Mike Mahler: Řídí váš život autopilot?

mahler2

„Většina lidí jede na autopilota. Má pravidla, stanovené postupy nebo automatické odpovědi na to, jak má myslet, co má cítit a co dělat v různých situacích – pravidla, postupy a reakce, které se naučila v době, kdy byla moc mladá na to, aby se naučila něco lepšího.“Bill Harris

Přemýšleli jste někdy o tom, jakou část vašeho života vědomě řídíte? Jak často se aktivně zapojujete do toho, co během dne děláte, a jak často prostě spoléháte na autopilota? Spousta z nás žije své životy tak, jak zkušený řidič řídí. Když se poprvé učíte jezdit autem, tak se na to, co děláte, opravdu soustředíte (alespoň doufám). Vědomě šlápnete na brzdu, když máte zastavit. Šlápnete na plyn, když máte jet, a vědomě mrknete do zpětného zrcátka, když měníte pruhy. Jakmile se s řízením sžijete, už o těchhle věcech vědomě nepřemýšlíte. Prostě nastoupíte a jedete. Jakmile je pro nás něco pohodlné, už o tom nemusíme přemýšlet. To je u běžných věcí fajn. Co se ale stane, když je procesem bez přemýšlení celý váš život?

Brutální realitou je, že většina lidí jen přežívá. Vstane v sedm, dá si kafe, podívá se na ranní zprávy, sedne do auta a hodinu jede do práce. Jakmile je v práci, dá si osm hodin rutiny. Pak je čas na další hodinu cesty domů, kde čeká jídlo do mikrovlnky na večeři, následují čtyři hodiny debilní televize, příšerná noc strávená spánkem a celý proces začíná znovu. Každý den, co jste blíž pátku, začínáte o svém životě víc přemýšlet. Žijete pro víkendy a v sobotu a v neděli musíte dostat od života co nejvíc, kolik to jen jde. Neděle je studenou sprchou, protože další den musíte zase do práce. Kdy jste se naučili takový život přijmout? Naučili vás to rodiče, partneři, televize, filmy, kdo ví? Na tom, kde jste se to naučili, vlastně nezáleží. Záleží na tom, abyste si to uvědomili a změnili to. Tedy, pokud nejste se svým životem spokojeni. Pokud jste, vraťte se tam a užijte si svou jízdu bez přemýšlení.

Když jsem začal pracovat sám na sebe, bylo hodně těžké osvobodit se od tradičního rozvrhu práce. Pracovat od pondělí do neděle a pak volný víkend. Po nějaké době jsem zjistil, že když pracujete doma sami na sebe, můžete porušit všechna pravidla. Můžete jít ven v pondělí večer, rozbít se a pak pracovat o víkendu, kdy jsou všichni venku. Můžete si vzít den volna jen tak z ničeho nic, nebo makat měsíce bez odpočinku. Nicméně, bylo fakt těžké překonat co, co jsem byl naučený celý život. Od pondělí do pátku se pracuje a víkend je tu od zábavy. Do dnešního dne chodíme s Carol často o víkendu ven se pobavit, i když oba pracujeme sami na sebe a můžeme se bavit, kdy chceme. Změnit zaběhané návyky je bezpochyby těžké.

Brutální sebe-analýza je těžká. Změna je těžká, protože se stavíme proti procesu změny. Možná se chceme změnit, ale člověk, kterého známe, je pro nás pohodlnější než neznámý člověk, kterým se můžete stát. Ale znovu, bez toho, abyste detailně prozkoumali svůj život, se nikdy neposunete ze života, který sotva řídíte, do života, který aktivně prožíváte. Prostě necháte ostatní, aby vás strkali z místa na místo. Snad vědí, co je pro vás nejlepší, a vám se povede dobře. To ale není způsob, jakým žít, a rozhodně ne způsob, jakým žít zajímavý, pulsující život. Většina lidí nemá ani páru, kým jsou, a vy určitě nechcete, aby takoví lidé řídili váš život.

Musíte se naučit myslet sami za sebe. Přestaňte fungovat na autopilota a soustřeďte se na okamžik. Zjistěte, proč děláte to, co děláte, a pokud to je neefektivní, najděte odvahu to změnit. Můžete se změnit kdykoliv. Jak žijete váš život je na vás. Jak budete reagovat na to, co se vám v životě přihodí, je na vás. Nemusíte dělat to, co jste se naučili v televizi, filmech, časopisech, od kamarádů a rodiny. Můžete se dostat ven.

Jak začít? Nejdřív se musíte dozvědět víc sami o sobě. Jednou z dobrých cest je psát si deník. Stejně tak, jako je tréninkový deník dobrým způsobem, jak si zaznamenávat pokroky a zjistit, jaké cvičení funguje nejlépe, je deník dobrým způsobem na to zjistit, co jste zač. Buďte opravdu upřímní, vždyť to nebude číst nikdo jiný než vy sami. Napište si cokoliv, co vás napadne, ať to zní jakkoliv šíleně. Napište si, jak jste reagovali na různé situace během dne. Po měsíci nebo tak nějak uvidíte určité podobnosti a to, co se o sobě dozvíte, může být děsivé. Projděte si tím, protože čím dřív to budete mít za sebou, tím lépe. Po měsíci si deník projděte, přečtěte si pozorně každý záznam a budete překvapeni, kolik se toho o sobě dozvíte a o způsobu, jakým přemýšlíte.

Život není od toho, abychom ho žili pasivně, Když se pořád cítíte komfortně, nevyvíjíte se, a když se nevyvíjíte, nežijete. Vyjděte z komfortní zóny a už se do ní nevracejte.

autor: Mike Mahler

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>