Jiu-jitsu

Gracie-Jiu-Jitsu-39711

Věnujete-li se fitness a zajímáte se o věci kolem, pravděpodobně jste již slyšeli o jiu-jitsu. Toto bojové umění existuje v různých podobách a jedná se o jeden ze skvělých způsobů sebeobrany. Z jiu-jitsu vychází například i bojová umění jako jsou aikido nebo judo. V tomto článku se o jiu-jitsu dozvíte základní informace, které vám pomohou rozhodnout se, zda se mu máte začít věnovat nebo ne.

Co je vlastně jiu-jitsu?
Obecně by se dalo říci, že se jedná o bojové umění beze zbraní, popřípadě s použitím malých zbraní. Záleží však také na samotném typu jiu-jitsu. Například brazilské jiu-jitsu je ochuzeno o charakteristické rysy japonských bojových umění, které vycházejí z filozofických směrů jako je zen, konfucianismus nebo šintoismus. Verzí tohoto bojového umění je mnoho. Záleží tedy také na tom, jaké „odnoži“ jiu-jitsu se chcete věnovat.

Začnete-li se věnovat právě brazilskému jiu-jitsu, pak můžete očekávat 5 různých barev pásků. Začínáte s bílým páskem, pak přichází modrý pásek, který už poukazuje na to, že máte představu o tom jak provést útok, ale stále děláte spoustu chyb. Po modrém pásku následuje fialový, který by měl být symbolem toho, že už víte co a kdy máte dělat. Další úrovní je hnědý pásek – děláte už mnoho věcí automaticky a plynule. Jako poslední přichází černý pásek, ke kterému trvá cesta klidně i deset let. Černý pásek není jen jeden, ale mají deset stupňů, takže je se stále kam posouvat.

Jak jiu-jitsu vzniklo?
Historie vývoje jiu-jitsu je dost komplikovaná, a proto uvedu jen stručný vývoj. Termín jiu-jitsu se poprvé objevil v období Edo (1603-1867). Boj nablízko bez použití zbraní je však popsán již v kronice Nihonšoki (kolem roku 720), ve kterém je zmíněn zápas podobný sumó, ze kterého v některých záležitostech vychází i současné jiu-jitsu. Jiu-jitsu se tedy vyvíjelo mnoho let a dá se těžko určit, od kdy přesně.

Na českém území byl první oficiální oddíl tohoto bojového umění založen v roce 1910, ale samozřejmě nebylo tak populární jako v současnosti. Po druhé světové válce byl o jiu-jitsu taktéž zájem, ale často se provozovalo současně s judem, aikidem nebo jinými bojovými uměními. Za socialismu se spíše než samotná bojová umění vyučovalo jak na správnou sebeobranu. Pravý rozmach jiu-jitsu tak na území České republiky začal až po roce 1989.

Pro koho je jiu-jitsu vhodné?
Mnoho lidí říká, že s bojovým uměním se musí začínat v co nejmladším věku a později už to nemá cenu, což je nesmysl. Je samozřejmé, že když začnete s bojovým uměním jako dítě, budete toho umět více v mladším věku. Neznamená to však, že se jiu-jitsu nemůžete začít učit třeba ve čtyřiceti nebo padesáti letech nebo klidně i později. Je to samozřejmě jen o vás a o tom, s jakým nasazením se budete jiu-jitsu věnovat.

Jak začít?
V každém trochu větším městě je alespoň jeden klub, který můžete navštěvovat a učit se tak jiu-jitsu od profesionálů
. Cena za lekci je různá, většinou se pohybuje v rozmezí 70 – 200 korun. Záleží však na mnoha faktorech a cena, kterou jsem uvedl je pouze orientační. Při výběru klubu je potřeba, rozhodovat se podle kvality klubu a ceny za lekci. Nejlepší je poptat se známých nebo si alespoň přečíst recenze na facebooku a googlu (pokud tam nějaké jsou).

keep-calm-and-jiu-jitsu-3Jiu-jitsu je skvělým bojovým uměním a mnoho lidí, kteří se věnují fitness se zároveň věnují i jiu-jitsu. Pokud se chcete věnovat bojovému umění, doporučil bych vám zjistit si informace i o jiných bojových umění jako je karate, judo, aikido, krav maga a další. Každému vyhovuje něco jiného a než se do toho pustíte, doporučuji vám pořádně zvážit, které bojové umění je pro vás to pravé.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>