12, kde porazil Alexe Graciu na triangl choke. Ve WEC končil se skóre 5-3, přičemž na jeden vítězný zápas si odskočil i do STtrikeforce. Ačkoliv poslední zápas ve WEC prohrál, přišla nabídka z UFC. A ne jen tak ledajaká… Šlo o nabídku účasti v populární reality show The Ultimate Fighter. Nate nabídku přijal a celou show vyhrál, když ve finále porazil Mannyho Gamburyana poté, co mu při pokusu o takedown vykloubil rameno. Tak začalo jeho tažení UFC, kde vyhrál první čtyři zápasy.

Své boxerské schopnosti prokázal na UFC 118, kdy v postoji obstojně odolával boxerovi Markusu Davisovi (před tím, než ho uškrtil na gilotinu). Jeho současné skóre v UFC je 12 výher a 7 proher (celkové profi skóre je 17-9). Podle serveru Sherdog je na sedmé příčce žebříčku lehké váhy, v UFC se na žebříčku pohyboval okolo pátého místa, než z něj byl nedávno úplně vyřazen.

Oficiálním důvodem byla „neaktivita,“ ve skutečnosti šlo ale o politiku, respektive o táhnoucí se spor mezi organizací UFC a Natem. Ten začal veřejně UFC kritizovat za to, že zápasníky obecně a jeho konkrétně UFC málo platí, a bez zvýšení peněz za zápas k nim odmítal nastupovat. V Diazovském stylu nechodil pro ostré výrazy daleko, což se UFC příliš nelíbilo, nicméně tak atraktivního zápasníka zjevně nechtělo nechat odejít. Nakonec došlo k dohodě a Nate se ještě letos ukáže v oktagonu.

I když Nate není takový „zloun“ jako jeho bratr, ani jemu se nevyhýbají skandály. V roce 2013 se na svém Twiteru zastal Pata Healyho, který dostal tříměsíční stopku a pokutu za to, že mu po zápase byly v krvi nalezeny stopy marihuany. Jak asi tušíte, projev to nebyl zrovna kultivovaný:

„Je mi líto Pata Healyho. Nevinému sebrali jeho peníze a myslím si, že ten kdo si ty jeho peníze vzal je největší srab na světě. Ubohý malý sráč.“ V originále bylo ovšem použito slovo „fag,“ které má i jiné významy, ale je vžitou urážkou pro homosexuály. Ze strany UFC mu za to hrozil vyhazov, nakonec však vše dobře dopadlo.

Nate Diaz je od puberty vegetarián, už pár let se ale z větší části se živí nevařenou, syrovou veganskou stravou. Pochvaluje si, že má díky ní mnohem více energie a kratší regeneraci. Se svým bratrem vede školu brazilského jiu-jitsu.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>