Georges St-Pierre: nejlepší zápasník MMA historie?

Georges-St.-Pierre

Událostí měsíce, ba dokocne možná i celé sezóny, jsou spekulace o návratu Georges St-Pierra do oktagonu. Georges St-Pierre, známý také jen jako „GSP,“ je podle slov MMA novináře Bena Fowlkese „ten Kanaďan s legračním přízvukem, co se docela umí prát, a který málem způsobil svému šéfovi infarkt, když oznámil, že končí s profi sportem?“ Žerty stranou, GSP je nejlepším bojovníkem velterové váhy vůbec (několik let vedl s přehledem žebříček Sherdog) a podle řady novinářů, komentátorů a zápasníků dokonce vůbec nejlepším MMA bojovníkem bez rozdílu vah.

Spekulace poslal do oběhu sám prezident UFC Dana White, když po tajné schůzce s GSP prohlásil, že „jeho koleno je v pořádku a vrací se tedy do tréninku. Dá nám vědět, až bude připraven.“ Definitivní slovo o návratu k zápasům tedy nepadlo ani z jedné strany, nicméně White již přislíbil, že pokud bude GSP znovu zápasit, půjde rovnou o titul.

GSP se narodil 9. května 1981 v Kanadě. Jeho dětství nebylo žádný med, ve škole ho okrádali o peníze a dokonce i oblečení. Když ho začali šikanovat, začal se v sedmi letech učit Kyokushin karate od svého otce a později přímo od jeho mistra, aby se uměl bránit. Když mu bylo 16, jeho učitel karate zemřel a GSP začal trénovat zápas, brazilské jiu-jitsu a box. Chvíli pracoval jako vyhazovač v nočním klubu a také jako popelář, aby splatil školné. V jednadvaceti se stal profesionálním bojovníkem.

V UFC debutoval v lednu 2004 na UFC 46, kde porazil Kara Parisvana na body. Parisvan se pohyboval v žebříčku hodně vysoko a GSP si přidal další výhru o pár měsíců později, proto ho hned další zápas v říjnu stejného roku čekal titulový zápas na UFC 50. V tom si GSP užil první prohru kariéry, když hned v prvním kole odklepal armbar.

Titulu se dočkal v roce 2006. O rok později o něj přišel, v roce 2008 si ho zase vybojoval zpátky a dokázal ho osmkrát obhájit – nepřišel do něj až do ukončení kariéry, přes to, že ho od roku 2011 trápilo zranění kolene.
Jeho asi nejslavnější zápas proběhl 31. ledna 2009 na UFC 94, kdy z klece doslova vypráskal BJ Penna. Zápas zastavil Pennův trenér a BJ jel z klece rovnou do nemocnice, kde mu léčili mnohonásobná zranění. Po návratu z nemocnice řekl, že si z třetího a čtvrtého kola nic nepamatuje. Zápas se nicméně neobešel bez kontroverzí, protože protistrana obvinila GSP z toho, že ho jeho tým v rozporu s pravidly natřel na zádech vazelínou, aby se mu snáz unikalo z BJ Pennového držení.

Na konci loňského roku pak GSP oznámil ukončení kariéry. Na kontě má (zatím?) 27 zápasů a jen dva lidé ho dokázali porazit. Není divu, že jeho návrat mezi pletiva zvedl adrenalin snad každému fanouškovi MMA…

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>