Indická odpověď na Rockyho: Mary Kom

mary-kom2

Zatím to vypadá, že letošní rok je na snímky z prostředí bojových sportů obzvláště bohatý. 5. září měl na Torontském mezinárodním filmovém festivalu premiéru indický film Mary Kom, životopisné drama o o stejnojmenné národní hrdince, která se z chudé vesnice na severovýchodě Indie proboxovala k bronzové olympijskou medaili a několika amatérským světovým titulům. V médiích ho často označují jako „indickou odpověď na Rockyho.“

Kdo je Mary Kom? Narodila se 1. března 1983 v chudém indickém státě Manipur. Její rodiče pracovali na poli, sama Mary Kom nedochodila ani základní školu. Boxovat začala poměrně pozdě, v sedmnácti letech, ale vzápětí pověsila rukavice na hřebík. K boxu se vrátila až v roce 2008 a začala sklízet jeden úspěch za druhým. Je pětinásobnou světovou amatérskou šampionkou a jedinou ženou, která dokázala vyhrát medaili na šesti světových šampionátech po sobě.

V roce 2012 získala bronzovou medaili na olympijské premiéře ženského boxu. Startovala ve váze 51 kg, do které musela před olympiádou přibrat – doposud úspěšně závodila ve 46kg a 48kg, ale nejnižší váha olympijského turnaje byla právě 51kg. Na olympijský turnaj nebyl připuštěn její trenér Charles Atkinson, protože není držitelem tříhvězdičkové certifikace AIBA, která je podmínkou akreditace. Doprovázela ji tak jen její matka a manžel.

Dnes vede svůj čistě ženský klub, kde učí ženy sebeobranu, a pracuje jako zástupce Super Fight League, prestižní indické MMA soutěže.

Mary Kom v bollywoodském bijáku hraje Prijanka Čópra, vítězka Miss World 2000 a jedna z indických nejpopulárnějších celebrit. Kvůli roli podstoupila čtyřměsíční boxerský trénink, který vedla právě Mary Kom. První dva měsíce se učila základy boxu, druhé dva se pak učila napodobit boxerský styl Mary Kom. Jak se jí to povedlo můžete posoudit v kinech:

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>