Ido Portal aneb mistr pohybu

IdoPortal_Press1

Říká vám něco jméno Ido Portal? Tento izraelský „kulturista“ zatím není v České republice moc známý, ale rozhodně je to škoda. Proč jsem dal slovo kulturista do uvozovek? Protože se nejedná o kulturistu v pravém slova smyslu. Ido se totiž často přezdívá jako guru nebo mistr pohybu. Přináší úplně jiný úhel pohledu na posilování a cvičení obecně a zaměřuje se právě na samotný pohyb. Některé jeho názory jsou poměrně extrémní, a tak je možné, že s některými jeho postoji nebudete souhlasit. Pojďte si o Idovi přečíst více!

Svou nadšenost do pohybu Ido objevil již v patnácti letech, kdy se setkal s capoierou, což je brazilské bojové umění. Capoiera však není klasické bojové umění, ale bojové umění, které pohybovým stylem připomíná tanec s akrobatickými prvky a navíc je doprovázeno původní hudbou. Ido se pak díky svému nadšení do pohybu snažil hledat někoho, kdo by ho mohl pohyby učit, ale našel spíše učitele tance, fitness nebo bojových umění, nikoliv trenéry, kteří by byli zapálení do samotného pohybu. A proto se rozhodl stát se člověkem, který se bude zabývat právě touto problematikou. Cestoval po celém světě a učil se od profesionálních tanečníků, jogistů, atletů, bojovníků a podobně. Po nějaké době si vytvořil určité znalosti a začal se tak věnovat vzdělávání v oblasti pohybu. Jeho workshopy začaly být populární v mnoha státech po celém světě, které naštívil.

K tomu abyste si vytvořili základní představu o tom, čím se Ido Portal zabývá, bude nejlepší, když se podíváte na přiložené video.

 

Sám Ido Portal své cvičení nazývá jako „Movement Culture“ a člověk, který se tomuto typu cvičení věnuje se nazývá „mover“. Cílem  Movement Culture je výměna informací mezi jednotlivými  movery, kteří si díky výměně informací mohou vzájemně pomáhat. Druhým cílem je pak podpora různých lidí v samotném cvičení.

„Tělo se stane lepší v čemkoliv, ať už to děláte nebo neděláte. Nehýbete se? Tělo vás udělá lepší v nehýbání se. Pokud se hýbete, vaše tělo vám povolí více pohybů.“ Ido Portal

Jak začít?
První možností je navštívit tzv. Movement camp, který trvá necelý týden a koná se na různých místech po celém světě. Například od 14. do 20. dubna 2017 se tento camp konal v Thajsku. Jediným a velkým problémem je cena – pokud byste si chtěli zaplatit Movement camp v Thajsku, přijde vás to na 3550 dolarů (bez dopravy).

Druhou možností je tak začít tak, že se budete inspirovat různými videotutoriály z youtube a radami z internetu. Je samozřejmě potřeba dávat si pozor na to, zda cviky provádíte technicky správně.

„Improvizace je lidská podmínka. Narodíte se. Zemřete. A mezitím improvizujete.“ Ido Portal

Pro většinu lidí pravděpodobně nemá smysl platit si drahý Movement camp, a proto je na místě spíše druhá varianta. „Movement culture“ může být dobrou inspirací, kterou však nemusíte dělat naplno, ale můžete některé její principy zakomponovat právě do svých tréninků.

WhatsApp-Image-2016-10-28-at-10.16.36
Na závěr bych rád řekl, že samozřejmě i Ido Portal má své kritiky. Příkladem může být například to, že odmítá jako trenér pracovat s vegany, protože podle něj nemají tolik energie, jako lidi, kteří konzumují maso. To může být pro mnoho veganů dost pobuřující výrok, stačí si vybavit například Franka Medrana. Samozřejmě se setkává s kritikou i od některých trenérů fitness, kteří s jeho názory ohledně pohybů nesouhlasí. Na druhou stranu je pravdou, že jemu a mnoha dalším, kteří se rozhodli cvičit tímto stylem to funguje. Jaký si na to vytvoříte názor vy je samozřejmě na vás. Na závěr přidávám poslední citát, který je myslím pěkným zakončením tohoto článku.

„Fitness je malý svět bez vesmíru pohybů.“ Ido Portal

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>