Jóga pro sportovce: funkční flexibilita

jennifer

Jennifer Pansa nám dnes ukáže něco ze své kuchyně osobní trenérky jógy pro vrcholové sportovce: běžce, plavce, cyklisty, basketbalisty a další…

Ještě nemáte na to, přidat se k modernímu cirkusu? Fajn! Pro méně flexibilní sportovce je jóga velmi vhodná. Funkční flexibilita získávaná pomocí pozic v józe pomáhá vytvářet jednotu těla, zvyšuje výkon a zrychluje regeneraci.

Protažení po tréninku je obecně nejčastěji zanedbávaná část sportovní přípravy, přitom strečink po tréninku výrazně zkracuje dobu regenerace. Snižuje obsah vyplavené kyseliny mléčné a umožňuje rychlejší zahojení poškozených svalových vláken.

Níže najdete pět snadných pozic, vhodných pro sportovce pro po-tréninkové protažení. Celá série zabere deset minut. Po tréninku máte zahřáté svaly, díky čemuž máte větší rozsah pohybu, a jóga je skvělým způsobem, jak vychladnout.

1_runners_lunge
VÝPAD: Volné, flexibilní boky jsou základem k vrcholovému výkonu téměř v každém sportu. Tato pozice slouží k vyrovnání kontrakcí hýžďových svalů po tréninku.
TIP: Dívejte se před sebe, ne pod sebe, a zatáhněte ramena dozadu, abyste srovnali páteř.

2_camel_poze
POZICE VELBLOUDA: Protažení páteře pomáhá otevřít hrudník a ramena, zvláště pro protažení po cvičeních, kdy se předkláníme (např. cyklistika nebo vzpírání). Otevření hrudníku a protažení zkrácených prsních svalů po tréninku je základem pro to, abychom si udržovali zdravou páteř.
TIP: Tlačte kostrč dolů a lokty k sobě pro lepší protažení.

3_jogi_thoes
PROTAŽENÍ ŠPIČEK A RAMEN: Špičky nohou a chodidla jsou základem pro dobrou rovnováhu, prevenci zranění a spojení se zemí pro hbitost a mrštnost. Plná rotace ramen je zase velmi důležitá pro ty sportovce, kteří provádí opakované cviky s omezeným pohybem ramen, jako jsou běžci, cyklisté a vzpěrači.
TIP: Soustřeďte se na dech pro lepší uvolnění v této pozici, zatáhněte žebra, zatáhněte bradu a vytahujte temeno hlavy nahoru.

4-Quad-Stretch
PROTAŽENÍ STEHEN: Čtyřhlavý sval stehenní je pro sportovce jedním z nejdůležitějších a zpravidla nejméně flexibilním svalem v těle. Protažení stehen je jako sklenka studené vody po tréninku.
TIP: Tlačte boky jemně nahoru, abyste zlepšili protažení.

5-Seated-Twist
ROTACE PÁTEŘE
: Velká část pohybů ve sportu je lineárních, nevyžadujících rotaci páteře – například běh nebo jízda na kole. Rotace je velmi důležitá pro zdraví páteře, navíc se při ní jeden prostě cítí dobře! Tato pozice je obzvláště skvělé pro plavce a tenisty.
TIP: Opřete si vrchní nohu o zem a vytahujte temeno hlavy nahoru, zatímco vytahujete a zatahujete spodní část břicha.

Nezapomínejte dýchat! Pro dynamický pohyb a funkční flexibilitu se v každé pozici desetkrát nadechněte a vydechněte. Výrazně se protahujte na konci výdechu, při nádechu trochu uvolněte.

Využijte těchto pět cviků a pravidelné cvičení jógy, abyste vylepšili sami sebe. Pěstujte sílu tam, kde je slabost, uvolnění tam, kde je tuhost, a rovnováhu tam, kde je nerovnováha – ne jenom v těle, ale i v životě.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>