Jiu-jitsu

Gracie-Jiu-Jitsu-39711

Věnujete-li se fitness a zajímáte se o věci kolem, pravděpodobně jste již slyšeli o jiu-jitsu. Toto bojové umění existuje v různých podobách a jedná se o jeden ze skvělých způsobů sebeobrany. Z jiu-jitsu vychází například i bojová umění jako jsou aikido nebo judo. V tomto článku se o jiu-jitsu dozvíte základní informace, které vám pomohou rozhodnout se, zda se mu máte začít věnovat nebo ne.

Co je vlastně jiu-jitsu?
Obecně by se dalo říci, že se jedná o bojové umění beze zbraní, popřípadě s použitím malých zbraní. Záleží však také na samotném typu jiu-jitsu. Například brazilské jiu-jitsu je ochuzeno o charakteristické rysy japonských bojových umění, které vycházejí z filozofických směrů jako je zen, konfucianismus nebo šintoismus. Verzí tohoto bojového umění je mnoho. Záleží tedy také na tom, jaké „odnoži“ jiu-jitsu se chcete věnovat.

Začnete-li se věnovat právě brazilskému jiu-jitsu, pak můžete očekávat 5 různých barev pásků. Začínáte s bílým páskem, pak přichází modrý pásek, který už poukazuje na to, že máte představu o tom jak provést útok, ale stále děláte spoustu chyb. Po modrém pásku následuje fialový, který by měl být symbolem toho, že už víte co a kdy máte dělat. Další úrovní je hnědý pásek – děláte už mnoho věcí automaticky a plynule. Jako poslední přichází černý pásek, ke kterému trvá cesta klidně i deset let. Černý pásek není jen jeden, ale mají deset stupňů, takže je se stále kam posouvat.

Jak jiu-jitsu vzniklo?
Historie vývoje jiu-jitsu je dost komplikovaná, a proto uvedu jen stručný vývoj. Termín jiu-jitsu se poprvé objevil v období Edo (1603-1867). Boj nablízko bez použití zbraní je však popsán již v kronice Nihonšoki (kolem roku 720), ve kterém je zmíněn zápas podobný sumó, ze kterého v některých záležitostech vychází i současné jiu-jitsu. Jiu-jitsu se tedy vyvíjelo mnoho let a dá se těžko určit, od kdy přesně.

Na českém území byl první oficiální oddíl tohoto bojového umění založen v roce 1910, ale samozřejmě nebylo tak populární jako v současnosti. Po druhé světové válce byl o jiu-jitsu taktéž zájem, ale často se provozovalo současně s judem, aikidem nebo jinými bojovými uměními. Za socialismu se spíše než samotná bojová umění vyučovalo jak na správnou sebeobranu. Pravý rozmach jiu-jitsu tak na území České republiky začal až po roce 1989.

Pro koho je jiu-jitsu vhodné?
Mnoho lidí říká, že s bojovým uměním se musí začínat v co nejmladším věku a později už to nemá cenu, což je nesmysl. Je samozřejmé, že když začnete s bojovým uměním jako dítě, budete toho umět více v mladším věku. Neznamená to však, že se jiu-jitsu nemůžete začít učit třeba ve čtyřiceti nebo padesáti letech nebo klidně i později. Je to samozřejmě jen o vás a o tom, s jakým nasazením se budete jiu-jitsu věnovat.

Jak začít?
V každém trochu větším městě je alespoň jeden klub, který můžete navštěvovat a učit se tak jiu-jitsu od profesionálů
. Cena za lekci je různá, většinou se pohybuje v rozmezí 70 – 200 korun. Záleží však na mnoha faktorech a cena, kterou jsem uvedl je pouze orientační. Při výběru klubu je potřeba, rozhodovat se podle kvality klubu a ceny za lekci. Nejlepší je poptat se známých nebo si alespoň přečíst recenze na facebooku a googlu (pokud tam nějaké jsou).

keep-calm-and-jiu-jitsu-3Jiu-jitsu je skvělým bojovým uměním a mnoho lidí, kteří se věnují fitness se zároveň věnují i jiu-jitsu. Pokud se chcete věnovat bojovému umění, doporučil bych vám zjistit si informace i o jiných bojových umění jako je karate, judo, aikido, krav maga a další. Každému vyhovuje něco jiného a než se do toho pustíte, doporučuji vám pořádně zvážit, které bojové umění je pro vás to pravé.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>