Mieasha Tate: MMA není pro každého

mieaha

Mieasha Tate (1986) je jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších zápasnic MMA, momentálně působicí v UFC, kde je číslem 2 v jejich žebříčku. V roce 2011 získala titul organizace Strikeforce. Její současné skóre je 14 výher a 5 proher, z toho 2 se současnou šampiónkou Rondou Rousey. V následujícím rozhovoru se dozvíme něco o její životosprávě a tréninku.

Jak ses dostala k MMA?

K MMA jsem se vlastně dostala náhodou. Na střední jsem začala se zápasem, a když jsem šla na vysokou, přes kamaráda jsem se dostala k MMA – přesto, že jsem se tehdy o boj vůbec nezajímala. O MMA jsem nevěděla vůbec nic a nikdy jsem neslyšela o UFC. Ale musím říct, že mi netrvalo dlouho, než jsem si něco zjistila a začala se o MMA zajímat. Brzy poté jsem měla svůj první amatérský zápas.

Jak vypadá tvůj běžný tréninkový den?
Vstanu okolo osmé a jdu na svůj první trénink, kterým je grapling workout nebo trénink na ruce, po kterým makám na fyzičce. Na ranním tréninku mám prostor pro otázky, která mám stran technik, nebo prostě procházíme a drilujeme klíčové postupy v mé bojové strategii. Odpolední trénink je většinou složený se sparringů a tréninků s živými partnery.

Máš nějaký cvik, který můžeš dělat kdekoliv a který tě udržuje ve formě, aniž bys musela strávit hodiny denně v tělocvičně?

Jasně. Jeden z mých oblíbených cviků na fyzičku je, když si sednu k velkému pytli a omotám okolo něj nohy, nebo doma prostě zastrčím nohy pod gauč, a dělám sed-lehy. Při každém sedu ale udělám levý a pravý přímý úder, u kterých se soustředím na rotaci jádra, abych si z tohoto cviku odnesla co nejvíc, to jde.

Praktikuješ nějaký duševní trénink nebo vizualizace?

Samozřejmě, myslím si, že mentální trénink je stejně tak důležitý jako ten fyzický. Představuji si své cíle v mojí hlavě znovu a znovu a své tělo trénuji v obou aspektech tak, abych svých cílů dosáhla.

Jak bys popsala svou dietu?
Dávám si pozor na to, co do svého těla dávám, obzvláště na kempech. Jím spoustu ovoce a zeleniny, jím pravidelně – každé dvě nebo tři hodiny – a přísně se držím plánovaných velikostí porcí. Také jím hodně zdravých tuků, od kokosového oleje po avokádo, a suplementuji esenciální mastné kyseliny, což mi pomáhá zůstat štíhlou a získávat energii na pálení tuků.

Vidíš nějaké přínosy této stravy?
O svém těle přemýšlím jako o závodním autě: nemůžu do něj dát nízkooktanový benzín a čekat, že vyhraju závod. Jím to nejlepší jídlo, jaké můžu, abych měla sportovní výkony na nejvyšší úrovni.

Máš nějaké tipy a triky na to, jak jíst zdravě, když je člověk na cestách?
Ano, dejte si chvilku času a zabalte si oběd! Občas se v obchodě vyplatí trochu si připlatit za zabalené nakrájené jablko nebo ananas nebo plechovku mandlového másla – což jsou jídla, které jsou k dispozici stejně rychle a pohodlně jako fastfood. V dlouhodobé perspektivě se to vrátí v dobrém pocitu a skvělém vzhledu. Velký rozdíl na cestách udělá to, když myslíte malinko dopředu a máte po ruce zdravé věci, které lze hned sníst.

Jaké je tvé oblíbené jídlo před tréninkem?
Ráda před ním piju kokosovou vodu, abych si zajistila příjem tekutin. Z jídel mám ráda salát s quinou s čerstvým avokádem, borůvkami, malinami, granátovým jablkem a dresinkem z olivového oleje, citrónu a agávového syrupu, který jim s pečenými plátky sladkých brambor se solí a pepřem. Super zdroj energie!

Jsi před vstupem do ringu někdy nervózní? Máš nějaké tipy, jak se uklidnit?

Obyčejně se nějak nervózní necítím, i když občas mám husí kůži. Všechno, co s tím dělám je to, že si připomínám, proč jdu do klece – a to proto, že to chci a líbí se mi to! Připomínám si, že můj strach nesmí být nikdy větší, než moje sny.

Máš nějaké tipy pro začínající MMA zápasníky a zápasnice, které chtějí začít závodit?
Je to opravdu jednoduché. MMA není pro každého, ale pokud si myslíte, že na to máte, pak musíte být ochotni obětovat všechno, abyste naplnili svoje ambice. Musíte pracovat opravdu tvrdě, abyste se dostali na vrchol.

Kterého úspěchu ve své kariéře si ceníš nejvíc?
Výhry světového titulu ve Strikeforce.

Odnesla sis ze zápasů v UFC něco do života?
Je to opravdu velký svět. Ne každý se k tobě bude chovat hezky, ale ty se přes to chovej hezky k ostatním. Nechci, abych někdy přemýšlela o svém životě a došla k tomu, že jsem krutý, bezcitný člověk. Život je moc krátký na to, aby se člověk rozčiloval – prostě si užívejte okamžiku, dokud trvá!

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>