Mana – náhrada stravy

1c65478c34e98ca7d8c74893aebb_base_optimal

Slyšeli jste už o novince zvané MANA? MANA je vlastně prášek, který slouží jako náhrada klasické stravy. Nemáte čas uvařit si oběd nebo večeři? Pak si můžete dát Manu. Pojďte si o tomto „jídle v prášku“ přečíst více.

Mnoho lidí si řekne, že prášek přece nemůže nahradit klasickou pestrou stravu. Výrobce MANY však tvrdí opak. Tento výrobek byl totiž navržen v laboratoři na více než 44 klinických studiích, tak aby obsahoval všechny důležité živiny. Výhodou navíc je, že neobsahuje ani laktózu a jakékoliv výrobky ze zvířat, takže se jedná o veganský produkt.

Prášek trochu vzhledem připomíná rozemleté ovesné vločky. Prášek je však vytvořen hlavně ze sóji, ovsa, kukuřice, řepkového a lněného oleje. Poměr makroživin je následující: 35 % sacharidů, 45 % tuků a 20 % bílkovin. Kromě toho obsahuje i vitamíny a to většinou kolem 20 až 25 % jejich doporučené denní dávky (na porci). Stejně tak obsahuje i minerální látky, kterých se v ní na jednu porci nachází opět kolem 20 %.

Jak se MANA připravuje? Pokud si ji zakoupíte, dostanete samozřejmě návod, ale stručně vysvětlím přípravu v lahvi. Na jednu porci smícháte 300 ml vody, dvě odměrky prášku a 1 rysku oleje. Taková porce má 400 kcal, můžete si však samozřejmě namíchat i větší porce, záleží na tom, kolik kalorií chcete přijmout.

A jak je to vlastně s cenou? 35 porcí klasické práškové MANY vychází na 1700 korun, což je v přepočtu 48,57 korun za jednu porci. Pokud si však koupíte 140 porcí za 5600 korun dostanete osmnáctiprocentní slevu a jedna porce vás vyjde na 40 korun. Cena je tedy na to, že se nemusíte o nic starat poměrně nízká.

Druhou možností je zakoupit si MANU již umíchanou, ta má trvanlivost jeden rok a ani se nemusí chladit. Zde se však musíte smířit s vyšší cenou za porci, která je 65 korun. Pokud však nakoupíte vyšší množství, můžete dost ušetřit (množstevní sleva).

fbog_2016cz

Kromě MANY existují i alternativy, ať už to je Soylent, Ambronite nebo AnaPur. V současné době je však MANA minimálně v České republice asi nejrozšířenějším produktem sloužícím jako náhrada pestré stravy.

Mnoho odborníků tvrdí, že se sice jedná o výživné jídlo, ale nemůže fungovat jako dlouhodobá náhrada pestré stravy. Jako vždy se však názory různí. Někteří lidé by mohli namítnout, že nevýhodou je stále stejná chuť a po čase chuť MANY omrzí. Jako ideální se jeví kombinace pestré stravy, kterou občas nahradíte MANOU. A to především pokud nemáte čas vařit nebo nakupovat a chcete do sebe dostat kvalitní jídlo plné živin.

Pro koho je MANA vhodná? Dalo by se říci, že snad pro každého. Ať už chcete zhubnout nebo nabrat svaly nebo si třeba udržet současnou váhu, můžete si ji dopřát. Jediné co musíte sledovat je příjem kalorií. Chcete-li zhubnout příjem kalorií musí být menší než jejich výdej, v případě nabírání svalů naopak. Ale to už asi víte. Diskutabilní může být příjem MANY v těhotenství nebo její podávání dětem. Výrobce odkazuje na to, abyste se v takovém případě poradili s lékařem.

Určitě se může stát také to, že někomu z vás MANA prostě „nesedne“ a přijde nadýmání. Lehké potíže ze začátku užívání nemusí být překážkou a tělo si po pár porcích MANY pravěpodobně zvykne. Pokud ne, nenuťte se do jejího přijímání. I bez MANY se samozřejmě dá žít, i když vám to bude možná líto.

Za zmínku stojí, že MANA se neustále vylepšuje – první oficiální verze vznikla v roce 2014, pak se třikrát vylepšovalo její složení. Docházelo buď k vylepšování chuti nebo k lepšímu obsahu různých živin. Původní MANA například nebyla veganská a měla jiný nutriční poměr než dnes.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>