Luke Holloway v Praze

luke_holloway

Luke Holloway, Australan žijící v Japonsku, je na mezinárodní scéně reálné sebeobrany nováčkem. Pokud by se ale v našem oboru udílely Oskaři, byl by horkým kandidátem na „skokana roku.“ Je to teprve sedm let, co Luke založil svou společnost Raw Combat International. Dnes má pobočky ve více než 40 zemích světa a počet shlédnutí jeho videí na YouTube přesahuje 50 milionů. Uplynulý víkend poprvé učil na pozvání svého místního instruktora Pepy Procházky také v Česku.

Luke učí některá tradiční bojová umění (silat a muai thai), ale zejména svůj vlastní styl pojmenovaný právě Raw Combat. Jedná o reálnou sebeobranu, postavenou především na technikách z indonéského bojového umění silat. Vedle základních úderů a krytů se zde objevuje celá řada kudrlinek: pák a zámků, strhů a hodů, ale také aktivní práce se zbraní, především s nožem.

Do Prahy přijel se čtyřhodinovým seminářem Raw combat zaměřeným na CQC (boj na velmi krátkou vzdálenost). Už samotné setkání s Lukem je zážitek: téměř dva metry vysoký a 115kg vážící potetovaný pořízek srší vtipem a neustále se usmívá. Nicméně, dorazili jsme kvůli tréninku, tak se na něj pojďme podívat.

Seminář začal krátkým povídáním na úvod. Hned zkraje padá dotaz: „kdybyste měli odejít bez ničeho do divočiny, jaké tři věci byste si vzali?“ „Nůž,“ zaznívá jedna z prvních odpovědí. Luka viditelně potěšila – vytahuje si triko a začíná s „exkurzí.“ „Vždycky s sebou nosím nůž, je úplný nesmysl trénovat s nožem a nenosit ho u sebe. Proto mám na opasku tenhle zavírák,“ říká Luke a vytahuje z opasku zavírací nůž s klipem a pokračuje: „Ale protože dva jsou jak jeden a jeden je jak nic, nosím i pevný nůž,“ a už tahá další z vnitřního pouzdra od boku. „Pro jistotu na různých místech, abych se k němu vždycky dostal,“ dodává a tahá druhý od druhého boku. „A kdyby se nedařilo, mám po ruce zálohu,“ dodává a vytahuje tlačnou dýku z řetězu na krku. Myslím, že poselství – vždycky s sebou nos nůž – jsme všichni pochopili, takže jdeme na rozcvičku.

Ta probíhá formou (kladivových) úderů na lapy. Samozřejmostí je závěr v podobě odstrčení protivníka a „skenování“ okolí pohledem. Po několika minutách nás Luke zastavuje a ptá se, jestli jsme si něčeho všimli… Všichni mlčí, Luke se usmívá a říká: „Říkal jsem, abyste skenovali. Prošel jsem tu půlku tělocvičny s nožem v ruce a nikdo se ničeho nevšiml?“ Dobrá, došlo nám to a od té chvíle se velmi aktivně rozlížíme.

Po kladivových úderech přichází na řadu klinč a aktivní manipulace v něm. Když se naučíme několik způsobů, jak získat dominantní pozici v klinči, následuje výuka kopů koleny. Luke nám demonstruje, že silnější kop získáme, když budeme stojnou nohou aktivně dupat do země, což si okamžitě zkoušíme na pytlích. Za chvíli se vracíme do dvojic a pilujeme jednoduché kombinace koleny – střídání útoků na nohy a hlavu. Luke přitom vysvětluje, že výuka u něj na tréninku se sestává především z výuky různých kombinací a sparringu.

Vedle kolen se učíme i zakončení škrcením. Od Luka dostáváme několik rychlých a velice funkčních tipů na to, jak své škrtící techniky zefektivnit, takže se brzy po celé tělocvičně ozývá chrlání a kašlání od podrážděných ohryzků.

V poslední části workshopu se pak krátce věnujeme aplikaci naučených technik na obranu proti útoku nožem. Protože Luke nestíhá, je tato velmi zajímává část jen malou ochutnávkou, přesto však zajímavou. Kromě jiného ukazuje obranu improvizovanými zbraněmi.

Za čtyři hodiny jsme prošli poměrně značné množství technik, nicméně, protože šlo o první seminář Luka v ČR, bral jsem seminář zejména jako možnost seznámit se s jeho stylem a přístupem k výuce. Řada věcí byla velmi zajímavá a téměř okamžitě vedla ke zlepšení mého boje (detaily škrcení, útoky koleny) , řada byla spíše kudrlinkou, zajímavostí, než něčím, co bych do svého tréninku chtěl přidat.

Celkově mě seminář bavil a doopravdy jsem si ho užil. Doufám, že se Luke na svých cestách v ČR ještě zastaví a bude tak další příležitost si s ním zatrénovat.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>