Mike Mahler: K čemu je prospěšný trénink s kettlebell?

mahler

Zasekli jste se v rutině? Probijte se z ní ve velkém stylu s kettlebell tréninkem. Tenhle starožitný kus vybavení je návratem do začátků silového tréninku; spousta z vás se s ním možná ještě nezná. Věřím ale tomu, že po krátkém představení jeho přínosů pro budování postavy dáte tréninku s kettlebellem šanci.
Joe Weider, redaktor Muscle & Fitness Magazine

Je na čase začít trénovat zase jako chlap (zvláště, pokud jste žena) a vrátit se k vnitřním impulsům, na které jsme na dlouhé roky zapomněli. Není nutné kupovat členství do fitka ani utrácet tisíce korun za drahé vybavení. Všechno, co potřebujete na zvýšení vytrvalosti, shození tuku a nabrání síly a svalů jsou dva kettlebelly. Kettlebelly nezaberou moc místa, takže s nimi můžete trénovat v bytě, na dvorku, v garáži, nebo můžete jít ven na vzduch. Trénink s kettlebellem zlepší nejen vaši fyzičku, ale také sílu a psychickou odolnost na úroveň, o které jste si ani nemysleli, že je vůbec možná. Zastíní trénink s kettlebellem všechny ostatní druhy tréninku? Ne, je to prostě velmi efektivní způsob, jak trénovat a vylepšit jakýkoliv program, který cvičíte.

Co to je, ta kettlebell? Fajn, že se ptáte. Představte si černou kouli na bowling s držákem, jaký mají kufříky, a máte představu, jak kettlebell vypadá. Je to kus železa, který se dělá v různých vahách: 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 40 a pro super siláky i 50 kg! S kettlebellem můžete dělat standardní cviky jako bench press, bicepsový zdvih, přítahy. Ale jedinečná hodnota kettlebellu je v balistických (rychlých) cvicích jako jsou snatche, swingy, přemístění a výrazy. Pokud budete cvičit vysoké počty opakování a držet se správného výživového plánu, pak vedle získání neuvěřitelné výdrže shodíte i přebytečný tuk.

Balistická cvičení nejsou těmi jedinými, ze kterých budete mít užitek. Cviky jako turecký vztyk, bent press a windmill vám vypracují břicho a zvýší stabilitu a flexibilitu ramen. Spousta chiropraktiků kettlebell používá při rehabilitačních cvičeních. Pokud jste chlap, co chce zvýšit velikost a sílu svalů, zkuste některý z mých oblíbených kettlebell cviků: Double Clean and Press, Double Front Squat, Renegade Row, Double Swing a Double Clean (víc dole). Pokud jste žena, co shodit a zpevnit zadek, stehna a ruce, dejte si dietu v podobě balistických cviků s kettlebell v kombinaci s nízkými počty opakování silových cviků a je to tam.

Možná si říkáte, že všechny zmíněné cviky můžete dělat s jednoručkami. To je pravda, ale každý, kdo zkusil obojí, vám řekne, že kettlebell se drží hůř – a ano, v tomto případě hůře znamená lépe. Madla kettlebell jsou o hodně užší než jednoručky a z vašeho úchopu udělají v mžiku svěrák. Také fakt, že váha kettlebell není vyvážená, vás přinutí víc používat stabilizační svaly a pracovat ve větším rozsahu pohybu. Lidé věnující se bojovým sportům a všichni ostatní, co chtějí být drsní, ocení, že balistický šok při cvičení s kettlebell vás naučí, jak efektivně absorbovat ránu, což je základem pro takové sporty jako MMA, americký fotbal a hokej. To je ostatně důvodem, proč MMA zápasníci jako Frank Shamrock, BJ Penn a Fedor doplňují své tréninky cvičením s kettlebell. Ti nejlepší siloví trenéři jako Ethan Reeve a Louie Simmons doporučují svým svěřencům kettlebell ze stejného důvodu. Ale sportovci nejsou jediní, kdo si zamiloval kettlebell trénink. Lidé ze šoubyznysu jako Chris Pontius z JackAss, Wildboyz nebo Harley Flannagan z legendární NYC hardcore kapely Cro-Mags se zúčastnili mých kettlebell seminářů a jsou z tréninků nadšení. Chris i Harley mluví o kettlebell trénincích kudy chodí, a vy budete taky, až navštívíte některý z mých seminářů.

Pořád tomu nevěříte? Zkuste s jednoručkou následující. Vezměte ji a zkuste udělat tři série po dvaceti jednoručních swingů. Až uděláte dvacet swingů jednou rukou, vyměňte ruce a udělejte dalších dvacet. Opakujte, dokud nebudete mít za sebou tři série. Pokud si myslíte, že to bylo těžké, představte si, že s kettlebell je to ještě několikrát těžší. Představte si, kolik tuku spálíte a jak moc vzroste vaše výdrž. Kettlebell trénink s vysokým počtem opakování je nepochybně aerobním cvičením a skvělou alternativou ke spinningu a všemu dalšímu, co vás zbavuje mužnosti a u čeho vypadáte jako blbci. Pokud se u něčeho cítíte jako blbec, pak je to zřejmě něco, na co byste se měli vykašlat, pokud vás za to dobře neplatí :-) Osobně chci po tréninku vidět výsledky, a jsem si jistý, že vy taky. Vyvážený kettlebell program spolu se solidním přístupem a zdravým nutričním plánem je jistým receptem na úspěch.

S kettlebell trénuji deset let a nikdy jsem nebyl v lepší kondici. Jsem štíhlý a silný a moje tělo se naučilo, jak fungovat jako jeden sval. Moje vytrvalost a psychická odolnost se neuvěřitelně zlepšily. A co je nejlepší, nemusím se táhnout do posilovny na trénink. Dejte kettlebellům tři měsíce šanci a upřímně pochybuji, že se budete chtít vrátit k bicepsovým zdvihům s činkou a a zvedání nohou ve visu. Jakmile vás nakazí síla kettlebell tréninku, není cesty zpět. Mrkněte na videa pro další informace.

autor: Mike Mahler

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>