Moderní sebeobrana: vše je podřízeno funkčnosti a použitelnosti

s(8)

Moderní sebeobrana je pražský klub vedený Pavlem Houdkem, který se soustředí na reálnou sebeobranu. To znamená, že vše ve výuce je podřízeno funkčnosti a použitelnosti v reálném situaci. Nehraje se zde na krásu pohybu ani na nekonečné pilování techniky. Počítá se jednoduchost a univerzálnost, která zaručuje, že i překvapený, unavený a dezorientovaný obránce dokáže v praxi aplikovat to, co cvičil na tréninku.

S tím souvisí i tréninkové postupy. Tréninky neprobíhají v tělocvičně nebo dokonce na tatami, ale v prostorech, které se co nejvíce blíží běžným místnostem. Cvičí se v běžném civilním oděvu i obuvi, trénuje se za zhoršených světelných podmínek, po navozené únavě apod. Vyučuje se pouze malá sada základních pohybů, které se ale studenti a studentky učí aplikovat v různých situacích a na různé typy útoku. Nepilují se tak desítky technik na jednotlivé útoky, ale naopak se trénují jednotky technik (nebo, jak Pavel Houdek možná příhodněji říká, postupů) použitelné na desítky útoků.

Důraz se klade i na psychickou přípravu a „trénink hlavy.“ O tom, zda-li se člověk dokáže napadení vyhnout, nebo se v případě útoku ubránit, totiž z drtivé většiny rozhoduje psychika, nikoliv fyzické schopnosti. Přesto se psychologii na trénincích sebeobrany obecně věnuje velmi málo času, pokud vůbec nějaký. Zde je to jinak a různým cvičením rozvíjející psychologickou stránku boje je věnováno hodně prostoru.

Pravidelnou a neoddělitelnou součástí tréninku jsou modelové situace, ve kterých se jasně ukáže, zda-li jsou naučené postupy funkční, nebo nikoliv. Probíhají v různém prostředí včetně exteriérů typu průchod, schody nebo park, za různých světelných i povětrnostních podmínek a samozřejmě s různou intenzitou útoků i mírou stresu žáka, který je před „modelovkami“ poměrně spolehlivě uměle navozován. Na jejich dramaturgické i pedagogické propracovanosti se odráží i to, že Pavel Houdek je certifikovaným lektorem zážitkové pedagogiky.

V klubu Moderní sebeobrana úspěšnou obranou ale vše teprve začíná. Prvním úkolem je dostat se do bezpečí. Následuje jednání s policí: jak a kdy s ní mluvit, jakou strategii zvolit při výpovědi? I to se v tomto klubu učí, protože právní dohra k sebeobraně v moderní době patří. Při pouličním střetu je také slušná šance na zranění obránce nebo jeho blízkých, proto je automatickou součástí tréninku i výuka první pomoci, zaměřená na nejčastější zranění, která si z napadení může člověk „odnést.“

Výuka v klubu je organizována v tříměsíčních, uzavřených, přesto na sebe navazujících blocích. Absolventi základního kurzu mají napilovaný kompletní „arzenál“ pro obranu, pokud ale chtějí své dovednosti dále prohloubit a rozvíjet, mohou plynule pokračovat do kurzu pro pokročilé. Velkou výhodou klubu jsou malé třídy, kdy počet žáků nepřesahuje osm a výuku vede vždy dvojice instruktorů. Každému se tak dostane skutečně individuální péče, což v době masové výuky nebývá zrovna zvykem.

Klub také čas od času organizuje víkendové semináře, zaměřené například na použití zbraní v sebeobraně, nebo na zmíněnou bojovou medicínu.

Odkaz na klub: www.moderni-sebeobrana.cz

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>