Jake Shields: tituly ze dvou vah obtěžkaný veterán MMA

jake

Jake Shields byl sice v březnu propuštěn z UFC, neznamená to ale, že by na oktagon zanevřel. Již v říjnu se představí v hlavním zápasu večera proti Ryanu Fordovi na večeru WSOF 14. WSOF (World Series Of Fighting) je americká MMA soutěž, vzniklá v roce 2012, a patřící do americké „velké trojky“ nejprestižnějších amerických MMA lig (vedle World Extreme Cagefighting a samozřejmě UFC) a veterán Jake Shields se v ní určitě neztratí.

Jeho profesionální skóre je zatím 29-7 a v jeho kariéře nechybí titul šampiona velterové váhy Rumble on the Rock a Elite XC a střední váhy Strikeforce. V UFC se zastavil na skóre 4-3, jeho asi největší zápas byla bitva s „GSP,“ Georgesem St. Pierrem na UFC 129. Shields prohrál zápas na body, čímž skončila jeho těžko uvěřitelná šestileté série patnácti výher v řadě. Jeho posledním zápasem před zmíněným propuštěním byla prohra na body s Hectorem Lombardem.

Když byl v březnu propouštěn z UFC, řekl o něm Dana White toto: „Zvažujeme všechno. Všechno. Peníze s tím mají co dělat, lhal bych, kdybych řekl, že ne. Ale nebyly jediným, ani hlavním důvodem. Byly jednou částí puzzle, když jsme o něm přemýšleli. MMA je hrou mladých. Mám Jakea Shieldse hodně rád, ale buďme upřímní: kam kráčí v divizi velterové váhy plné vlčáků, kterou tu máme? Klesá dolů, nikdy nebude jedničkou. Jeho boj v postoji se nikdy nezlepšil. Nepředvedl v posledních dvou soubojích nic, co by nás donutilo sednout si na prdel. V tomhle okamžiku to je prostě jen další chlápek.“

Jake Shields postoji opravdu dvakrát nefandí, což je při současných trendech u manažerů jeho jasná nevýhoda. Kritizován je i za svůj defenzivní styl boje. V postoji spoléhá na svou „železnou bradu,“ která mu umožňuje dostat se k soupeři a využít svých silných zbraní: explozivních takedownech, hodech a dalších přechodů ze zápasu, a samozřejmě submisích na zemi. Jack svůj styl dokonce pojmenoval jako „americkým jiu-jitsu,“ což si nechal vytetovat i na ruku.

Pětatřicetiletý Shields vyrůstal na ranči v Sierra Nevadě. Rodiče ho vychovávali jako vegetariána, což mu vydrželo dodnes. K nejbližšímu sousedovi to měl 45 minut, tak se se svými bratry raději věnoval sportu. V devíti letech začal dělat zápas, ve kterém má na kontě přes 600 utkání. MMA začal trénovat v roce 1999 a téměř okamžitě začal zápasit.

V roce 2001 začal trénovat v Cesar Gracie Fight Team, kde si zásadním způsobem vylepšil grappling: v roce 2005 vyhrál jeden z největších turnajů světa, Pan American Championships organizace International Brazilian Jiu-Jitsu Federation a získal také bronzovou medaili ADCC, nejprestižnější no-gi organizace vůbec. Je držitelem černého pásu Cesar Gracie, jiu-jitsu také dlouhé roky vyučoval.

UFC se upsal v roce 2010 a odbojoval zde 8 zápasů. A teprve budoucnost ukáže, jestli měl Dana White s jeho sestupem do průměrnosti pravdu. První test bude 11. října, kdy se mu na WSOF postaví domácí, tři roky neporažený Ryan Ford, jehož doménou je naopak postoj.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>